Bebeklerin Yabancı Cisim Tutması

Bebeklerin Yabancı Cisim Tutması

Yabancı cisimle oynayan bir çocukta aniden gelişen solunum (nefes) sorununun, nefes borusuna kaçan yabancı bir cisim nedeniyle olabileceği düşünülmelidir.

Neler yutuyorlar: Ayçiçeği, kabak, karpuz çekirdeği, Nohut, fasülye ve mısır tanesi, Fındık ve fıstık, Plastik maddeler, Metal iğne, türban iğnesi, Kalem ucu, ağaç parçası, Boncuk, Kemik ve çeşitli maddeler, Oyuncak parçaları. Belirtiler: Boğulma ve solunum durması, Öksürük ve tıkanma, Hızlı nefes alma, Nefes almada zorlanma, İç çekme, Morarma, Akciğer sorunları.

Koşullar ne olursa olsun, çocukların yemesi ve oynaması için, boğulmalarına neden olabilecek yabancı cisimlerin çevrede bulundurulmaması en etkin önlemdir. Çocuğun metal, plastik parçalarla oynaması önlenmeli, Çocukların çevrelerinde katı sebze ve meyveler bulundurulmamalı, Karpuz, kavun ve zeytin çekirdeği gibi küçük ve sert maddeler çocuklardan uzak tutulmalı, Çocuklara, çekirdekli gıdalar, çekirdekleri çıkarıldıktan sonra yedirilmeli.

Çocuğun ağzında yiyecek varken konuşması önlenmeli, bu durumda iken ağlatılmamalı, güldürülmemeli, Anneler çocuklarının altını değiştirirken, türban iğnelerine ve kundaklamada kullanılan iğnelere dikkat etmelidir.

Bu yazı bebeklerin yabancı cisim yutması, yabancı cisim yutan bebekler, bebekler neleri yutabilir, yabancı madde yutan bebekler, neler yapılabilir, neler yapılmalıdır, çocuklar birşey yuttuğunda konularında bilgi vermek için yazılmıştır.

iğne yutmanın belirtileri, bebeğin iğne yuttuğu nasıl anlaşılır, bebeğin yabancı cisim yuttuğu nasıl anlaşılır, bebek zeytin çekirdeği yutarsa, çocuk zeytin çekirdeği yutarsa, bebeğim plastik yuttu, çocuğun plastik birşey yutması, bebeğim zeytin çekirdeği yuttu, bebeklerin yabancı cisim yutması, bebeklerin plastik yutması

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz