Bebeklerde Parmak Emme

Bebeklerde Parmak Emme

PARMAK EMME ve EMZİK EMME

Emme fonksiyonu yeni doğmuş çocuklarda çok kuvvetlidir. Ancak parmak emme ve dil emme alışkanlıkları ilk 1.5 sene normal olmakla birlikte 2 yaşın sonunda kaybolur.

Ancak parmak emme, emzik emme alışkanlığı devam edecek olursa henüz gelişmekte olan kas ve kemik yapıları üzerine basınç uygulayarak dişlerin yer değiştirmesine yol açar. Bu durumda üst ön dişler öne alt ön dişler ise geriye doğru eğilir ve alt ve üst ön dişler arasında açıklık meydana gelir. Alışkanlık bırakılırsa bu açıklık kapanır ancak 3.5 yaşından sonra kalıcılık artar. Parmak emme alışkanlığı gece uyurken de deva ederse daha etkili olur ve bunun sonucunda üst çenede darlık (V şeklinde bir çene kavsi) meydana gelir.

DİLİN DİŞLER ARASINA GETİRİLMESİ
Çocukluk yutkunması: Bebeklerde henüz dişler sürmediği için, bebek yutkunurken dilini dişetlerinin arasına getirir. Ancak dişler sürdükten sonra bu devam etmemelidir. Aksi taktirde bu şekilde dilin dişlerin arasına getirilerek yutkunulması sonucu alt ve üst ön dişler arasında dik yönde açıklık meydana gelir. Tedavisi: Dilin dişlerin arasına girmesini önleyici ortodontik apareyler kullandırılır.

AĞIZDAN NEFES ALMA
Burun tıkanıklığı gibi nedenler ağızdan solumaya yol açar. Bu tip çocuklarda postür değişiklikleri meydana gelir. Alt çene açıktır. Dil aşağı doğrudur. Arka dişlerin boyları uzar. Ön dişlerde açıklık artar ve Uzun yüz sendromu meydana gelir.

Bu yazı bebekte parmak emmek, bebeklerde parmak emmek, bebeklerde parmak emmenin nedenleri, bebeklerde parmak emmenin zararları konularında bilgi vermek için yazılmıştır.

bebeklerde parmak emmenin nedenleri, bebeklerde parmak emmenin zararları, bebeklerin parmak emmesi zararlımı, bebeklerde parmak emme, bebeklerde parmak emmek zararlimi, dil emmenin zararları, bebekte parmak emme, bebeklerde parmak emmesı zaralımı, Bebeklerde ememenin Nedenleri, bebeklerde parmak emmenin sebepleri nelerdir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz