Bebeklerde Nöbet(Ateş) Ve Nezle Tedavisi

Bebeklerde Nöbet(Ateş) Ve Nezle Tedavisi

Bebeklerde Nöbet(Ateş) Ve Nezle Tedavisi

Bebeklerde Nöbet (Ateş) Gelmesi

Bazı mikrobik hastalıklarda, soğuk almasına ve vücudun zehirlen­mesinde bebek veya çocuğa ateş gelir. Ateş vücudun bir nevi korunma­sıdır.

Öneriler :

  • Her nevi yeme ve emzirme kesilmeli. Esasen nöbeti olan bebek veya çocuk emmek veya yemek istemz. Sık sık ılık su içirmelidir.
  • Ateş 37 C’ye doğru düşünce bebek veya çocuğa elma, üzüm veya karpuz suyu verilmeli. Limoıı, portakal gibi ekşi meyve suyu verilme-, ineli. Ateş 38 C veya daha yüksek ise bu meyve suları 2 misli. sulandırı- alrak verilmelidir. Ateş 39 C veya daha yüksek ise sadece su verilmelidir.
  • Çocuklarda 10-15 saat bu perhize uymalı. Anne baba çocuğun yanında üzüntü göstermemeli, bilakis ona güven vermeli, gülüm,semeli- dir. Çocuğun veya bebeğin odası havadar ve güneş almalıdır.
  • Perhiz ile ateş düşmüyorsa, 1 misli sulandırılmış alkol veya sir­keye -temiz bez ıbatırılıp -bebek veya çocuğun alnına ve başına konmalı, bu alkollü veya sirkeli su avuç içlerine, kollara, ayak bileklerine, ba­caklara sık sık sürülmelidir. Bu ıslatma her saat -başı tekrarlanmalıdır. Yalnız çocuk üşütülmemeli-dir.
  • Ateş düştükten sonra meyve suları yanında erik + kaysı kompos- tosu, peynir, ekmek, yoğurt verilir 2 – 3 gün sonra normal yiyeceğe dö­nülür. Bol çiğ sebze ve meyve suyu vermeye devam olunur.

 

Bebeklerde Nezle, Soğukalgınlığı ve Bronşit

Bebeklerde Nezle, Soğukalgınlığı ve Bronşit

Bebeklerde Nezle, Soğukalgınlığı ve Bronşit

      Bol çiğ sebze ve meyve yiyen annelerin . bebekleri kolay kolay nezle olmaz. 3 – 5 yaşında, hamur işleri, şeker ve şekerli şeyleri fazla yiyen çocuklarda nezle sık görülür. En ufak üşümeden müteessir olurlar.

Öneriler :

**  Çocuklar sık sık derin hava alıp vermeli, böylece vücut aldığı gı­daları yakar ve güçlenir. Ayrıca kandaki zehirlerin bir kısmı temizlenir.

**  Çocuk veya bebek sıcak odada, yatakta dinlenmeli.

**  Bol çiğ sebze ve meyve suyu içirmeli.

**  Çocuklara 1-2 gün süt, hamur işleri, şekerli şeyler verilmemeli. 2 gün sonra meyve ve sebze suları yanında kompostolar, peynir, yoğurt, ekmek verilir.

**  Nezlenin sık sık tekrarlamaması için çocuğa bol çiğ sebze ve mey ve suyu vermelidir. Hamur işleri, et azaltılmalı ve normal miktarı geç­memelidir.

**  Çocuk yaz kış dışarda oynamalı, havaya uymalıdır.

**  Nezle ve Bronşit için ilaç kullanmak iyileşmeyi geciktirir. Bunla­ra ve vitamin haplarına lüzum yoktur. Gerekli C vitamini- için Marul, Maydanoz, Roka, Töreyi anne yerse bebeğe geçer, çocuk yiyebilir veya suyu çıkartılıp, içirilir. Nezle geçtikten sonraki günlerde bebeğe ve ço­cuğa bol limon ve portakal suyu verilebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , ,

Yorum Yaz