Bebeklerde Dikkat: İnmemiş Testis

  • ÜROLOJİ
  • Bebeklerde Dikkat: İnmemiş Testis için yorumlar kapalı
  • 1.558 kez görüntülendi

Bebeklerde Dikkat: İnmemiş Testis

İnmemiş testis, bir veya iki testis doğumdan önce erbezi torbasına geçemeyince meydana gelir.

Sebepler

Çoğu zaman, çocuğun testisleri 9 aylıkken iner. İnmemiş testisler erken doğan (prematüre) bebeklerde oldukça yaygındır.  Vaktinde doğmuş bebeklerin yaklaşık %3-4’ünde ortaya çıkar.

Bir testis erbezi torbasında bulunur bulunmaz, sonraki bir muayene sırasında geçici olarak geri çekilmiş olsa bile inmiş sayılır.Bazı bebeklerde retraktil (geri çekilebilir) testis denilen durum olabilir. bu durumda sağlık uzmanı bazen testisleri bulamaz. Bu, ergenlikten önce testisler ve küçük erbezini geri çeken kas refleksine bağlıdır.Testisler ergenlikte iner. Ameliyat kurtulmaz.Çocuk 1 yaşında olduğunda inmeyen testisler değerlendirilmelidir. Çalışmalar bu yaşta ameliyat yapılması gerektiğini öneriyor. Ameliyat, testislere kalıcı hasar ihtimalini azaltabilir, buysa daha sonra hayata kısırlık sorunlarına yol açabilir.Erbezi torbasına doğal olarak inmeyen testisler anormal sayılır. İnmemiş bir testiste, erbezi torbasına indirilse bile, kanser meydana gelme ihtimali daha yüksektir. Diğer testiste de, uygun şekilde inse bile, kanser meydana gelme ihtimali daha yüksektir.Testisi erbezi torbasına indirmek sperm üretimini iyileştirir ve iyi doğurganlık ihtimalini artırır. Sağlık uzmanının testisi inceleyip kanseri erken tespit etmesine de izin verir.Başka vakalarda, ameliyat sırasında bile hiç testis bulunamayabilir. Bu, bebek annede hala gelişiyorken (doğum öncesi) meydana gelmiş bir soruna bağlı olabilir.

Belirtiler

Genelde, testisin erbezi torbasında bulunamaması dışında belirti olmaz (bu, boş erbezi torbası olarak tanımlanır).

Testler

Muayenede bir veya iki testisin erbezi torbasında olmadığı doğrulanır.

Sağlık uzmanı, erbezi torbasının üstünde karın duvarındaki inmemiş testisi hissedebilir de hissedemeyebilir de.

Tedavi

Genelde, testis erbezi torbasına çocuğun birinci yaşı sırasında tedavisiz inecektir. Eğer inmezse testisi erbezi torbasına indirmek için çocuğa hormon enjeksiyonları (B-HCG veya testosteron) yapılabilir.

Testisi erbezi torbasına sokmak için ameliyat (orşopeksi) esas tedavidir. Erkenden ameliyat olmak, kısırlığa neden olan testislerin hasar görmesini önleyebilir.Eğer inmemiş testis daha sonraki bir yaşta bulunursa sağlık uzmanı onu almayı önerebilir çünkü iyi çalışmaz ve kanser meydana gelebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.