Bebeklerde, Çocuklarda Ve Yetişkinlerde Süt Kabızlık Yaparmı?

  • Genel Sağlık
  • Bebeklerde, Çocuklarda Ve Yetişkinlerde Süt Kabızlık Yaparmı? için yorumlar kapalı
  • 706 kez görüntülendi

Pekçok insan hayatının bir bölümünde kabızlık sorunu yaşamıştır. Uzmanlar kabızlığı haftada 3’den az gerçekleşen dışkılama olarak tanımlıyor. Hareketsiz yaşam, yetersiz lifli gıda alımı, hamilelik, tiroid veya irritabl bağırsak sendromu hastalıkları, bazı ilaçların yan etkileri, hipotiroidizm, şeker hastalığı, IBS, çoklu skleroz, dehidrasyon(vücudun susuz kalması) ve stres en önemli kabızlık nedenleri arasında yer alır.

Siz de kronik kabızlıktan muzdaripseniz ilk yapmanız gereken şey dahiliye uzmanına başvurup, bu durumun neden kaynaklandığını tespit ettirmek olmalıdır.

Sual: 16 aylık kızım süt içmeye yeni başladı ve kızım artık sıkça kabız oluyor. Süt yetişkinlerde ve bebeklerde kabızlık yapar mı? Sütün kabız yapmaması için ne yapmalı?

CEVAP

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın’rın cevabı: Yapabilir, günde 250 ml’den fazla içiyorsa kabızlık yaşayabilir. Sütün kabız yapmaması için bu miktarı aşmayın. Yetişkinlerde kabız için de aynı şekilde süt alımını sınırlayın.

Kabızlık belirtileri

  1. Büyük abdest bozarken zorlanma
  2. Haftada üçten az dışkılama
  3. Dışkının sert ve kesik kesik gelmesi
  4. Rektum bölgesindeki dışkıyı tam olarak boşaltamama hissi

Süt ve süt ürünleri gibi bazı besinler de yetişkinlerde, bebeklerde ve çocuklarda kabızlığa yol açabilir.

Cleveland Klinik Hastanesi doktorları yetişkinlerde çok miktarda süt ve süt ürünleri tüketiminin kabızlığa neden olduğunu bildiriyor.

Bazı kişilerde az miktarda süt içtikten sonra bile kabızlık meydana gelmesinin nedeni sütteki proteine karşı olan intoleranslarıdır. İnce bağırsakları sütteki proteini sindiremez ve bunun sonucunda dışkı katılaşıp kabızlık ortaya çıkar.

Pediatric Allergy and Immunology (Pediatrik Alerji ve İmmünoloji) Aralık 2001 sayısında yayımlanan makalede Dr. Silvia Daher ve arkadaşları tarafından kronik kabızlık çeken çocuklarla gerçekleşen çalışmada, beslenmelerinden inek sütü kaldırılan çocukların %28’inde kabızlıktan kurtulma gözlemlendi.

Edirne Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Mustafa İnan, süt kabızlık yapar mı sorumuza şu cevabı veriyor; (Süt tüketiminde aşırıya kaçılması kabızlığı tetikleyebilmektedir. Polikliniğimize kabızlık problemiyle getirilen bazı çocukların günlük 4 su bardağı yani 1 litreye kadar süt içtiğini saptadığımız oluyor. Kabız olan çocuklarınızın süt tüketimini 2 su bardağı ile sınırlandırmanızı tavsiye ederiz.)

Sual:

Bebeğim 18 aylık, süt içmeyi çok seviyor ve sık kabız oluyor ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Aydın’ın cevabı: Sütü günde 250 ml den yani 1 su bardağından fazla içerse kabızlık olur, kabızlık için debridat 4*1 tatlı kaşığı kullanın, süt tüketimini azaltın yoksa kabızlıkla birlikte kansızlık da başlar.

Süt İshal Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Şeftali Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Bulgur Kabızlık Yaparmı, Bulgur Yemek Gaz Veya İshale Neden Olurmu? Tıklayınız

İncir Kabızlığa İyi Gelirmi? Kabızlık İçin İncir Kürü Tarifleri Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.