Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı

Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı

Küçüğünüz hasta olduğu zaman, kendisini hızla daha iyi hissettirmek için pediyatristinizden antibiyotik gibi ilaçlar istemeniz çok doğal. Bu tarz reçeteli ilaçlar çok etkili bir şekilde bakterileri yok eder. Ama bebeğinizin hastalığına ve hastalık belirtilerine uygun ilaçlar olmayabilirler. Örneğin antibiyotikler sadece bakteriler üzerinde etkilidir. Virüslere etki edemezler.

Bebekler Ne Zaman Antibiyotiğe İhtiyaç Duyar?

Bebeklere sadece aşağıda sıralanan bebek hastalıklarından birine yakalandı ise antibiyotik verilmelidir:

Yüksek Ateş
Ateş, vücuttaki bağışıklık sisteminin mikroplarla mücadele ediyor olduğunu gösterir. Bu aslında sağlıklı bir tepkidir, ancak vücut sıcaklığı çok yükselirse (3 aylıktan daha küçük bebeklerde sınır 38 derece, 3-12 aylık arası bebeklerde 38,9 derece) ciddi bir bakteri enfeksiyonuna işaret ediyor olabilir. Bu durumda ampisilin veya sefotaksim (veya her ikisi) gibi antibiyotiklere ihtiyaç duyulabilir.

Zatürre
Akciğer enfeksiyonlarının bakteriyel mi yoksa viral mi olduğunu anlamak zordur (belki de üst solunum yolu enfeksiyonudur). Zatürre belirtileri genelde ateşle başlar, öksürme, nefes darlığı ve/veya öksürme ile devam eder. Küçük çocuklar zatürrenin kalıcı hasarlarına daha açık oldukları için, ölüm dahil, çocuk doktorları enfeksiyonun bakteri kaynaklı olduğundan emin olmasalar bile amoksisilin, ampisilin ve penisilin gibi antibiyotikler yazabilir.

Boğmaca
Bu solunum yolu hastalığında antibiyotikler ilk bir veya iki haftası içinde kullanılırsa çok etkili olurlar. Hastalığın ağır öksürükleri gelmeden önceki belirtileri hafif öksürükler ve ateştir. Boğmaca tedavisinde ilk akla gelen ilaç azitromisindir, klaritromisin ve eritromisin gibi seçenekler de mevcuttur.

Kulak Enfeksiyonları
Büyük çocuklarınızın kulaklarında enfeksiyon belirirse, doktorunuz 7 veya 14 saate kadar kendi kendine geçmesini bekleyebilir. Ancak küçük çocuklarda durum farklıdır, antibiyotik verilebilir. Çünkü küçük çocuklar ne kadar ağrı çektiklerini veya ağrının kötüye gidip gitmediği ifade edemezler. Çocuğunuz kulağını çekiştiriyorsa, çok rahatsız oluyor veya ağlıyorsa, yüksek ateşi varsa kulak enfeksiyonu kapmış olabilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları
Bu enfeksiyonlar, dışkı bakterilerinin ya da başka bakterilerin idrar torbasına veya böbreğe girmesi ile oluşur. Küçük çocuklarda yüksek ateş en tipik belirtidir. Aşırı hassasiyet, kusma ve ishal gibi belirtiler de görülebilir. Alınan idrar örneği hastalığın tam teşhisini koyar ve bakteri tipini gösterir. Bu sayede doktorunuz en uygun antibiyotiği yazacaktır.


Diğer Enfeksiyonlar
Küçük çocuklar nadiren streptokok boğaz ağrısına (belirtileri arasında ateş, iltihaplı boğaz ve yutkunma güçlüğü vardır) veya sinüs enfeksiyonlarına (veya ateş ve öksürükle gelen aşırı burun tıkanıklığına) yakalanabilirler. Bu durumlarda da antibiyotik gerekir.

Bebeklere ve Küçük Çocuklara Antibiyotik Vermek Güvenli mi?

Diğer bütün ilaçlar gibi antibiyotikler de çeşitli yan etkiler ve problemler oluşturabilir:

Alerjik Reaksiyonlar
Her 100 çocuktan sadece 5’inin antibiyotiklere alerjisi vardır. Bunların çoğu kurdeşen döker veya kırmızı şişlikler çıkarır. Kurdeşene oranla bu kızarıklıklar çok daha az ciddidir. İlaca karşı geliştirilen bir reaksiyondan ziyade virüs kaynaklı bir enfeksiyon olma ihtimali daha yüksektir. Yine de bebeğinizde antibiyotik kullanımı sonrası kızarıklıklar oluşuyorsa doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Benadril gibi alerji ilaçlarına çoğunlukla ihtiyaç kalmaz.

Yan Etkiler
Yaklaşık her 10 çocuktan birinde yan etkiler görünmektedir. En yaygın olanları ishal, bulantı ve karın ağrısıdır. Bu duruma, alınan antibiyotiğin hedef bakterilerin yanında bağırsaktaki sağlıklı bakterileri de öldürmesi neden olmakta. Sonucunda mide bozulur veya ishal gibi yan etkiler doğar.

Antibiyotik Direnci
Yıllar boyu kullanılan antibiyotikler, bazı bakterileri antibiyotiğe dirençli hale getirir, tedavi yöntemlerinin eskisi kadar etkili olmamasına neden olur. Bu duruma antibiyotik direnci denir. Doktorların bugünlerde sadece zorunlu hallerde antibiyotik yazmalarının nedeni budur.

Antibiyotiklerin Etki Gösterme Hızı Nedir?

Çoğu çocuk ve bebek 48-72 saat içinde kendisini daha iyi hissetmeye başlayacaktır. Ancak verilen süre boyunca antibiyotik kullanımına devam etmek çok önemlidir. Almayı bırakmak, enfeksiyonun geri dönmesiyle sonuçlanabilir ve daha zararlı olabilir. Ve bu sefer doktor daha güçlü bir antibiyotik yazmak zorunda kalabilir, çünkü bakteriler önceki antibiyotiğe karşı direnç geliştirerek daha dayanıklı hale gelebilirler.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz