Bebek Bezi Pişik Yapar mı ?

  • ÇOCUK SAĞLIĞI
  • Bebek Bezi Pişik Yapar mı ? için yorumlar kapalı
  • 716 kez görüntülendi

Bebek Bezi Pişik Yapar mı ?

Özellikle yeni anne olan kişiler için bebek bezi değiştirmek ilk zamanlarda zahmetli ve korkulacak bir iş gibi gelebilir. Çünkü henüz 10 günlük veya 20 günlük bir bebeğin her kemiği hassas olduğu için bebeğe zarar verebilirim düşüncesi taşımaktadır yeni anne adayları. Şimdi çocuk bezi değiştirilirken nelere dikkat etmeliyiz kısaca onlara bir değinelim…İlk olarak temizlik.

Bebek bezi değişimi

Bebeğin altını değiştireceğiniz ortam steril olmalıdır.Malzemeler hali hazırda yanınızda dursun.İlk olarak kirli bezi çıkartın. Daha sonrada ıslak bez yardımcı ile bebeklerin bacaklarının arasını silin.Eğer bir tahriş hissederseniz krem vb. maddeler yardımıyla tahrişi engelleyiniz.Yeni bezi bağlamak için topuklarından tutun ve ayaklarını yukarı kaldırın.Poposunun altına koyun ve daha sonra bacaklarını indirin.Bacaklarını açın ve beline kadar bezi çekin.Daha sonra yapışkan cırt cırtlarını birbirine tutturarak işlemi tamamlayın.

Bebek Bezi Pişik Yapar mı ?

Yukarıda pişik lafı ettim dikkat ederseniz pişik hemen hemen her bebekte meydana gelen doğal bir olaydır. Bebeğin bebek bezi değiştirirken uyulması gereken kurallar, pişik nedir, pişik nasıl oluşur, pişik ile mücadele, bebek bezi nasıl bağlanır.Bebeğinizin pişik olmasını istemiyorsanız bezini oldukça sık bir şekilde değiştirmelisiniz. Kıvrık yerlerin nemli ve ıslak olmamasına özen gösterin. Temizleme losyonu kullanın.

Bağlamadan önce bir süre havalandırın ki hem vücudu nefes alsın hemde bu sayede pişik olması zorlaşsın.Eğer bebeğiniz pişik olmuşsa pudra kullanmayın. Ülkemizde bu çok yanlış olan ama oldukça sık görülen bir harekettir. Pudra yerine pişik kremi kullanmaya özen gösterin. Bebeğinizin altını uzun bir süre havalandırın ve geri bağlarken de sıkıca bağlamamaya özen gösterin. Naylon külot kullanmamada pişiği engellemede önemli bir faktördür…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.