Bebeğimin Kabızlığını Nasıl Giderebilirim?

Bebeğimin Kabızlığını Nasıl Giderebilirim?

Bebeklerde kabızlık, çağımızda sıklıkla görülebilen hastalıklar arasında yer almaktadır. Kabızlığa yakalanan bebeklerin anneleri bu konu için oldukça büyük endişeler duymaktadır. Ancak bebeğinizin kabızlığını giderebilmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yazımızda kabızlık sorunu yaşayan bebeğinizinsağlığını kavuşması için uygulamanız gereken yöntemleri bulacaksınız.

Bebeklerde Kabızlığı Gidermek İçin Yöntemler

Bebeklerde kabızlığın geçmesi için, sıvı tüketiminin çoğaltılması ve lifli besinlerin daha fazla tüketilmesigerekmektedir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde henüz farklı bir sıvı tüketimi kesinlikle önermiyoruz ancak ek gıdaya geçiş dönemine gelindiğinde daha fazla su tüketmesi sağlanmalıdır. Bütün bu durumlardan önce bebeğinizdeki kabızlığın her hangi bir hastalıktan kaynaklanmadığına da emin olmalısınız.

Her iki öğün arasında bebeğinize içireceğiniz suyun haricinde püresi ile birlikte sıkacağınız elma, armut, şeftali ve erik suları da verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz 4 aylık olmuşsa 60 ile 120 ml arası meyve suyutükettirmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. 5 ile 9 ay arasındaki bebekler ise 180 mililitreye kadar meyve suyu içebilirler. Pirinç unu mamaları yerine bebeğinize bebeğinize lif oranı yüksek tam tahıllı besinler verebilir ve bebeğin kakasının içerisindeki su tutumunun artırılmasına yardımcı olabilirsiniz.

Yoğurt Kabızlığa İyi Gelir: İnek sütüne alerjisi bulunmayan bebeklerin bağırsakları, içerideki sağlıklı bakteri sayısını artırma amacından dolayı yararlı bakterilere ihtiyaç duymaktadır. Bunun içinde en güzel yöntem evde mayalanacak doğal yoğurtlardır. Doğal yoğurt tüketimini bebeğinize yaptırmak kabızlığını gidermek için oldukça etkili olacaktır.

Zeytinyağı ve Armut: Sabahki besininden sonra bir çay kaşığı zeytinyağı ve rendelenmiş armut ile bebeği beslemek 6 ay ve üzeri bebeklerdeki kabızlığı gidermek için oldukça etkilidir.

Kayısı, Erik ve Kuru Üzüm Kompostosu: Bu kompostolardan herhangi birisini düzenli olarak bebeğinize tükettirirseniz kısa zaman içerisinde kabızlığın iyileştiğini göreceksiniz.

Sabun Fitil: Bebeğinizdeki kabızlığı gidermek ve kakasını rahat yaptığını görmek istiyorsanız sabun fitil kullanabilirsiniz. 1 kalıp sabunun bir kısmını işaret parmağınızın ucundan daha küçük olacak şekilde oyarak fitil haline getiriyorsunuz. Keskin hatlarını bıçakla iyice yuvarlaklaştırmadan fitil olarak uygulamamalısınız.

Fitili bebeğinizin poposuna yerleştirdikten sonra 2 dakika içerisinde bebeğiniz kakasını yapabilmektedir. Kakasıyla birlikte fitil de dışarı atılmaktadır. Bu yöntem bebeklerde kabızlık için çok etkilidir ve güvenilir bir yöntemdir.

Şırınga ile Zeytinyağı: Şırıngayı ucundaki iğneden ayırdıktan sonra içerisine zeytinyağı ekleyin ve bebeğinizin makatından bir kısmını enjekte edin. Kabızlığın geçmesi için etkili yöntemlerden bir tanesidir.

Kuru Kayısı Kaynatın: Kuru kayısıyı kaynattıktan sonra ılımasını bekleyin. Kuru kayısı suyu bebeğinizin kabızlığını gidermek için bire birdir. Düzenli olarak tüketmesini sağlamalısınız.

Ilık Su Banyosu: Bebeğinizi duş esnasında ılık su dolu küvette yaklaşık 20 dakika kadar oturtarak bağırsaklarının gevşemesini sağlamalısınız. Bu işlemi her gün yaparsanız zaman içerisinde kabızlığın giderildiğini görebilirsiniz.

Vazelin Sürün: Bu işlem zeytinyağı ile yapılanın bir diğer yöntemidir. Zeytinyağını şırınga ile enjekte etmiştik ancak vazelini kulak çöpü yardımıyla almalısınız ve 1 santim kadar iç bölgeye kadar sürmelisiniz. Bu uygulamayı düzenli devam ettirerek bebeğinizin kabızlığını giderebilir, kakasını rahat yapmasını sağlayabilir ve düzenli bir kaka alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Egzersizler Yaptırın: Bebeğinizin karın bölgesine yapacağınız masaj hareketleri, basınç çoğaltma ve azaltma ve bacakları karna çekip bırakma gibi hareketler bağırsakların rahatlamasını ve daha kolay çalışmasını sağlayacağından kabızlığın geçmesi için oldukça etkili bir yöntemdir.

Sırt Masajı: Saat yönünde doğru önce sağ sonra sol olacak şekilde minik hareketlerle birlikte yapacağınız masajlar bebeklerde kabızlığa iyi gelmektedir. Bu nedenle her gün düzenli bir şekilde bebeğinizin sırtını ovabilir ve masaj yapabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler:

Yorum Yaz