Bebeğim Uyumuyor Ne Yapmalıyım?

  • ALTERNATİFTIP
  • Bebeğim Uyumuyor Ne Yapmalıyım? için yorumlar kapalı
  • 680 kez görüntülendi

Bebeğim Uyumuyor Ne Yapmalıyım?

Yenidoğan bebeklerin uyku süreçleri kısa parçalar şeklindedir. Bu durum yaklaşık olarak bebekler 6 aylık olana kadar devam eder. 6. ay ile birlikte yavaş yavaş bebeklerinde uyku tipleri yetişkinlerdeki gibi olmaya başlar.

Gece boyu uykunun hiç bölünmeden devam etmesi ve gündüzleri birlikte uyanma durumu 1 yaşına kadar ancak yerleşir. Fakat yetişkinlerden ayrı olarak öğle uykusuna yatırılarak büyüme hormonunun salgılanması sağlanır.

Eğer ilk 6 aydan sonra bebeğiniz yenidoğan bebekler gibi geceleri kesik kesik uyuyor ve uyandığında sürekli ağlıyorsa bu durumun  ana sebebi kendiliğinden uyuyabilme becerisini kazanamamaktan dolayıdır.

Geceleri uyumayan bebeğin diğer nedenlerini, yeteri kadar öğle uykusu uyumama, bebeği akşamları çok geç yatırma ve kucakta, memede ya da biberonda iken bebeği uyutma olarak sıralayabiliriz.

Bebeği Uyutma Yöntemleri

Karın Masajı İle Bebeğinizi Uyutun

Bebeklerin uykusuzluk gibi problemler çıkarmasındaki ana nedenlerden bir tanesi de gaz problemidir. Bebeğinizin gazını çıkartarak uyutmak için dairesel metodlar ile karın bölgesine masaj yapın, bol bol pışpışlayın ve ona güzel ninniler söyleyerek uyumasını sağlayın.

Bebeğinizi Pışpışlayarak Uyutun

Genel olarak pek çok annenin kullandığı fakat üzerinde sıklıkla hataların yapıldığı bir yöntem olan pışpışlamanın asıl amacı bebeğin rahim içerisinde geçirdiği vakit boyunca duyduğu sesleri taklit ederek onu psikolojik olarak kendini güvende hissetmesini sağlamak ve güzel bir uyku uyutmaktır.

Eğer bu pışpışlama yöntemi ile başarılı olamazsanız bebeğinizi kalbinize yaklaştırın ve ona kalp atış sesinizi dinletin, onun sakinleşmesini ve güzel bir uyku çekmesini sağlayacaktır.

Davlumbaz ya da Saç Kurutma Makinesi ile Uyutun

Davlumbaz ve saç kurutma makinesi bebeğin anne karnında geçirdiği zaman içerisinde duyduğu seslere oldukça yakın olduğundan dolayı bebeğinizin çok ağladığı bir türlü sakinleşemediği durumlarda bu makineleri açarak bebeğinizin hızlı bir şekilde sakinleşmesini sağlayarak pışpışlayabilir ve uyutabilirsiniz.

Ancak bu yöntemi bebeğiniz her ağladığında kullanırsanız alışkanlık haline gelecek ve bu durum sürekli tekrarlanmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle bu yöntemi çok nadir olarak uygulamanızı tavsiye etmekteyim.

Karanlık Bir Ortam Sağlayın

Bebeğiniz öğle uykusu uyumaktan kaçınıyor ve çok az uyuyorsa onun için karanlık bir oda dizayn edebilir ve öğle uykusuna daha çabuk adapte olmasını sağlayabilirsiniz.

Banyo İle Bebeğinizin Uykusunu Getirin

Bebeğinizi ılık su içerisinde bekletmek vücudunu yumuşatacaktır ve yavaş yavaş uykusunu getirecektir. Akşamları yaptıracağınız banyo sonrasında güzel bir mama resitali ile bebeğinizin uykusu gelecek ve güzel bir uyku çekecektir.

Bebeğin Uyuması İçin Karnını Tok Tutun

Genel olarak bebekler akşam saatlerinde karınlarını doyurduklarında hemen güzel bir uyku çekmekisterler, eğer bebeğiniz ek gıda alacak dönemde değilse sizlerde kendi beslenme programınız ile bebeğinkini ayarlayarak uyumadan önce karnının tok olacağı zamanı ayarlamalısınız.

Bebeğinizi Beşiğine Alıştırın

Bebeklerin kendilerine ait yataklarının olması gerekmektedir. Bebeğinizle aynı yatak odasında kalıyor olsanız dahi kendisine özel beşik bulunması gerekir. Beşiğine alışan bebek orada uyumaktan keyif almayı öğrenecektir ve uyurken huzursuzluk çıkarmayacaktır.

Bebeğinizi Kundaklama Yöntemi İle Uyutun

Kundaklama yöntemi tüm bebekler için uygun özellikler taşımayabilir ancak pek çok bebeğin güzel bir uyku çekmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Bebeklerde sıçrama hareketi olduğundan dolayı bebeğin kol hareketleri kendisini uyandırabilir. Ancak siz ve bebeğiniz doğru bir yöntemle beraber kundaklamayı uygularsanız güzel bir uykuya sahip olabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.