Basur: Sebepleri ve Tedavisi

Basur: Sebepleri ve Tedavisi

Hemorid, bağırsağın son kısmı olan rektumun veya makatın aşırı şekilde genişlemesi ve buradaki toplardamarlarda varis oluşmasıyla ortaya çıkan bir iltihaplanmadır. Bu iltihaplanma çok rahatsız edicidir ve hatta ağrılı bile olabilir. İçte ya da dışta oluşabilir veya her iki kısımda da aynı anda görülebilir. Peki basurun sebepleri nelerdir?

Basurun Semptomları Nelerdir?

Basur ciddi boyutlara ulaşmadığı sürece, genellikle bu hastalıkla ilgili bir semptom ortaya çıkmaz. Fakat ciddi durumlarda aşağıdaki semptomlar görülebilir:

  • Dışkılama sırasında kanama.
  • Sarkma: Hemorid makatın içinden ortaya çıkmaya başladığında bir tür şişkin çıkıntı oluşur. Ağrılı olabilir ve geriye gitmesini sağlamak olukça zordur.
  • Salgı: Makat mukusunun kendisinden gelen ve genellikle iç basurdan kaynaklanan mukus.
  • Tahriş: Bu genellikle mukus salgısından sonra oluşur. Kaşıntı ve yanma hissine sebep olabilir.
  • Ağrı: Eğer basur içsel ise bu semptomun oluşması pek muhtemel değildir. Fakat dışta oluştuğu zaman makat çevresindeki basınç rahatsızlığa ve ağrıya neden olacaktır.

Basurun Sebepleri Nelerdir?

Beslenme düzeniniz basurun başlıca sebebi olabilir. Zayıf bir beslenme, kabızlığa, ishale ve bu problemin oluştuğu bölgeyi etkileyen diğer sindirim problemlerine neden olabilir ve sonuç olarak da bu rahatsızlığın başlamasına yol açabilir.

Bazı yiyecekler diğerlerine göre basurun ortaya çıkmasında daha etkilidir. Bunları bilmek faydalı olabilir, böylece bu yiyeceklerin tüketimini azaltıp, daha sağlıklı yiyecekler içeren bir beslenme oluşturabilirsiniz. Aşağıda, bu problemin görülmesinde en büyük etkiye sahip yiyecekleri bulabilirsiniz.

Şekerli yiyecekler

şekerli yiyecekler 2

Beslenme düzeninizde çok fazla rafine şeker olduğu zaman kabızlığa, gergin bağırsak hareketlerine ve en sonunda da rektum ve makattaki toplardamarlarda oluşacak olan iltihaplanmaya daha yatkın hale gelirsiniz. Bu tip gıdalar basurun sık karşılaşılan bir sebebidir ve yüksek miktarda tüketmeye devam ettiğiniz sürece bu problemin üstesinden gelmek çok zordur.

Aşırı şeker tüketimi asit reflüsü, ülser, huzursuz bağırsak sendromu, divertiküloz, çölyak hastalığı, kolon kanseri, pankreatit, siroz ve fıtık gibi diğer sağlık problemlerinin de oluşumu etkileyebilir.

Tuzlu yiyecekler

Aşırı tuz tüketiminin hipertansiyonun sebeplerinden biri olduğu bilinen bir gerçek. Vücudunuzdaki kan basıncı arttığı zaman rektum ve makattaki toplardamarlar iltihaplanmaya ve basur oluşumuna daha yatkın hale gelirler.

Alkollü içecekler

alkol 3

Alkollü içecekler basur için bir risk oluşturur. Bu tür maddeler vücudun susuz kalmasına neden olur ve sonuç olarak da sindirimin kötüleşmesine ve kabızlığa yol açar.

Basurun Diğer Sebepleri

Zayıf beslenme düzeninin haricinde basur; hamilelik, uzun süre tuvalette kalma, yaş, genetik faktörler, obezite, zayıf sindirim, şiddetli bağırsak hareketleri, dışkılama sırasında zorlanma ve hepatik siroz benzeri hastalıklar gibi sebeplerden dolayı da ortaya çıkabilir.

Basur Tedavileri

Basur, genellikle zayıf beslenme düzeninden kaynaklanan bir problemdir. Bu nedenle tedavi için atılması gereken ilk adım, sindirim fonksiyonlarını iyileştirecek olan, lif yönünden zengin ve sulu gıdalar içeren sağlıklı bir beslenme düzeni edinmektir. Buna ek olarak günde en az iki litre su içmeli ve egzersiz yapmak gibi sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz.

Soğuk terapisi

Rektum ve makat bölgesinde oluşan iltihabı azaltmak için en etkili yöntemlerden biri, bu bölgenin üzerine buz poşeti veya soğuk su torbası koymaktır.

Sarımsak

sarımsak 4
Sarımsağın içeriğindeki bileşenler arasında sağlığınıza faydalı iki temel madde bulunur: Bunlar allisin ve dialil sülfittir.

Sarımsak, basur için çok güçlü bir tedavidir ve oldukça etkilidir. İltihabı azaltır ve makattan dışarı doğru sarkan basur için harikadır, çünkü ağrıyan ve rahatsızlık veren bu şişkinliklerin azalmasına yardımcı olur.

Az miktarda sarımsağı direkt olarak basurdan etkilenen bölgeye uygulayın. Hemen ardından bir yanma hissi oluşacaktır, ancak iltihap sökücü özelliği vardır. İki dakika bu şekilde bekleyin, ardından sarımsaktan kurtulmak için duşa girin.

Sıcak bir banyo

Sıcak suyun rahatlatıcı ve iltihap sökücü etkisi vardır. Basurdan kaynaklanan rahatsızlığı, ağrıyı ve şişkinliği azaltmak için küvete sıcak su doldurun ve 15 dakika boyunca suda kalın. Bu işlemi her gün tekrarlayın.

Keten tohumu

keten tohumu 5

Beslenme düzeninize keten tohumu eklemek basur problemi yaşamı riskini azaltmak için etkilidir ve ayrıca tedavi amaçlı kullanım için de harikadır. Keten tohumu lif yönünden çok zengindir, yüksek miktarda su emer ve bir jelatin hamuru oluşturur, böylece sindirimi hareketlendirir, vücudun atıklardan daha rahat kurtulmasına yardımcı olur, kabızlığı engeller ve doğal bir müshil etkisi oluşturur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz