Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Nedenleri ve Tedavisi

Dengenizi kaybettiğinizi, başınızın döndüğünü hissediyorsunuz ya da düşecekmiş gibi oluyorsunuz. Oda sanki etrafınızda dönüyor.

Baş Dönmesinin Nedenleri
Vertigo: Öne ya da arkaya eğildiğinizde, başınızı hareket ettirdiğinizde, yukarı ve aşağı baktığınızda, başınızı hızla çevirdiğinizde, yatakta döndüğünüzde ya da yoğun egzersiz yaptığınızda başınız dönüyorsa ve bu sadece birkaç saniye sürüyor. Çoğu kez bunun bir nedeni olmaz, ancak vertigo bazen baş yaralanmasından sonra görülür veya felçle birlikte gelir (inme bölümüne bakınız). Aniden ayağa kalktığınızda başınız dönerse, kan bacaklara hücum eder ve beyin kansız kalır. Bu, sık sık olmuyorsa ve başka belirtiler yoksa, genellikle rahatsızdır.

İçkulak iltihabı: Başınız dönüyor, aynı zamanda mideniz bulanıyor ve kusuyorsunuz. Gözleriniz sarsılıyor ve kulaklarınızda çınlama var. Aniden başladı ve birkaç saat ya da günden beri sürüyor. Vestibül sistemindeki denge mekanizmasında ve içkulağınızın yarım daire kanallarında muhtemelen viral bir enfeksiyon olabilir.

Baş Dönmesinin Diğer Nedenleri
Alkol ve uyuşturucu kullanımı, ilacın yan etkisi, hiper solunum, migren, sıcak basması, epilepsi, menier hastalığı, multipl skleroz, hipoglisemi, anemi, geçici iskemi krizi, inme, kalp aritmisi, beyin tümörü, tümör.

Baş Dönmesinin Tedavisi:
Birkaç dakika yavaş hareket edin, hareketsiz oturun ve dümdüz öne bakın ya da baş dönmesi geçinceye kadar uzanın. Vertigo durumlarında başın tekrar tekrar çevrilmesi içkulak vestibül sistemini “yorarak” belirtilerin ortadan kaybolmasına yol açabilir.

Baş Dönmesi İçin Önlem
– Stres ve gerginlikten uzak durun, gevşeme teknikleri deneyin. Anormal derecede uzun ve derin soluk alıyorsanız, bir kağıt torba içinde nefes alın (nefes darlığı bölümüne bakınız).
– Birdenbire oturup kalkmayın. Yataktan fırlamayın, özellikle de orta yaşlı ya da daha büyükseniz.
– Yoğun egzersiz yaptıktan sonra yavaş yavaş yürüyerek veya başka yöntemlerle vücudunuzu soğutun.
– Baş hareketlerinin yol açtığı baş dönmesinde doktorunuza özel egzersizler için danışın.

Çocuğunuzun Tedavisi
Çocuğu ayaklarını yukarıya kaldırarak yatırın.

MESS’in katkılarıyla

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz