Baş ağrısı, çoğu insanı etkileyen ve en yaygın karşılaşılan sağlık sorunlarından biridir. Üç ana kategoriye ayrılabilir: Tansiyona bağlı baş ağrıları, migren baş ağrıları ve küme tipi baş ağrısı.

 

Baş ağrısının; kafadaki fizyolojik değişiklikler, kan damarlarının daralması, anormal nöron aktivitesi, genetik nedenler, aşırı sigara içmek, aşırı alkol tüketimi, vücudun susuz kalması, aşırı uyku hali, ağrı kesicilerin aşırı kullanımı, göz yorgunluğu gibi birçok nedeni olabilir.

 

İnsanlar genellikle bu sorundan kurtulmak için reçetesiz satılan ilaçlar veya reçeteli ağrı kesiciler kullanır. Ancak, baş ağrısını hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edebilecek birçok doğal çözüm vardır.

Örneğin, dehidrasyon en yaygın nedenlerinden biridir. Bu gibi durumlarda, sadece soğuk bir bardak su içmek, baş ağrınızı dakikalar içinde tedavi edebilir. Vücudunuzu iyi bir şekilde nemlendirmek için gün boyunca sekiz ila on bardak su içmek iyi bir fikirdir. Su ile birlikte, baş ağrısını tedavi etmek için kullanılabilecek birçok başka doğal bileşen vardır:

Zencefil

Zencefil başınızdaki kan damarlarının iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur, böylece baş ağrısından kurtulmanızı sağlar.

 

 • Eşit miktarda zencefil suyu ve limon suyunu karıştırın. Günde bir veya iki kez tüketin.
 • Zencefil tozunu veya çiğ zencefili suda kaynatabilir ve buharını soluyabilirsiniz.
 • Bir veya iki parça zencefilli şeker de çiğ
 • Ayrıca taze zencefil çayını da denemelisiniz.

Nane Suyu

Menthol ve menthone, baş ağrılarının hafifletilmesinde çok etkili olan nane temel bileşenleridir.

 

 • Bir avuç nane yaprağını ayıklayın ve baş ağrısını tedavi etmek için alın ve şakaklarınızın üzerine uygulayın.
 • Ayrıca rahatsızlığı hafifletmek için bir kaşık nane suyu içebilirsiniz. Nane suyu ile birlikte, kişniş suyu da baş ağrılarının tedavisinde etkilidir.

Nane Yağı

Nane, baş ağrılarına neden olan tıkanmış kan damarlarını açmaya yardım eden mentol içerir. Aynı zamanda sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri vardır.

 

 • Üç damla nane esansiyel yağını bir çorba kaşığı badem yağı, zeytinyağı veya su ile karıştırın. Alnınıza ve şakaklarınıza masaj yapın. Ya da alnınıza ezilmiş taze nane yaprakları koyabilirsiniz.
 • Alternatif olarak, küçük bir bardak çok kaynar suya birkaç damla nane esansı damlatarak, bir buhar tedavisi hazırlayabilirsiniz. Buharı birkaç dakikalığına soluyun.

Fesleğen

Fesleğen bir kas gevşetici olarak çalışır, bu da gergin kasların neden olduğu hafif baş ağrıları için yardımcı bir tedavidir. Artı, sakinleştirici ve analjezik etkileri vardır.

 

 • Üç veya dört taze fesleğen yaprağını bir bardak kadar kaynar suya atın ve birkaç dakika kaynatın. İsteğe bağlı olarak biraz bal ekleyin ve ardından çayı yavaşça yudumlayın.
 • Ayrıca bir çorba kaşığı fesleğen yaprağı veya birkaç damla fesleğen yağını kaynar suya atın ve buharını içinize çekmek için suyun üzerine dikkatlice eğ
 • Alternatif olarak, taze fesleğen yaprakları çiğneyin ya da taşıyıcı bir yağ ile karıştırılmış fesleğen yağı ile alnınıza masaj yapın.

Lavanta yağı

Lavanta esansiyel yağının yatıştırıcı kokusu, baş ağrılarının giderilmesinde büyük yardım sağlayabilir. Araştırma, ayrıca migren semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

 

 • Birkaç damla lavanta esansiyel yağını küçük bir kaba döküp soluyun. Ayrıca iki bardak kaynar suya iki damla lavanta yağı ekleyebilir ve buharı soluyabilirsiniz.
 • Diğer bir seçenek, iki veya üç damla lavanta esansiyel yağını bir çorba kaşığı badem yağı veya zeytinyağı gibi bir yağla karıştırıp alnınıza bununla masaj yapmaktır.

 

Not: Lavanta yağını oral olarak almayın.

 

Buz

Buzdan kaynaklanan soğuk, baş ağrılarına katkıda bulunan iltihabın azaltılmasına yardımcı olur. Artı, ağrı üzerinde uyuşturma etkisi vardır.

 

 • Boynunuzun arkasına bir buz torbası uygulamak, migrenden kaynaklanan baş ağrısından kurtulmanızı sağ
 • Ayrıca buz gibi soğuk suya batırılmış bir bezi beş dakika boyunca kafanıza da yerleş İşlemi birkaç kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, dondurulmuş sebzeleri soğuk kompres olarak kullanabilirsiniz. Yarım saat içinde biraz rahatlama hissedeceksiniz.

Biberiye

Biberiye yağındaki rosmarinik asit, baş ağrısına yardımcı olan yatıştırıcı ve anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir.

 

 • Alnınıza ve şakaklarınıza birkaç damla biberiye yağı ile masaj yapın. Süreyi kısa tutun, aksi halde cildiniz tahriş
 • Alternatif olarak, bir bardak su içine, bir çay kaşığı ezilmiş biberiye yaprağı ve bir çay kaşığı ezilmiş adaçayı yaprakları atın ve kaynatarak bir bitki çayı yapın. Kaynatma sırasında ağzını kapatın ve 10 dakika boyunca demleyin. Çayı oda sıcaklığına soğumaya bırakın ve sonra için. Bu bitkisel çayı günde iki ila üç kez tüketebilirsiniz. Her iki bitki de aynı anda mevcut değilse, çayı sadece biriyle de yapabilirsiniz.

 

Not: Biberiye yağı, epilepsi veya yüksek tansiyon hastası olanlar için uygun olmayabilir.

Karanfil

Soğutma ve ağrı giderici özelliklere sahip olduğu için baş ağrılarını hafifletmek amacıyla kullanılabilir.

 

 • Birkaç tane karanfili hafifçe ezin ve bir poşet veya temiz bir mendile sarın. Acı çektiğiniz zaman veya baş ağrınız olduğunda ezilen karanfillerin kokusunu soluyun.
 • Diğer bir seçenek, iki damla karanfil yağını bir çorba kaşığı taşıyıcı yağın içine koymak ve alnınıza ve şakaklarınıza masaj yapmaktır.
 • Ayrıca iki çay kaşığı Hindistan cevizi yağını, bir çay kaşığı deniz tuzu ve iki damla karanfil yağını karıştırıp bu karışımla alnınızı hafifçe ovalayabilirsiniz.

Elma

Hem elma hem de elma sirkesi, vücuttaki asit ve alkalin seviyelerini dengeleyebilen ve baş ağrısından kurtulmanızı sağlayan özelliklere sahiptir.

 

 • Bir elmanın üzerine hafifçe tuz serpin ve yiyin.
 • Ayrıca bir bardak suya iki çay kaşığı elma sirkesi ekleyip içebilirsiniz.

 

Bir dahaki sefere baş ağrınız varsa hızlı rahatlama için bu doğal tedavileri deneyin. Bununla birlikte, ciddi ve sık sık baş ağrısı yaşıyorsanız, bir doktora danışın.

 

Ayrıca, boyun tutulması, denge kaybı, konuşma bozuklukları, zihinsel rahatsızlıklar, uyuşukluk ve bilinç kaybı gibi belirtilerle birlikte seyreden baş ağrılarını da göz ardı etmeyin.