Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

Barbunyanın Faydaları Nelerdir?

Kansere karşı koruma sağlar. Uluslararası Biyolojik Makromoleküler Dergisindeki bir araştırmaya göre kanser hücrelerinin gelişimini engeller. Kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruma sağlaması faydaları arasındadır.
Kolesterolü düşürür. Vücuttaki zararlı kolesterol seviyesini düşürür. Bu sayede kalp krizi ve felç geçirme riskini düşürür.
Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Araştırmalara göre, Amerika’da her üç ölümden bir tanesi kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Farklı birçok rahatsızlık kalbi etkileyerek, kalp hastalıklarına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalar barbunya tüketmenin kalp hastalıklarına neden olan faktörlerin etkisi azalttığını göstermektedir.
Şeker hastalığının ortaya çıkmasını engeller. Yüksek lif içeriği ve düşük glisemik indeksi nedeniyle normal kan şekerini korumaya yardım eder. Bunun sonucunda diyabete yakalanma riskini düşürür.
Hafızayı korur. İçeriğindeki B1 vitamini sayesinde beyin hücreleri ve bilişsel işlevler açısından önem taşır. Bu sayede hafızayı güçlendirir. Yaşlılığa bağlı unutkanlık yada alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar.
İyi bir demir kaynağıdır. Et yemeyen kişiler demir kaynağı olarak tercih edebilir. Demir depolarını yenileyerek enerji verir. Özellikle adet dönemindeki kadınlar demir eksikliği riski görülür. Bu durumda yarar sağlar.
Çeşitli vitamin ve mineral maddeler içerir. Demir, bakır, fosfor, manganez, kalsiyum, potasyum, magnezyum, folik asit, B1, B6, B9 ve C vitaminleri içerdiği besin maddeleri arasındadır.
Manganez deposudur. Manganez antioksidanlar ve enerji üretimi için gerekli bir besin maddesidir. Manganez içeriği sayesinde hücrelerin enerji üretmesine yardım eder.
İyi bir protein kaynağıdır. Bir bardak barbunya 15 gram civarında protein içerir. Kırmızı et yemeyen yada vejeteryan kişiler et yerine barbunya tüketebilir.
Kasları güçlendirir.
Sinir sistemine yarar sağlar.
Böbreklerdeki kum ve taşın dökülmesine yardım eder.
Romatizma gibi kemik ağrılarına iyi gelir.
Cilt lekelerini yok eder.
Cilde parlaklık verir.
Erken yaşlanmayı geciktirir. Kırışıklık oluşumunu azaltır.
Pürüzsüz bir cilde sahip olmaya yardım eder.
Tırnakları besler.
Sivilcelere iyi gelir.
Cilde güzellik sağlar.
Önemli miktarda demir minerali içerir. Bu sayede hamilelik, emzirme döneminde ve çocukların büyüme döneminde demir eksikliğini giderebilir.
Aynı zamanda folat kaynağıdır. Folat gebelik döneminde gereklidir. Doğum kusurlarının oluşmaması ve DNA’nın şekillendirilmesinde etkilidir. Gebelik döneminde barbunya tüketilerek vücuda folat alınabilir.
Aşırı miktarda tüketildiğinde şişkinlik, hazımsızlık ve bağırsaklarda gaz birikmesine neden olabilir.
İyi bir şekilde pişirilerek tüketilmelidir. İyi bir şekilde pişirilmezse toksin maddeler barındırır.
Bazı kimselerde gut hastalığı yada migrene sebep olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz