Bamya Suyu Faydaları, Zayıflatırmı?

  • ALTERNATİFTIP
  • Bamya Suyu Faydaları, Zayıflatırmı? için yorumlar kapalı
  • 691 kez görüntülendi

Bamya Suyu Faydaları, Zayıflatırmı?

Ülkemizde pek çok bitki gibi bamya da çok önemli şifa deposu olarak bilinir. Bamya sıcak ve ılıman iklimlerde yetişen ve seveni kadar sevmeyeninde çok olduğu çok faydalı bir sebzedir. Bu sebzenin bir çok şekilde tüketilme yöntemleri vardır. Yemeği, çorbası ya da turşusu olan bitkinin bir de zayıflatıcı özelliği bulunmaktadır.

Bamya Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bamya suyunun faydaları saymak ile bitmeyecek kadar çok olması bitkinin tüketilmesi yönünden artışına neden olmaktadır. Bu sebzenin suyu son zamanlarda çok daha besleyici özelliğinin bulunması ve sağlık bakımından son derece faydalı olması nedeni ile çok fazla tercih edilmektedir. Bamya suyunun faydalarını sırasıyla şöyle sayabiliriz;

1 – Şeker Hastalığı Tedavisinde Faydaları

Şeker hastalığı vücutta bulunan bütün organları etkileyen çok önemli bir hastalıktır. Bu neden ile diyabet tedavisi çok büyük bir önem taşımaktadır. Bamya suyunun şeker hastalığına faydası olduğu için büyük bir kesim tarafından tercih edilir. Ancak kesin çözüm almak için 2 hafta kadar düzenli bir şekilde kullanılması gerekir.

2 – Böbrek Rahatsızlıkları İçin

Çeşitli nedenler sonrasında böbrekler çok fazla etkilenebilir ve böbrek hastalıklarına ortaya çıkabilir. Bu hastalığın en büyük nedeni ise şeker hastalığının böbreklere verdiği zarardır. Bamya suyu vücut içinde bulunan şeker miktarını normal bir düzeyde tutar ve böbreklere etki etmesini önlemiş olur. Uzmanlara göre devamlı olarak bamya tüketen kişilerin böbrek rahatsızlıkları tüketmeyenlere göre daha az olduğu tespit edilmiştir.

3 – Kalbi Korumak İçin Faydaları

Kalp vücudun en önemli organların en başında yer almaktadır. Farklı nedenlerden dolayı kalp ile ilgili sorunlar yaşanabilir ve bu nedenlerden biri de şeker hastalığının kalbi olumsuz olarak etkilemesidir. Bamya suyu kalp için faydaları yapılan bir araştırmaya göre kanıtlanmıştır.

4 – Solunum Yolları Hastalıklarına Karşı

Tam bir şifa deposu olan bamya suyunun en önemli faydası da solunum hastalıklarına karşı sağlamaktadır. Bu bitkinin suyu mukoza iltihabının tedavi edilmesinde son derece yardımcı olmaktadır. Ayrıca öksürük ve boğaz ağrılarına da iyi gelen bitkinin hazırlanmasında bamyalar suyun içinde iyice kaynatılır. Daha sonra bamyalar alınır ve içindeki suyu ılık olarak tüketilir.

5 – Karın Ağrılarına Faydaları Nelerdir?

Son derece şifalı olan bitkinin suyu karın ağrısı ve ishal rahatsızlıkları tedavisinde çok büyük faydaları bulunmaktadır. Bamya lif bakımından çok zengin olması ile suyunun içilmesi taktirde bağırsaklara çok iyi gelir ve bağırsakları düzenler. Hatta kabızlığa da çok iyi gelmektedir.

6 – Cildin Nemlenmesi İçin Faydaları

Cildin en büyük dostu bamyadır ve tam anlamı ile bamya suyu cilt nemlendiricisi demek çok daha doğru olur. Kuru bir cildi olan kişiler kesinlikle şifalı olan bu bitkinin suyu ile cildinin nemlenmesine yardımcı olur. Ayrıca ciltte olan kaşıntılara da çok iyi gelen bamya suyu düzenli bir şekilde kullanılırsa kanda bulunan yabancı maddeleri ve antioksidanları  temizler. Böylece ciltte akne ve sivilce gibi sorunların önüne geçer.

7 – Kansızlık Hastalığına Karşı Yararları

Kansızlık yani anemi hastalığı pek çok kişide görülmektedir. Bu rahatsızlığı bulunan kişiler bamya suyu ile şifa bularak hastalıktan kurtulmaları mümkün olmaktadır. Bu bitkinin suyu daha fazla alyuvar üretilmesine yardımcı olmaktadır. Çünkü içeriğinde alyuvarları oluşumuna yardım eden A ve C vitamininin yanı sıra magnezyum vardır. Sadece bunlarda değil daha bir çok mineral ve vitaminleri de içinde barındırır.

8 – Kemiklerin Güçlenmesinde Faydası

Çok şifalı olan bitkinin suyu kemiklerin güçlenmesi içinde çok önemli yararları vardır. Bu suyu düzenli bir şekilde kullanılması ile kemikler güçlü bir yapıya sahip olacaktır. Özellikle hamile olan bayanların tüketmesi ile gerek annenin gerek ise bebeğin kemik gelişmesinde önemli bir rol oynar. Ayrıca osteoporoz kemik erimesi hastalığının önüne geçer.

9 – Daha Güçlü Bağışıklık Sistemleri İçin

Vücut için bağışıklık sistemi önemli bir yere sahiptir. Çünkü güçlü bir bağışıklık sistemi vücut direncini artırır ve bu sayede kolay bir şekilde hasta olmanızın önüne geçilir. Grip ya da nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına karşı vücut daha iyi mücadele eder. Bamya suyu içinde son derece yüksek düzeyde C vitamini bulunması ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi hastalıklardan korur.

10 – Astım Hastalarına Faydaları

Astım hastaları için çok önemli olan bamya suyu astım nöbetlerinin tetiklenmesini engeller ve hasta olan kişinin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Özellikle kış aylarında havaların daha kötü olması nedeni ile zor nefes alındığı zaman bamya suyunun astıma faydalarını göreceksiniz. Bu da bamya suyunun faydaları arasında sayılacak özelliklerdendir.

Bamya Suyu İle Zayıflamak Nasıl Olur?

Bamya suyunun faydalarının yanı sıra kilo vermek içinde çok önemli faydaları vardır. Bu bitkinin suyunun içeriğinde bulunan zengin lif sayesinde sindirim süresini uzatır ve böylece tok kalmanıza yardımcı olur. Açlık hissi duymazsınız. Ayrıca mideyi rahatlatır ve bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlar. Kabızlık gibi sorunlar içinde çok daha ideal bir yapıya sahip olan bamya suyu zayıflamayı engelleyen organların da işlevlerini düzenler ve diyet yaptığınız zaman büyük bir katkı sağlar. Düzenli olarak egzersiz ile beraber bamya suyuyla zayıflayanların sayısı çok fazladır. Hatta bu süreç kalıcılığını kanıtlamış bir diyet yöntemidir.

Bamya Suyu Nasıl Hazırlanır?

Sağlık yönünden çok fazla faydaları bulunan bamya suyunun doğru şekilde hazırlanması kesin sonuçlar almak için çok önemlidir. Bu bitkinin suyu hem çok kolay şekilde hazırlanır hem de kullanımı devamlılığı sağlaması ile çok daha etkidir. Bamya suyu kürü hazırlamak için gerekli olan malzemeler bir bardak su ve 3 ya da 5 tane bamya yeterli olacaktır.

Kürü hazırlarken ilk olarak bitkiyi küçük dilimler halinde kesmelisiniz. Ardından kestiğiniz dilimleri bir bardak suyun içine atmalısınız. Çok kolay yapılan bu suyun içşnde bamyaları en az 8 saat kadar bekletmelisiniz. Gece yapmanız daha uygun olacaktır. Çünkü bu bitkinin suyunu kesinlikle aç karnına içmeniz gerekir. sabah kalkınca içinde bulunan bamya dilimlerini almalısınız ve sadece suyunu içmelisiniz.

Zayıflamak İçin Kür Nasıl İçilmeli?

Bamya suyu kürünü genel olarak kesin sonuçlar almak için sabah kahvaltıdan yarım saat kadar önce aç karnına içilmesi gerekir. Her gece yatmadan ertesi gün kullanmak için bir tane kür hazırlamanız gerekir. Düzenli ve doğru şekilde kullanırsanız eğer çok daha kısa bir süre içinde çok daha sağlıklı olarak kilo verirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.