Kalp hastalığını ve kanseri uzak tutmak ister misiniz? Cevabınız evet ise, okumaya devam edin.

 

Genel Bakış

İtalyan menşeli bu sirke, sağlığınıza bir şekilde daha fazla yarar sağlayan nitelikler barındırır.  Hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi rahatsızlıklardan etkili bir şekilde kurtulmak için bir tonik olarak kullanılır. Kalori bakımından düşüktür ve yağ içermez; ve marinasyon ve salata sosları için mükemmel bir ilavedir.

 

Besin İçeriği:

 

Yüksek Polifenolik İçeriğe Sahiptir

Araştırmaya göre, bu sirke iyileştirici özelliklere sahip bazı bileşikler içerir. Örneğin, çalışmalar polifenoller olarak bilinen antioksidan bitki bileşikleri açısından zengin olduğunu bulmuştur. Bu bileşikler, oral olarak alındığında, kan lipitlerine ateroskleroz ile ilişkili oksidatif hasarı azaltmada yardımcı oldukları bulunmuştur.

Melanoid Bakımından Zengindir

Balzamik sirke ayrıca melanoid içerir. Bu madde, sirkeye zengin koyu rengini ve kıvamını veren maddedir. Araştırmaya göre, melanoidler antioksidan özelliklere sahip olabilir ve et sindirimine bağlı oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle bir dahaki sefere, etli bir yemek tükettiğinizde ya da ızgara etin yanında, balzamik sirke ile lezzetlendirilmiş bir salata tüketmeyi tercih etmelisiniz.

 

Yüksek Asetik Asit İçeriğine Sahiptir

Balzamik sirke, yüksek miktarda asetik asit içerir. Araştırmaya göre, diğer sirke türlerinde de bulunan bu asit, bazı mükemmel sağlık yararlarına sahip olabilir. 2006 yılında yayınlanan bir çalışmada, asetik asitin, kolesterol açısından yüksek bir diyetle beslenen sıçanlarda triasilgliserol ve serum kolesterolü düşürmede rol oynadığı bulunmuştur. Bu, sirke tüketiminin, insanlarda kolesterol seviyeleri üzerinde olumlu etkileri olabileceğini gösterdi. Diyabetle ilgili yapılan bir başka çalışmada, sirke içilmesi yoluyla asetik asit uygulamasının, diyabet hastalarında insülin duyarlılığını artırdığı sonucuna varılmıştır.

 

Gördüğünüz gibi balzamik sirke ve diğer sirkeler mükemmel sağlık yararlarına sahiptir. Kesinlikle günlük diyetinizin bir parçası olmalıdır. En sevdiğiniz salatalara, soslara ve yemeklere ekleyin. Izgaraya koymadan önce eti parlatmak için de kullanabilirsiniz. Bu lezzetli ve sağlıklı sirke ile yapabileceğiniz çok şey var!

 

Sağlık Faydaları Nelerdir?

İşte diyetinize ekleyerek kazanabileceğiniz harika sağlık faydaları:

 

Kanserle Mücadele Eder

Balzamik sirke yapımında kullanılan üzümlerde quercetin (kuersetin) bulunur. Quercetin, antioksidan özelliklere sahip bir biyoflavonoiddir. Aynı zamanda C vitamini içerir ve antioksidan etkisi bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Bu, vücudunuzun iltihap, enfeksiyon ve hatta kanser gibi hayatı tehdit eden hastalıklarla mücadelesine yardım edebileceği anlamına gelir.

 

Kalp Krizi Riskini Azaltır

Düşük seviyelerde kolesterol ve doymuş yağ içerir. Bu, kalbinize zarar vermeyeceği anlamına gelir. Balzamik sirke içeren soslar kullandığınızda, kan damarlarınızda istenmeyen yağlar birikmeyeceğinden, kalbin sağlıklı kalmasını sağlarsınız. Yüksek kolesterol düzeylerinin yerine, sağlıklı kan damarlarına sahip olursunuz. Balzamik sirke içindeki sodyum içeriği de çok düşüktür, bu da kan basıncını düşürdüğü ve kalp krizi riskinin azaldığı anlamına gelir.

Sindirim Sağlığını Destekler

İçindeki polifenoller, vücudunuzdaki pepsin enzimlerinin aktivitesini uyarır. Bu sindirim enzimleri, proteinlerin amino asitlere ayrılmasına yardımcı olur. Ayrıca bağırsaklarınızın amino asitleri emmesine de destek verirler. Bu asitler etkili bir şekilde emildiğinde, vücudunuzun yeni hücreler oluşturması, eski hücreleri tamir etmesi ve kullanması daha kolay hale gelir.

 

Kemik Sağlığını Artırır

İçindeki pepsin ve asetik asit, vücudun kalsiyum ve magnezyum gibi esansiyel mineralleri emebilme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Bu mineraller güçlü ve sağlıklı kemiklerin gelişiminde önemli bir rol oynar. Balzamik sirke, bu minerallerin her ikisi bakımından da zengindir.

 

Ağrıyı Hafifletir

Balzamik sirke, antik çağlardan beri farklı ağrı türlerinde rahatlama sağlamak için bir ilaç olarak kullanılmıştır. Hala migren ve baş ağrıları için etkili bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğundan, yaraları ve enfeksiyonları tedavi etmek için de kullanılabilir.

 

Serbest Radikalleri Yok Ediyor

Daha önce bahsedildiği gibi, yüksek antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar vücudunuzdaki serbest radikallerin yok edilmesi için hayati öneme sahiptir. Vücudunuzda oksidasyon meydana geldiğinde enerji oluşur ve bu enerji serbest radikal oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

 

Vücuttaki hücre zarları serbest radikallerle yok edilir. Ayrıca arter duvarlarını sertleştirir ve erken yaşlanmaya neden olurlar. Balzamik sirke içinde bulunan antioksidanlar serbest radikalleri yok eder ve vücudunuzdaki hücreleri korurlar. Ayrıca yaşlanma sürecini yavaşlatırlar, yani sizi hem içerden hem de dışardan gençleştirebilir.

 

Pişirme ve Kullanım İçin İpuçları

Yaz salataları, barbekü, kokteyller ve tatlılar için harikadır!

Salata Sosu

Bu sirke, çok çeşitli salatalara lezzet katmak için kullanılır. Mevsim salatası için, tek yapmanız gereken balzamik sirke ile biraz sızma zeytinyağını karıştırmaktır. Müthiş lezzetli ve sağlıklıdır! Daha kremamsı bir sos yapmak için; sirke, hardal, zeytinyağı ve rendelenmiş parmesanı hep birlikte bir mutfak robotunda karıştırın. Pekmez, portakal, vb. gibi besinler deneyerek farklı balsamik soslar hazırlayabilirsiniz.

 

Marinasyon ve Kaplama

Izgara sebzeler veya etler üzerinde kullanabilirsiniz. Bunun için soslarınıza ve marinasyon sıvılarına bir miktar balzamik sirke eklemelisiniz. Tadını seveceksiniz ve ayrıca herkes etin neden bu kadar lezzetli olduğunu sorup duracak. Kaburganın yanı sıra balık ile de iyi gider. Bir sonraki mangal partinizde, ızgarada pişirdiğiniz etler için balzamik sirke ile marinasyon işlemini uygulayabilirsiniz ve soranlardan bir sır gibi saklayabilirsiniz.

 

Daha önce de belirtildiği gibi, yüzyıllardır bir çeşni, sindirim yardımcısı ve tonik olarak kullanılmıştır. Halen geniş çaplı rahatsızlıklar için halk arasında doğal tedavi olarak kullanılmaktadır. Birçok iddia için hala araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, antioksidanlar, polifenoller, asetik asit ve melanoidler bakımından zengin oluşu ve sağladıkları çeşitli sağlık yararları, balzamik sirkeyi mutfakta önemli bir element yapıyor.

 

Siz de vücudunuzun düzgün çalışmasını sağlayabilir ve sağlıklı kaldığınızdan emin olabilirsiniz. Öyleyse durmayın ve bu sirkeyi günlük diyetinize ekleyin!