Balık yağının sağlık yararları arasında kilo vermek ve gebe sağlığına destek verme yeteneği bulunmaktadır. Ayrıca doğurganlığı ve cilt bakımını da (özellikle sedef hastalığı ve sivilce tedavisi) destekler. Çeşitli kalp hastalıkları, yüksek kolesterol, depresyon, anksiyete, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, zayıf bağışıklık sistemi, kanser, diyabet, enflamasyon, artrit, İnflamatuvar Bağırsak Hastalıkları, AIDS, Alzheimer hastalığı, göz bozuklukları, maküler dejenerasyon ve ülser tedavisinde faydalıdır.

 

Balık yağının sağlık yararlarının çoğu, içindeki dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikosapentaenoik asit (EPA) gibi omega-3 esansiyel yağ asitlerinin varlığına bağlanabilir. Balık yağı içindeki diğer yararlı esansiyel yağ asitleri, alfa-linolenik asit (ALA) ve gama-linolenik asit (GLA)’dır.

İyi bir yağ kaynağı olan ve yaygın olarak bulunan farklı balık türleri arasında uskumru, göl alabalığı, ringa balığı, sardalya, kılıç balığı, istiridye, beyaz ton balığı, mavi yüzgeçli orkinos, sarı yüzgeçli orkinos, kalkan balığı, sardalye, ançuez ve somon bulunur. Yağın kalitesi büyük ölçüde yağın alındığı balık türüne bağlıdır.

 

Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kilo kaybı, cilt bakımı, görme gelişimi ve aşağıda ayrıntılı olarak açıklanan diğer sağlık sorunlarına yardımcı olduğu için vücudumuz üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Kalp Sağlığını Artırır

Amerikan Kalp Derneği’ne (AHA) göre, klinik çalışmalar omega-3’ün kardiyovasküler hastalıkların (KVH) riskini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir. Büyük bir omega-3 kaynağıdır ve bu nedenle kalp hastalıkları ve kalp aritmisi riskini azaltır. Aynı zamanda kötü kolesterol (LDL) düzeyini düşürür ve iyi kolesterol (HDL) düzeyini artırır. Balık yağı trigliseritlerin birikmesini önler ve ayrıca aşırı trigliserit düzeyini azaltır.

 

Ön araştırmalar, balık yağının koroner hastalarda aterosklerozu önlemek için kullanılabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, balık yağı, inmeyi önlemede etkilidir ve balık yağının düzenli kullanımı ani kalp krizinden ölümü önlemeye yardımcı olabilir. Amerikan Kalp Birliği’ne göre, bu ön bulguların daha ayrıntılı bir araştırma ile teyit edilmesi gerekmektedir.

 

Kilo Vermeye Yardım Eder

Güney Avustralya Üniversitesi’nde Profesör Peter Howe tarafından yapılan araştırma, balık yağının, kilo verme girişimlerinde egzersizin etkinliğini artırdığını göstermiştir. Diyetlerinde balık yağı alan gönüllüler, düzenli olarak tüketmeyenlere göre daha fazla kilo kaybı göstermiştir. Balık yağı, kilo kaybını desteklemeye yardımcı olan omega-3 yağ asitleri içerir, bu nedenle fiziksel egzersiz ve bu yağın alınmasının birleşimi, vücut yağının daha hızlı yakılmasına yardımcı olur.

 

Bağışıklığı Artırır

Düzenli olarak tüketiminin bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olduğu, böylece soğuk algınlığı, öksürük ve grip gibi sık görülen hastalıkların ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olacağına inanılmaktadır. İçerisinde bulunan Omega-3 yağ asitleri vücudumuzda bulunan sitokin ve eikosanoidlerin aktivitesini ve miktarını etkileyerek bağışıklık sistemini güçlendirir. Araştırmacılar ayrıca domuzların bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini incelediler ve hayvanların büyümesine yardımcı olduğunu keşfettiler. Tayvan’daki Taichung Veterans Genel Hastanesi’ndeki fareler üzerinde yapılan benzer araştırmalar da olumlu sonuçlar verdi.

 

Kendi organlarına ve dokularına saldıran bağışıklık sistemi ile karakterize otoimmün bir hastalık olan lupustan muzdarip hastalara faydalıdır. Çalışmalar ayrıca ateş, cilt kızarıklıkları ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olmak için önermektedir.

 

AIDS’i Tedavi Eder

Lexington’daki Beslenme Bilimleri Programı tarafından yürütülen araştırmalar, AIDS için bir tedavi olduğunu iddia etmiştir. Ancak, bunun üzerinde derinlemesine bir araştırmanın yapılması gerekmektedir.

Enflamasyonu Azaltır

Kan ve dokulardaki inflamasyonu azaltmada etkilidir. Balık yağı takviyeleri, tabletler, haplar ve kapsüllerin düzenli tüketimi, kronik inflamatuar hastalıklardan muzdarip olanlara faydalıdır. Gastrointestinal hastalıklar, Çölyak hastalığı, kısa bağırsak sendromu ve Crohn Hastalığı ve ülseratif kolit gibi enflamatuvar bağırsak hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Crohn hastalığından muzdarip hastalar genellikle vitaminleri, yağları ve temel takviyeleri almakta zorlanmaktadır. Ancak bu tür hastalar için etkili bir besin takviyesidir.

 

Ülseratif kolit açısından, kolonda lökotrien birikimini önler. Özellikle diğer diyet takviyeleri ve ilaçlarla birlikte kullanıldığında, antienflamatuvar etkisini artırmak için araştırmalar yapılmaktadır.

 

Artirit Tedavisine Yardım Eder

Artrit, romatizma, Raynaud semptomları ve benzer hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Balık yağı kullanılması, büyük dozlarda NSAID (steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) ihtiyacını azaltmaya yardımcı olabilir. Avustralya’da bulunan Royal Adelaide Hastanesi ve Newcastle Üniversitesi, artrit tedavisinde olumlu etkileri olduğunu bildirmiştir. Osteoartrit vakalarında, kıkırdağı yok eden enzimlerin etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Bununla birlikte, bir hastanın iyileşmesine yardım etmesi için gerekli olan balık yağı dozu bilinmediği için, John Hopkins Üniversitesi Romatoloji Anabilim Dalı Arthritis Center, omega-3 yağ asitleri ve balık yağı da dahil olmak üzere artrit tedavisinde kontrollü alınması gerektiğini bildirmektedir. Üniversite ayrıca artrit hastalarının, yağın getirebileceği diğer tüm yan etkilere karşı dikkatli olmaları gerektiğine de dikkat çekiyor.

 

Depresyon ve Anksiyeteyi Hafifletir

Omega-3 yağ asitlerinin varlığı nedeniyle, depresyon, üzüntü, kaygı, huzursuzluk, zihinsel yorgunluk, stres, cinsel istek azalması, intihar eğilimleri ve diğer sinir bozukluklarını gidermek için kullanımı teşvik edilmiştir. Cleveland, Ohio’daki Case Western Reserve Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, duygudurum stabilizasyonu ve bipolar bozuklukların tedavisinde yararlı olabileceğini belirtiyorlar.

 

Bu nedenle, sık sık balık tüketilen ülkelerde, depresyonun daha az görülmesi şaşırtıcı değildir. Benzer şekilde, tutuklular üzerinde yapılan araştırmalar, mahkumlara daha yüksek miktarda omega-3 yağ asidi içeren deniz ürünleri verildiğinde, cinayet oranında ve şiddetin sıklığında önemli bir düşüş olduğunu göstermiştir. Balık alımı da depresyon için iyi bir ilaçtır. Bir araştırma çalışmasının bulguları, balık tüketiminin kadın ruh sağlığı açısından yararlı olabileceğini ve kadınlarda depresyon gelişme riskini azalttığını göstermektedir.

Göz Sağlığını Destekler

Göz sağlığını ve görmeyi geliştirme yeteneğine sahip olduğu iyi bilinmektedir. Ayrıca yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olur. Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü, makula dejenerasyonunun tedavisinde balık yağının etkisini değerlendirmek için ülke çapında bir çalışma yürütmeyi planlamaktadır. Bu çalışma, yağın göz bakımı için yararları hakkında güçlü bilimsel kanıtlar sağlayacaktır.

 

Alzheimer Hastalığını Tedavi Eder

Louisiana Eyalet Üniversitesi’nde yürütülen araştırma, yağ asitlerinin Alzheimer hastalığının tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. EPA ve DHA dahil olmak üzere en önemli esansiyel yağ asitlerini barındırdığı için Alzheimer hastalığının tedavisine yardımcı olur. Los Angeles’taki California Üniversitesi’nde (UCLA) yapılan daha fazla araştırma, balık yağının hastalık için olası bir ilaç olarak yararlılığını doğrulamaktadır. Alzheimer Derneği, Alzheimer hastalığına ve bunamaya karşı bir savunma görevi gördüğü için hastalara daha yüksek oranda omega-3 yağ asidi içeren balıklar önermektedir.

 

DEHB Tedavisinde Yardımcı Olur

Yüksek konsantrasyondaki yağ asitleri nedeniyle Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’nu tedavi etme yeteneğine sahiptir. Hiperaktivite, disleksi, dispraksi, görevleri tamamlamada yetersizlik, duygusal dengesizlik, kötü tavır, zayıf koordinasyon, dikkat dağınıklığı, hafıza zayıflığı, düşük konsantrasyon, diğer insanları rahatsız etme eğilimi, pervasızlık, acelecilik, dürtüsellik, düşük IQ veya öğrenme bozuklukları için kanıtlanmış bir ilaçtır.

 

Ayrıca, beynin normal gelişiminde yararlı olduğuna ve çocuğunuzun çalışmalarına konsantre olmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Bunların yanı sıra, hamile kadınlara düzenli olarak verildiğinde, küçük çocuklarının daha fazla el-göz koordinasyonu sergiledikleri bulunmuştur.

 

Cilt Bakımına Destek Verir

Parlak ve canlı görünmesini sağlayarak cilt kuruluğunu iyileştirmek için harikadır. Egzama, sedef hastalığı, kaşıntı, deri kızarıklığı, deri lezyonları ve döküntüler gibi çeşitli cilt problemlerinin tedavisinde yararlıdır. Sedef hastalığı açısından, içerisinde bulunan EPA, araşidonik asit üreterek pro-enflamatuvar ajanların büyümesini kısıtlar. Bu nedenle, sedef hastalığından kurtulmak için topikal olarak da uygulanabilir.

 

Düzenli tüketimi cildin nem kaybını azaltmaya yardımcı olur. Bazı insanlar tarafından yağın, güneş yanığının önlenmesine yardımcı olduğu, ancak bu iddianın arkasındaki araştırmanın doğrulanmadığı iddia edilmektedir.

 

Diyabeti Kontrol Eder

Tip 2 diyabetli hastalar; koroner kalp hastalığı, ateroskleroz ve inme gibi kardiyovasküler hastalıklara eğilimlidir. Oxford Üniversitesi’nde yürütülen araştırma, diyabetli hastalarda trigliserit düzeylerini azaltmada yararlı olduğunu göstermiştir.