Baldır Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Baldır Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer

Baldır ağrısı, özellikle spor sakatlanmaları veya darbe nedeniyle oluşan ağrılardır ve oldukça şiddetli olabildiklerinden günlük hayatı etkileyebilir.

Baldırlarda oluşan ağrının nedenleri arasında kramplar, şiddetli darbe, kas çekmesi, ezilme ve bacakların normalden daha fazla zorlandığı egzersizler ilk sıralarda gelmektedir. Bu nedenle vücudu ısıtmadan yoğun egzersiz yapmamanızı öneririz. Özellikle bacaklar ısınmadan atılan deparlar baldırların ağrımasının ilk nedenlerindendir.

Belirtisi baldır ağrısı olan daha ciddi rahatsızlıklar ise kompartman sendromu veya derin damar trombozu‘dur.

Yaralanma veya zorlanma nedeniyle oluşan baldır ağrısını hafifletmek için masaj, sıcak kompres gibi evde yapılabilecek uygulamaları deneyebilirsiniz. Ayrıca ağrının daha fazla şiddetlenmemesi için bir kaç gün, bacaklara fazla yüklenmeden dinlenmek ve otururken ayağı vücuttan yukarıda tutmak faydalı olur.

Masaj Tedavisi: Masaj, ezilme ve spor sonrası yaşanan baldır ağrısını azaltmak için etkili bir yöntemdir. Hafif ağrılar için evde masaj yöntemini daha şiddetli ağrılar için spor masaj terapisini kullanabilirsiniz.

Fizik Tedavi: Tekrar eden baldır ağrısı için fizik tedavi bir seçenek olabilir. Doktor muayenesinden sonra karar verilecek fizik tedavi uygulamasında sinir uçları ve kaslar ultrason, sıcak terapisi, kriyoterapi veya galvanik elektriksel stimülasyon teknikleri kullanılabilir. Bu tedavi yöntemleri ağrıların daha kısa sürede geçmesini sağladığından genellikle profesyonel sporcular tarafından tercih edilmektedir.

Diğer Öneriler: Ağrının devam ettiği süre boyunca bacağınızı olabildiğince az kullanmaya çalışın ve otururken bacağın altına yastık koyarak yüksekte tutun. Sıcak kompres ağrıyı geçici olarak hafifletebilir. Ağrının şiddetlendiği zaman kullanmak üzere doktorunuzdan ağrı kesici alabilirsiniz.

Bu yazı baldır ağrısının nedenleri sebebi tedavisi, baldır ağrısı nasıl geçer, baldır ağrısına ne iyi gelir, baldır ağrısına hangi doktor bakar neden olur, baldır ağrıları nasıl geçer neden olur konusunda yazılmıştır.

baldir agrisi neden olur, baldır ağrısı nasıl geçer, baldır ağrısı, baldır ağrıları neden olur, baldır ağrıları, baldırlarda ağrı nedenleri, baldır ağrısının nedenleri, baldır ağrılarının nedenleri, baldır ağrısına hangi doktor bakar, baldır ağrısı nedenleri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz