Bal- karabiber- limon karışımı boğaz ağrısına iyi gelir mi?

Bal- karabiber- limon karışımı boğaz ağrısına iyi gelir mi?

ballı-limonlu-cayTıp dilinde Faranjit olarak adlandırılan boğaz ağrısı boğazın iltihaplanması sonucu olur. Boğaz ağrısına yol açan çeşitli faktörler vardır.Bu nedenler mikroplar ve metabolizmaya bağlı nedenler olmak üzere iki ana grupta bulunur.

Kış aylarında sıklıkla yaşanan bademcik iltihaplanması da boğaz ağrısı şikayetlerine neden olmaktadır.  Yüksek ateşe neden olabilen yutkunmayı zorlaştırdığı için yemek yemekte zorluk yaratane boğaz enfeksiyonları çoğu insan için dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Boğaz ağrısında bitkisel çözümler ilk başlarda hastalığın ilerlemesini önleyebilir. Özellikle adaçayı ile yapılan gargaralar boğazı rahatlatır. Adaçayı kürü bademcik veya boğaz iltihabının (faranjit) oluşumuna karşı da gerçek bir koruyucu etki yapar. Bunun yanında ballı limonlu ılık su içilmesi de boğaz ağrısında etkilidir. Birçoğumuzun bildiği gibi bal öksürük yatıştırıcı doğal bileşenlere sahip bir besin. Limon bal karışımının alkali özelliği de bulunuyor. Boğaz ağrısına karabiber kullanılması çok eski bir uygulama. Eskiler boğaz ağrısında karabiberli çay, bitki çay veya çorba tüketerek boğazın ısınmasını sağlarlar.

Gün boyu birkaç defa yapacağınız bu doğal çay boğazınızın kısa sürede rahatlamasına neden olacaktır. Ancak boğaz ağrısına eşlik eden ateşin olduğu durumlarda mutlaka hemen doktora gidilmesi gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz