Bahar Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bahar Aylarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havaların ısınması ile birlikte soğuk kış günlerinde kapalı mekanlarda geçen günlerin ardından doğanın çağrısına uyup, kırlara, ormanlara piknik yerlerine gideriz.

Buralarda hoş bir hafta sonu geçirirken alerjik sorunlardan nasıl korunacağız?
Bunun için aklınızda bulunması gereken birkaç hususu sıralayacağız.

– Çimen ve çayır üzerinde çıplak olarak güneşlenmeyiniz. Mutlaka güneşlenmek istiyorsanız bir yaygı üzerinde güneşlenin. Çayır bitkilerinin deri yüzeyine değmesi ile kazalar ortaya çıkabilir.

– Ormanlarda dolaşırken kalın dayanıklı kumaştan yapılmış giysiler giyiniz.
Ormanlarda sıkça bulunan ısırgan otu, bazı sarmaşık türleri alerjik hastalıklara yol açabilir.

– Tırtıllara dikkat. Tırtıl tüyleri deride şiddetli kaşıntı ile birlikte ürtiker benzeri reaksiyonlara yol açar.

– Piknik yerleri, deniz kenarı, ya da kayak merkezleri gibi güneşli yerlere giderken yüzünüze parfüm ve kozmetik malzemeleri sürmeyiniz.

– Güneşe çıkarken ilaç almayınız.

– Atopik ekzaması olanların derilerini dış ortamdan biraz daha korumaları, polen alerjisi ve astımı olanların şikayetlerinin polenler ile artacağını unutmamaları gerekir.

– Ekzematöz deri rahatsızlığı olanların çok sık sabunla yıkanmaları şikayetlerini artırır. Bunun yerine nötr sindetleri kullanmalarını öneririz.

– Gıdalara dikkat!..Özellikle çilek, çikolata gibi gıdalara karşı tahammülsüzlüğünüz varsa bu gıdaları yemeyiniz. Bir taneden bir şey çıkmaz felsefesinden uzaklaşın.

– Günlük kullandığınız her türlü kozmetik maddede dermatolojik testleri yapılmıştır ya da hipoallerjenik ibaresini taşıyan ürenleri arayınız.

– Deterjanların ambalajalarında belirtilen yıkama kurallarına dikkat ediniz ve içi pamuklu bez astarla kaplı eldivenleri kullanınız.

– İlaç kullanımı sırasında herhangi bir deri döküntüsü ortaya çıktığında doktorunuza danışınız.

– Alerjik hastalıklar önemli hastalıklardır, kendi kendinize teşhis koyup tedavi uygulamayınız. Unutmayınız ki geç kalmak bazen hayati risk taşır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz