Bağırsak Parazitleri ve Belirtileri

Bağırsak Parazitleri ve Belirtileri

Daha büyük bir canlıya zarar vererek, onun üzerinde ya da içinde beslenip yaşayan canlılara parazit denir.Sosyo-ekonomik ve çevre koşulları iyi olmayan toplumlarda parazitler kolaylıkla yayılma imkânı bulurlar. Ülkemizde de çevre koşulları kötü olan bölgelerimizde, okul çağında parazitler çok yüksek oranda görülmektedir.

Bağırsak Parazitleri

Bağırsakta yaşayan çok çeşitli parazitler vardır. Parazitin çeşidine göre vücuda giriş yolu, belirtileri, tedavileri, kontrol yöntemleri farklılık gösterir. Türkiye’de sık görülen barsak parazitleri; barsak solucanı (ascaris), kıl kurdu (oxiyür), şerit (tenya), kancalı kurtlar ve amiplerdir. Bunun dışında bit, uyuz böceği gibi insan barsağında değil de saçlı deri ve deri üzerinde yerleşen parazitler de sıklıkla görülmektedir.

Bağırsak parazitleri, bağırsaktaki besinleri kullanarak, kan emerek, iştahsızlığa neden olarak büyüme ve gelişme geriliği, kansızlık gibi beslenme bozukluklarına sebep olur.

Bağırsak Parazitleri Belirtileri

Genel parazitoz belirtileri karın ağrısı, uykuda ağızdan salya akması, ağız kokusu, kilo alamama, sabahları mide bulantısı, burun kaşıntısı ve uyurken diş gıcırdatmasıdır.

Bağırsak Parazitleri Dışkıda Görülürmü ?

Bazı parazitler dışkıda görülebilir. Bazıları ise görülemezler. Parazitler içme ve kullanma suyu ile tuvaletlerin sağlığa uygun olmadığı, kişisel temizlik kurallarına uyulmayan yerlerde sık görülür ve bir aile enfeksiyonu olarak kabul edilirler. Parazitlerle savaşta parazitlinin tedavisi yanında, ailede herkesin tedavisini sağlamak, parazitin yayılmasına neden olan çevre koşullarını düzeltmek, kişisel temizlik kurallarına uyulmasını sağlamak için sağlık eğitimi yapmak şarttır. Sadece parazitli kişinin tedavisi sorunun çözümünde yeterli olmaz. Çünkü kısa süre sonra paraziti çevresinde tekrar alır.

bağırsak parazitleri

Çevre koşullarının düzeltilmesi denildiğinde tuvaletlerin sağlıklı olması, kanalizasyon sisteminin iyi olması, küçük yerlerde tuvaletin kapalı bir çukura bağlı olması herhangi bir şekilde dışkının toprakla karışmasının önlenmesi anlaşılmalıdır.

İçme ve kullanma suyu sağlıklı olmalı, tuvaletlerden, gübrelerden suya karışma olmaması, suyun temiz borularla çevreye getirilip, temiz kaplarda saklanması sağlanmalıdır.

Bağırsak Parazitleri Tedavisi

Parazitlerden korunmada el, yüz, vücut temizliği çok önemlidir. Tırnak diplerinin temizliği de çok önemlidir. Parazitli kişinin kişisel eşyaları yani yatak takımlarının ve giysilerin kaynatılıp, ütülenmesi gerekmektedir. Ayrıca çiğ olarak yenecek olan yiyeceklerin çok iyi yıkanması, sirkeli suda bekletilmesi gerekir. Bu dönemde kişisel temizlik kurallarına uyma alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Bağırsak Parazitleri Hangi Bölüm Bakar ?

Bağırsak paraziti tespit ve tedavisi için hastanelerin gastroenteroloji veya iç hastalıkları bölümlerine başvurabilirsiniz.

Bağırsaklara ne iyi gelir

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz