Bademin Cilde ve Vücuda Faydası !

Bademin Cilde ve Vücuda  Faydası !

Gevrek, kahverengi ve oval şekilli badem, sağlık için bol miktarda faydası olan , besleyici yoğun lezzetli sevdiğimiz kuruyemişlerden biridir. Bol miktarda vitamin, mineral ve yüksek kalitede protein içerir. Özellikle E vitamini ve sağlıklı yağ asitleri bakımından çok iyi bir kaynaktır. Yapılan araştırmalara göre, bir avuç badem, kilo vermeye ve sağlıklı kalbe yardımcı olmak için yeterlidir. Çiğ badem kavrulmuş ve işlenmişe göre çok daha faydalıdır. Kavrulmuş ve işlenmiş bademe göre zararları yok denecek kadar az.

Çiğ bademin faydaları ise ;

1 . Kolestrol seviyesini düzenler

Bademde tekli doymamış ve çoklu doymamış yağların varlığı, HDL seviyelerini iyileştirirken LDL düzeylerini düşürmede yardımcı olur. Bir araştırmaya göre hergün 7 gram çiğ badem tüketen insanlar, LDL kolestrolünün% 15 daha düşük seviyelere indiği tespit edilmiştir. Günde sadece 7 gram badem yemek kolesterol seviyenizi % 1 oranında azaltır.

2. Beyni Çalıştırır

Çiğ badem tüketmek dikkatinizi ve konsantrasyonunuzu artırır ayrıca badem hem odaklanma hemde hafıza gücünüzü geliştirir. Sizi yaşa bağlı bilişsel gerilemeden korur. B6 vitamini, beyin hücrelerinin onarımı için yeterli protein sentezini sağlarken çinko varlığı serbest radikalleri önler .

3. Zayıflamada Yardımcıdır

Lif ve protein bakımından zengin olan Badem, kilo kaybı için faydalıdır. Hem besleyicidir hemde tok tutar. Önerilen porsiyon miktarı günde en fazla 23 bademdir.

4. Kemik Sağlığı

İçeriğindeki fosfor kemiklerimiz için önemli bir kaynak. Özellikle yaşlılıkla görülen kemik ve diş sorunlarının önlenmesinde her gün düzenli tüketmek yarar sağlıyor.

5. Bağışıklık İçin Faydalı

Badem alkali yönünden zengin oluşundan dolayı vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasında çok etkilidir. Bu sayede vücudunuzun savunma mekanizmasının güçlü olmasına katkı sağlar.

6. Şeker Hastalığı

İnsülin ve glikoz artışının önüne geçmek için yemeklerden sonra az bir miktar badem tüketmeniz yararlı olacaktır. Böylece kan şekeri seviyenizin ani yükselmelerinin önüne geçmiş olursunuz.

7. Kabızlık Giderici

İçeriğindeki yüksek orandaki lifler sayesinde kabızlığı önlemede büyük ölçüde etki sağlar. Aynı zamanda yağlı bir besin olması sindirim hareketlerinin hızlanmasına yardımcı olur. Lif içeriği aynı zamanda kolon kanserini önlemede etkilidir.

8. Kalp Sağlığı

Badem ve diğer kuruyemişler (ceviz, fıstık, fındık vb.) uzmanlar tarafından kalp sağlığının korunması için önerilen gıdalar arasında yer alır.

Bunun başlıca nedeni, bu yemişlerin antioksidan bakımından zengin olması ve kalp hastalıkları da dahil olmak üzere pek çok hayati tehlikesi olan hastalığa zemin hazırlayan serbest radikallere karşı vücudun dengesini korumasıdır. Yapılan bir çalışmaya göre haftada 4 kez ceviz ve badem yiyenlerin koroner kalp hastalığı yaşama oranı yemeyenlere oranla %37 daha azdır.

9. Safra Kesesi Taşı

20 yıllık bir sürede gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, her hafta yaklaşık 30 gram badem, ceviz veya fıstık tüketen kadınlarda safra kesesi taşı görülme olasılığı yemeyenlere oranla %25 daha az olduğu tespit edilmiştir.

10. Daha uzun ve sağlıklı saçlar

Sağlıklı diyetinize badem ekleyerek tüm saç sorunlarından kurtulabilirsiniz. Biotin, bakır, esansiyel yağ asitleri, manganez ve E vitamini gibi bol miktarda bulunan tüm saçlara dost besin maddeleri vardır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz