Bademcik Taşı Nedir Nasıl Temizlenir?

Bademcik Taşı Nedir Nasıl Temizlenir?

Toplumumuzda bademcik taşı olarak adlandırılan ve tıp dilinde tonsilit veya magma olarak bilinen durum çok ciddi bir rahatsızlık değildir. Kendisi çok ciddi bir sorun olmayan bademcik taşı, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Yutkunma sırasında sık sık batma ve ağız kokusuna neden olan bademcik taşı şikâyetlerinin net belirtileridir. Bademcik taşı olan kişiler, boğazlarında gördükleri beyaz renkteki kitleyi tümör olarak algılayabilirler. Yapılan araştırmalar sonucunda bademcik taşı olduğu net bir şekilde anlaşılır. Bademcik taşı olan hastaların genellikle genç yaştaki insanlardır. Ağız kokusuna neden olan bademcik taşı, toplum içinde psikolojik sorunlara da yol açabilir.

Bademcik Taşı Nasıl Önlenir?

Bademcik taşı olan kişiler, hem ağız kokusundan kurtulmak hem de bademcik taşının neden olabileceği rahatsızlıklar ile karşılaşmamak adına bademcik taşı nasıl önlenir? Sorusunu dile getirmektedir.

Bademcik taşlarının önlenmesi için besinlerin çok iyi çiğnenmesi gerekir. Bununla birlikte bol bol sıvı tüketilmesi ve çeşitli sıvılar ile sık sık gargara yapılmalıdır. Tabii ki, en önemlisi ise ağız hijyenine çok dikkat etmek gerekir. Süt ve süt ürünlerini sıkça tüketen kişilerin de bu alışkanlıklarını bir süreliğine değiştirmeleri gerekmektedir. bu yöntemleri kullanan kişilerin büyük fayda gördükleri, klinik sonuçları ile kanıtlanmıştır.

Bademcik taşları, burun yolu ile değil de ağız yolu ile solunum alışkanlıklarına sahip olan kişilerde daha çok görülmektedir. Bu durum sonucunda boğazda kuruma meydana gelir. Bununla birlikte boğaz akıntısı yaşanması da muhtemeldir. Bu nedenle burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı sıkıntısı çeken kişilerin bu rahatsızlıklarının sebebini tespit etmesi ve tedavi etmesi faydalı olacaktır.

Bademci Taşı Nasıl Temizlenir?

Bademcik taşı nasıl temizlenir? Bademcik taşı olan ve bundan son derece rahatsızlık duyan kişiler bu sorunun cevabını aramaktadırlar. Bademcik taşı, bademciklerin bastırılması ile dışarı çıkabilir. Ancak bu işlem acemice yapıldığında veya kontrolsüz olduğunda bademciklerin hassas yapısı zarar görebilir.

Bademcik temizlemesi son derce nazik bir şekilde yapılmalıdır. Bu yüzden bir KBB doktoruna başvurarak bademciklerinizi temizletebilirsiniz. Doktorlar, küret denilen bir araç kullanarak bademciklerin hassas dokusun zarar vermeden bademcik taşlarını temizlerler.

Bademcik taşları, hastanın durumuna bağlı olarak farklı yöntemlerde gerektirebilir. Tonsillektomi ile bademciklerin tamamının alınması veya cryotolysis ile bademcik gözeneklerinin tıraşlanması bademcik taşları için uygulanabilecek yöntemlerden biridir. Bunun haricinde kalıcı olarak yapılan ameliyatlar ile de bademcik taşlarının alınması mümkündür. Lokal anestezi uygulanarak yapılan ameliyatlarda bademcik yarılarak bademcik taşları tek tek temizlenmektedir.

Bademcik taşlarının temizlenmesinde sonra bademcik taşlarının tekrardan oluşmaması adına bir takım önlemler alınabilir. Kriptoris adı verilen yöntem uygulanarak bademcik taşlarının tekrar oluşması önlenebilmektedir. Bu yöntemde bademcik içindeki yarıklar lazer ile tamamen düz hale getirilir. Bu sayede bademcik taşı oluşumuna neden olan maddeleri, bademcik içindeki boşluklarda birikmesi önlenmektedir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz