Şimdi size binlerce yıldır hafıza ve beyin ile ilgili sorunları tedavi etmek için kullanılan bir bitki olduğunu söylersek ne dersiniz? Hindistan’da geleneksel Ayurvedik tıbbın temel bir parçası olan bir bitkiden bahsediyoruz.

 

Bacopa Monnieri, Alzheimer hastalığı, hafıza kaybı, kaygı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) semptomları, epilepsi ve stresle mücadele için genel bir ilaç olarak; akıl ile ilgili sağlık sorunlarını geniş bir yelpazede tedavi etmek için kullanılır. Hepsinden de iyisi, bugün reçete edilen tehlikeli psikotrop ilaçlardan çok daha az ciddi yan etkilere sahiptir. İnsanlar ayrıca hem erkek hem de kadınlarda sırt ağrısı, eklem ağrısı ve cinsel performans sorunlarını tedavi etmek için Bacopa kullanıyorlar.

 

Bu görsel olarak çekici bitki genellikle akvaryumlarda dekoratif bir bitki olarak kullanılır. Araştırmalar, yakın gelecekte insanlara daha fazla fayda sağlayabilecek dinamik yetenekleri olduğunu doğrulamaktadır. Bacopa’nın dopamin üretimini ihtiyaca göre yukarı ve aşağı olarak düzenlenmesine yardımcı olduğu gösterildi.

 

Adaptojenik Bir Stres Azaltıcıdır

Hekimlere yapılan tüm ziyaretlerin % 90’ında stresle ilgili şikayetler gözlemlendi. İnanması zor değil aslında. Stres, özellikle kronik stres, zihinlerimiz ve bedenlerimiz için korkunç şeyler yapar ve genel olarak stresi azaltmak, her zaman sağlıklı bir yaşam sürdürmek isteyen herkes için öncelikli olmalıdır.

 

Bacopa Monnieri ekstresinin, vücudumuzun günlük stres faktörlerine daha iyi uyum sağlamasına veya adapte olmasına yardımcı olarak doğal stres giderici şeklinde çalıştığı gösterilmiştir. Hindistan’daki Merkezi İlaç Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir hayvan çalışması, Bacopa monnieri’nin standartlaştırılmış bir ekstresinin akut ve kronik strese karşı başarılı bir şekilde çalıştığını gösterdi. Daha spesifik olarak, mide ülserini ve adrenal aktiviteyi azalttı. Çalışma, güçlü bir adaptojenik aktiviteye sahip olduğu sonucuna varmıştır.

Antidepresan Olarak Çalışır ve Anksiyeteyi Azaltır

Stresi azalttığı için, bu yararlı bitkinin endişe ve depresyonu azaltabilecek olması pek de şaşırtıcı değildir. Michigan Üniversitesi Sağlık Sistemi tarafından yayınlanan hayvan araştırmaları, depresyon ve anksiyetenin azaltılması dahil olmak üzere, Bacopa’nın pozitif beyin etkilerini göstermektedir. Sinir sistemi üzerinde çok olumlu etkileri (biyokimyasal olarak asetilkolin ve muhtemelen, serotonin veya GABA) bulunmaktadır.

 

Hafızayı Geliştirir

Avustralya’daki Biyofizik Bilim ve Elektrik Mühendisliği Okulu’ndaki Nöropsikoloji Laboratuvarı’nda yapılan 12 haftalık çift-kör çalışmada, gönüllülerin günde 300 miligram bacopa aldıkları, diğer gönüllülerin ise plasebo aldığı öğrenildi. Araştırmaya başlamadan önce araştırmacılar, tüm gönüllüleri görsel bilgi işleme, bellek ve bilgi işlem hızı üzerinden test etti.

 

Testler, çalışmaya başladıktan beş ve 12 hafta sonra tekrarlandı. Bacopa grubundaki gönüllüler arasında, plasebo grubundakilere göre anlamlı bir iyileşme görülmüştür. Araştırmacılar, “Öğrenme ve hafıza gibi çevreden gelen bilgilere, kritik olarak bağımlı olan, yüksek dereceli bilişsel süreçleri geliştirebileceği” sonucuna varmışlardır.

 

Demans ve Alzheimer Hastalığını Tedavi Edebilir

Alzheimer hastalığı, sürekli olarak hafıza kaybı, demans ve erken mortaliteye neden olan bir beyin bozukluğudur. Alzheimer’in doğal yollardan tedavisi bacopa ile takviye gerektirebilir. Alzheimer İlaç Vakfı’na göre, Alzheimer’le ilişkili demansın (günlük yaşamı etkileyecek kadar şiddetli derecede zihinsel yeteneklerde azalma) önlenmesi için işe yarayabilir.

 

Kemirgenlerde ve test tüplerinde yapılan çalışmalar, beyin yaşlanmasına veya bunamaya karşı korunma sağlayabilecek biyolojik etkilere sahip olduğunu düşündürmektedir, ancak bu etkilerin insanlar için aynı olup olmadığını veya etkilerin klinik olarak uygun olacak kadar güçlü olup olmadığını henüz bilmiyoruz. İnsanları cesaretlendiren bir çalışma, hafıza şikayeti olan yaşlı kişilerin, günde üç kez 450 miligramda Bacopa kullanıldıklarında dikkat ve sözel hafıza testleri üzerinde olumlu puan artışı yaşadığını gösterdi.

Epilepsiyi Tedavi Edebilir

Elektrik sinyalleri ile iletişim kuran beyin hücreleriniz yanlış sinyaller gönderdiğinde vücutta nöbetler meydana gelir. Genellikle, epilepsi tanısı konmadan önce birkaç nöbet geçirmek gereklidir.

 

Hindistan’da yapılan bir ön deneme, küçük bir grup insanda, bacopa ekstresinin epileptik nöbet sıklığını azalttığını buldu. Bununla birlikte, benzer başka bir ön deneme olumsuz sonuç verdi. Bacopa’nın epilepsi için yararlı olup olmadığını doğru bir şekilde değerlendirmek için kontrollü bir araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır, ancak epilepsi gibi nöbet bozukluklarından muzdarip olanlara fayda sağlayacağına dair umut belirtisi göstermiştir.

 

Kronik Ağrıları Azaltır

Kronik ağrı, bugün dünya çapında büyük bir sağlık kaygısı haline gelmiştir. Ne yazık ki, kronik ağrılı kişilerin y% 77’si de bir dereceye kadar tıbben tedavi edilebilir depresyona sahiptir. Bacopa, çeşitli yaş grupları dahil olmak üzere birçok klinik çalışmada ağrı yönetimi için güvenli ve iyi tolere edilen bir bitkisel terapi olarak belgelenmiştir.

 

Bacopa Monnieri Bitkisinin Kökeni ve Besin Değerleri

Bacopa, Plantaginaceae familyasına ait 70 ila 100 su bitkisi arasında sıyrılmış bir türdür. Bataklık bölgelerde yetişir ve Hindistan’a özgüdür. Batı’da, genellikle akvaryumlarda bulunan bir su bitkisidir. Bacopa türleri dünyanın, özellikle de Amerika’nın tropikal ve subtropikal bölgelerinde bulunur. Bitkinin çoğu kısmı geleneksel olarak kullanılmaktadır, ancak modern preparatlar kök ve yaprakların özlerini içerir.

 

Tipik olarak bitkisel ilaçlarda kullanılan Bacopa monniera veya Bacopa monnieri’dir. Yapraklar, bitkinin terapötik özelliklerinden sorumlu olduğuna inanılan bacosidler dahil olmak üzere saponinler içerir. Çalışmalar, hem saflaştırılmış bacosidlerin hem de bacoside için standartlaştırılmış bacopa ekstraktlarının zihinsel işlev ve öğrenme yeteneğinin çeşitli yönlerini geliştirdiğini göstermiştir.

Olası Yan Etkileri

Bacopa ekstresi, 12 haftaya kadar olan kısa süreler için ağızdan tavsiye edilen dozlarda alındığında iyi tolere edilir. Terapötik dozlar, herhangi bir ciddi yan etki ile ilişkili değildir, ancak daha az ciddi yan etkiler, özellikle boş bir mideye alındığında bulantı, kramp, şişkinlik, ishal, ağız kuruluğu veya yorgunluk olabilir.

 

Bacopa hafif bir yatıştırıcı etkiye sahip olabilir, bu nedenle diğer bilinen sakinleştiricilerle birleştirirken dikkatli olun. Ayrıca tiroid uyarıcı ilaçların aktivitesini yoğunlaştırabilir veya tiroid baskılayıcı ilaçların etkinliğini inhibe edebilir. Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa bacopa almadan önce doktorunuza danışın.

 

Bir bitki olarak, bacopa’nın, cıva gibi zehirli metalleri biriktirdiği bilinir, böylece bitkinin nerede büyüdüğüne bağlı olarak, özündeki cıva veya diğer toksin seviyeleri yüksek olabilir. Bu nedenle saygın bir markadan yüksek kaliteli bacopa takviyesi satın almak önemlidir.