Bacak Kasılması Neden Olur Nasıl Geçer

  • Genel Sağlık
  • Bacak Kasılması Neden Olur Nasıl Geçer için yorumlar kapalı
  • 780 kez görüntülendi

Bacak Kasılması Neden Olur Nasıl Geçer

Bacak kasılmaları gün içerisinde sık sık başımıza gelen bir olaydır. Çok fazla zararı olmasa da bacak kasılmaları için farklıtedavi yöntemleri uygulanabilir. Bacak kasılmalarının nedenlerini ve bacak kasılmasının çözümü için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bacak kasılması; zorlayıcı bir egzersiz, uzun süreler ayakta durma veya yetersiz beslenme nedeniyle oluşabilir. Kasılmanın yoğunlaştığı bölgeye sıcak kompres yapmak, basınç uygulamak, kası açmak için esneme hareketi yapmak kasılmaya iyi gelebilir. Bacak kasılmaları geçicidir ancak kasılmalar vücudun diğer bölgelerinde de yaşanıyorsa veya çok sık tekrarlanıyorsa bir doktora görünmeniz gerekebilir. Bacak kasılmaları için uygulanacak tedavi yöntemleri şunlardır.

Sıcak Kompres: Kasılmanın olduğu bölgeye 20 dakika boyunca sıcak kompres yapmak kası yumuşatarak açılmasını sağlayabilir. İlk 20 dakika sonrası 20 dakika ara vererek tekrar sıcak kompres yapabilirsiniz. Kasınız açılana kadar 20 dakika aralıklarla aynı uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

Basınç: Ağrının en çok olduğu bölgeyi bularak avuç içinizle, ağrı artıncaya kadar bastırın. Basınç, kasılmanın bir anda geçmesini sağlayabilir.

Su: Bacak kasılmaları vücudun susuz kaldığının tipik göstergesidir. Özellikle yaz aylarında fark etmeden çok su kaybedebilirsiniz. Ayrıca ishal gibi rahatsızlıklar vücudun olması gerekenden fazla su kaybetmesine neden olabilir. Gün içinde mümkün olduğunca çok su içmeye çalışın.

Mineraller: Elektrolit seviyesi düştükçe bacaklarda kasılmaların oluşması normaldir. Vücut için gerekli bu elektrolitleri sağlıklı karbonhidratlardan, meyve ve sebzelerden alabilirsiniz. Kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin gıdalar yeterli miktarda elektrolit içerir.

Gece Kasılmaları: Eğer bacak kasılmaları gece saatlerinde ortaya çıkıyorsa E vitamini takviyesi kullanabilirsiniz. Yatmadan önce 1 bardak su içmek uykuda oluşabilecek kasılmaları azaltacaktır.

Bu yazı bacak kasılmasına ne iyi gelir, bacak kasılması neden olur, bacak kasılması nasıl geçer, bacak kasılmaları neden olur, bacak kasılmalarının nedenleri, bacak kasılması için şifalı bitkiler, bacak kasılmasının sebepleri, bacak kasılmasının tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

bacak kasılması neden olur, ayak kasılması neden olur, bacakta kasilma, ayak kasılması, bacakta kasılma neden olur, bacak kasılması nedenleri, bacak kasilmasinin nedenleri, bacaklarda kasılma neden olur, ayak kasılmaları neden olur, bacak kasılmalarının nedenleri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.