B5 Vitamini Nelerde Bulunur? B5 Vitamini Eksikliği

B5 Vitamini Nelerde Bulunur? B5 Vitamini Eksikliği

Suda çözünen bir vitamin olan B5 vitamini, birçok besinde yaygın olarak bulunur. Pantotenik asit olarak da bilinen bu vitamin, vücut için önemli B vitaminlerinden biridir. Temel olarak, hücresel süreçlerde önemli bir rol oynayan bu vitamin, suda çözünebilen vitaminler arasında yer alır. Karbonhidratları enerjiye dönüştürmeye yardımcı olur; böylece besinlerin yakıt haline getirilmesini de sağlar. Aynı zamanda böbrek üstü bezlerine, yüksek stresli durumlarda yanıt vermemizi sağlayan destek sağlar.

B5 Vitamini Eksikliği

B5 vitamini eksikliği çok sık görülmemekle birlikte oluştuğunda;

  • bacaklarda güçsüzlük,
  • yorgunluk,
  • kas krampları,
  • uyuşma,
  • karıncalanma hissine neden olabilir. Dolayısıyla beslenme programınıza bu vitamin bakımından zengin gıdalar ekleyerek bu eksikliği önlemeniz oldukça önemlidir.

B5 Vitamini Yönünden Zengin Besinler

Ağırlıklı olarak; sebze, et, tahıllar, baklagiller, yumurta ve süt gibi gıdalarda bulunur. En fazla B5 vitamini içeren en iyi besinleri bu yazımızda sizler için listeledik…

Mantar

b5-vitamini-nelerde-bulunur-6-300x200 B5 Vitamini Nelerde Bulunur? B5 Vitamini Eksikliği

Mantar, içerisinde birçok doğal besin maddesi içeren gıdalardan biridir. İçerdiği vitaminler arasında B5  de yer alır. Shiitake mantarı da bunlardan biridir. 100 gr yediğinizde, günlük ihtiyacınızın %35’ini karşılar. Ayrıca 100 gr istiridye mantarı da günlük ihtiyacınızın %11’ini karşılamaktadır.

Yumurta

b5-vitamini-nelerde-bulunur-5-300x300 B5 Vitamini Nelerde Bulunur? B5 Vitamini Eksikliği

Sabahları kahvaltıda haşlanmış ya da omlet olarak tükettiğimiz yumurta, bu vitamin yönünden en zengin besinlerden biridir. Harika bir protein kaynağı olmakla birlikte, 1 tanesi günlük vitamin ihtiyacınızın %7’sini karşılar.

Balık Yağı

b5-vitamini-nelerde-bulunur-4-300x200 B5 Vitamini Nelerde Bulunur? B5 Vitamini Eksikliği

Omega 3’ün yanı sıra, B5 yönünden de oldukça zengindir. Balıklar arasında B5 oranı en yüksek olan alabalıktır. 100 gr’ı, günlük ihtiyacınızın %22’sini karşılar.

Dana Eti

b5-vitamini-nelerde-bulunur-3-300x300 B5 Vitamini Nelerde Bulunur? B5 Vitamini Eksikliği

Dana eti de iyi bir B5 vitamini kaynağıdır. 100 gr dana eti, günlük vitamin ihtiyacınızın %30’unu karşılar. Yağsız dana eti biftek en iyilerinden biridir.

Tavuk ve Hindi Eti

b5-vitamini-nelerde-bulunur-2-300x169 B5 Vitamini Nelerde Bulunur? B5 Vitamini Eksikliği

Tavuk ve hindi eti, en çok tükettiğimiz ve en popüler besinler arasındadır. Ayrıca bu vitaminin en iyi kaynaklarından da biridir.

Ayçiçeği Çekirdeği

b5-vitamini-nelerde-bulunur--300x200 B5 Vitamini Nelerde Bulunur? B5 Vitamini Eksikliği

Popüler bir atıştırmalık olmasının yanında aynı zamanda B5 vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin yönünden de zengindir. 100 gr ayçiçeği çekirdeği, günlük vitamin ihtiyacınızın %71’ini karşılar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz