B12 Vitamininin Eksikliği ve Faydaları

B12 Vitamininin Eksikliği ve Faydaları

 B12 Vitamini Nedir? B12 vitamini suda eriyen bir vitamindir, fakat diğer suda eriyen besinlerden farklı olarak karaciğerde, böbreklerde ve diğer vücut dokularında depolanır. Kobalt minerali içerir ve dolayısıyla kobalamin olarak da bilinir.

Özellikle vejetaryenler ve yaşlılar b 12 vitamin eksikliği riski altında olduklarından, hakkında öğrenecek ne varsa öğrenmek ve takviye alırken göz önünde bulundurmak özellikle önemlidir.

B12 vitamini genellikle bitki besin kaynaklarında mevcut değildir ve vejetaryenlerin diyetlerinde yeteri kadar tüketmemeleri olasıdır. Aynı zamanda kobalamin düzeyleri yaşla düştüğünden, yaşlı insanlar olası eksiklik belirtilerini kendilerinde izlemelidirler. Mamafih, yaşlılardaki eksiklikler genellikle beslenme eksikliğinden değil vitaminin uygun olmayan emiliminden kaynaklanır.

Vücut depoları tükendikten sonra nörolojik değişiklikler kansızlık belirtilerinden önce meydana gelir. Bacaklarda güçsüzlük, el ayak uçarında uyuşma, karıncalanma, algılama proplemleri, unutkanlık ve depresyon görülür.
B12 vitamin eksikliği belirtileri vücut rezervleri tamamen tükeninceye kadar kendilerini beş veya altı yıl belli etmeyebileceklerinden dolayı, b 12 vitamin takviyesi almayı her zaman göz önünde bulundurmak anlam kazanır. Eğer yeterli miktarda tükettiğinizden emin değilseniz kan testi yaptırabilirsiniz.

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir ?
• Cobalamin alyuvarların oluşumunda folik asitle birlikte çalışır ve böylelikle kansızlığı önler. B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir. Vücudda gerektiği kadar b12 yoksa makrositer anemi meydana gelir.

• B 12 vitamini homosistein düzeylerini düşürmede kullanılabilir – bu maddenin yüksek düzeyleri olası kalp hastalığına işaret edebilir, yani olası bir kalp hastası adayı iseniz, homosistein düzeylerinizi normale döndürmeye yardımcı olmak için b6 b12 vitaminleri ile folik asit bileşimlerini kullanabilirsiniz. (b9 b12 b6)

• Bu vitamin sağlıklı sinir sistemi muhafazası için gereklidir. Uzun sureli eksikliği, eğer tedavisiz kalırsa, geri dönülemez nörolojik hasarlara neden olabilir.

• İlaveten, vücut besinlerin emilimi ve uygun hazım için de bu vitamine ihtiyaç duyar. Aynı zamanda hafızayı ve konsantrasyonu da geliştirmeye yardım etmesi ve rahat bir uyku sağlaması da b12 vitamini faydaları arasındadır.

B12 vitamin eksikliği ciddi zihinsel sorunlara yol açar. Kansızlık görülür. El ve ayaklarda uyuşmaya sebep olması da b12 vitamini eksikliği ile ortaya çıkabilecek bir sorundur.

B12 Vitamini Nelerde Bulunur ?
Karaciğer, böbrek, sığır eti, yumurta, süt, peynir ve balık b12 vitamini içeren besinler arasındadır. Mayalı soya ürünleri ve deniz yosunu da b12 vitamini bulunan yiyecekler arasındadır. Fakat miktarı gerekenden çok daha azdır. İlaveten, bu gıdalardaki kobalamin şekli vücut için en uygunu olmayabilir. B12 vitamini bitkisel yiyeceklerde bulunmaz. Vejetaryenlerde b12 vitamin eksikliği sık görülen bir durumdur.

HANGİ BESİNDE NE KADAR B12 VİTAMİNİ BULUNUR ?
MİDYE
85 gram midyede 84.1 mikrogram B12 vitamini bulunur.
Aynı zamanda demir ve potasyum kaynaği açısından en zengin besinlerdendir.

TAVUK
Her 250 gram tavukta 13.7 mikrogram B12 vitamini bulunur.

YENGEÇ
85 gram yengeç etinde 9.8 mikrogram B12 vitamini bulunur.

İSTİRİDYE
6 orta boy istiridyede 16.4 mikrogram B12 vitamini bulunur.

ALABALIK
Somonun akrabası olan alabalığın 85 gramında 4.2 mikrogram B12 vitamini bulunur.

HİNDİ
250 gram hindide 48.2 mikrogram B12 vitamini bulunur.

SOMON BALIĞI
Yarım fileto somon balığında 9 mikrogram B12 vitamini bulunur.

DANA ETİ
85 gram dana etinde 70.7 mikrogram B12 vitamini bulunur.

HAZIR KAHVALTILIK GEVREKLER
1 kase hazır kahvaltılık gevrekte 6 mikrogram B12 vitamini bulunur.
Bunları satın alırken kutu üzerindeki besin değerlerine dikkat edin
ve tam tahıllı olanları tercih etmeye çalışın.

RİNGA BALIĞI
Bu küçük ringa balığının 85 gramında 3.6 mikrogram B12 vitamini bulunur.

Bu yazı b12 vitamini eksikliği tedavisi, b12 vitamini içeren yiyecekler, b12 vitamininin yararları, b12 vitamininin bulunduğu besinler, b12 vitamininin yan etkileri, b12 vitamininin diğer adı, b12 vitamini eksikliği nasıl giderilir, b12 vitamini nelerde var, b12 vitamini neye yarar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

b12 ne işe yarar, böbrek etinin faydaları, yengeçin faydaları, gebelikte b12 düşüklüğü, yengec etinin faydalari, bevitab b12 neye yarar, b12 neye yarar, yengeç faydaları, yengeç eti faydalari, böbrek eti faydaları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz