B1 Vitamininin Faydaları Eksikliği Görevleri

  • SAĞLIKLI BESLENME
  • B1 Vitamininin Faydaları Eksikliği Görevleri için yorumlar kapalı
  • 871 kez görüntülendi

B1 Vitamininin Faydaları Eksikliği Görevleri

Vitaminlerin vücudumuz için faydalarını ve önemini bilmeyen yoktur. Her vitamin ayrı ayrı sorunlar için eşsiz bir koruyucu ve ilaçtır aslında. Biz bu yazımızda B vitaminleri grubuna giren b1 vitamininin faydaları, görevleri ve eksikliği konularından bahsetmek istiyorum.

B1 vitamini ilk olarak 1926 yılında pirinç kabuklarından ayrıştırılarak keşfedilmiştir. B1 vitamininin diğer adı tiamindir.

B1 vitamini vücut için koruyucu ve beyinsel fonksiyonlara işlevlik kazandıran bir vitamindir. Eksikliği durumunda ortaya vahim sonuçlar hatta ölüme sebep olan durumlar ortaya çıkabilir.

B1 vitamini konusunda özellikle aşırı alkol kullananlar, doğum kontrol hapı kullanan bayanlar ve antibiyotik içmeyi alışkanlık haline getirmiş kişiler dikkatli olmalıdır.

B1 Vitamini Bulunduran Besinler: Süt ve süt ürünleri, bütün sebzeler, meyve, et, balık, pirinç kabuğu, ay çekirdeği, rafine edilmiş tahıl ürünleri. B1 vitamini yönünden en zengin besin bezelyedir.

B1 Vitamininin Faydaları: B1 vitamininin vücut üzerinde önemli faydaları vardır. Kan dolaşımını düzenler, damar sertliğini önler, sigara ve alkolün olumsuz etkilerine karşı vücudu korur, öğrenme yetisini geliştirir.

B1 Vitamini Eksikliğinde Görülen Belirtiler: İştahsızlık, yorgunluk, depresyon, unutkanlık, kramp girmesi, kabızlık, göz sorunları, kilo kaybı, bacaklarda uyuşma. B1 vitamini eksikliği yapılacak kan testi ile belli olur.

B1 Vitamini Eksikliğinde Görülen Sorunlar: Bu vitaminin eksik olması ilk önce beyin ve sinirleri yok etmeye başlar, kalp üzerinde ritm bozuklukları ve kalp yetmezliği görülür, yüksek oranda eksik olması beriberi hastalığına neden olur, sindirim sistemi ile alakalı problemler çıkar, Wernicke-Korsakoff adıyla anılan beyin hastalığına neden olur.

B1 Vitamini Eksikliği Kimlerde Görülür: Fazla alkol kullananlar, yaşlılar, doğum kontrol hapı kullananlar, karbonhidrat ağırlıklı diyet yapanlar, aşırı stresli işlerde çalışanlar, emzikli bayanlar.

Bu yazı b1 vitamini ne işe yarar nelerde var eksikliğinde görülen hastalıklar b1 vitamininin faydaları görevleri eş anlamlısı b1 vitamini eksikliği belirtileri tedavisi b1 vitamini içeren ilaçlar besinler gıdalar nelerdir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

saç modelleri ve yapımı, kas romatismanın belirtileri

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.