B Vitamini Çeşitleri ve B Vitaminlerinin Faydaları

B Vitamini Çeşitleri ve B Vitaminlerinin Faydaları

Vitaminlerin insan vücudu için önemini bilmeyen yoktur. Daha sağlıklı olmak için düzenli olarak vitamin almak gerekmektedir. Enerji üretimi ve sinir fonksiyonlarının düzenlenmesi söz konusu olduğu zaman ilk olarak akla gelen vitamin B vitamini olacaktır. Suda eriyen bir vitamin olan B vitamininin karbonhidratların glikoza çevrilmesi ile ilgili de önemli görevler üstlendiği bilinmektedir.

 

B vitamininin düzenli olarak alınması gerekir. Fazla alınan B vitamini vücuttan atılacaktır. Yoğun olarak yulaf ve yer fıstığında bulunduğu bilinmektedir. Günlük ihtiyacınızın karşılanması için yeterli miktarda bu besinlerden almanız kafidir. Dilerseniz B vitamini grubu içerisinde yer alan ve vücudumuz için son derece önemli yere sahip olan vitaminlere göz atalım.

 

B2 Vitamini: Riboflamin, gözlerin daha sağlıklı olması için son derece büyük bir yeri bulunmaktadır. Aynı zamanda cilt ve tırnak sağlığı için de B2 vitamininin alınması gerektiği unutulmamalıdır. En fazla bulunduğu besinler ise et ve et ürünleridir. Süt ürünlerinde de yüksek oranda bulunduğu bilinen B2 vitamini en çok vejetaryenlerde eksikliği görülen vitamin olarak ön plana çıkıyor.

 

B3 Vitamini: Niasin, genellikle cilt sağlığı ve sinir siteminin iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda yüksek kolesterolün düzenlenmesi için de kullanılmaktadır. Ette, karnabaharda, havuçta bol miktarda bulunmaktadır. Yüksek fiziksel faaliyet gösterenlerin tüketmesi gereken vitaminler arasında yer alır.

 

B5 Vitamini: Pantotenik asit, karşılamakta zorluk çekmeyeceğimiz vitaminler arasında başı çekmektedir. Pek çok yiyeceğin içerisinde bulunduğu bilinmektedir. Aynı zamanda kan üretimi için de kullanılan bir vitaminidir. Büyümeyi gelişmeyi destekleyici özelliği bulunmaktadır.

 

B6 Vitamini: Pridoksin, vücut için son derece önemli olan B6 vitaminin eksikliğinde ciddi sorunların ortaya çıkması söz konusu olmaktadır. Genellikle eksikliği sıkı diyet ve sıkı çalışma yapan insanlarda ortaya çıkmaktadır. Aminoasitlerin metabolizma ile ilişkisinde oldukça önemli etkisi bulunmaktadır.

B12 Vitamini: Eksikliği genellikle vejetaryenlerde ortaya çıkan diğer bir vitamindir. Bunun temel nedeni ise hayvansal ürünler tarafından ihtiva edilmesidir. Kansızlık eksikliğinde ortaya çıkan bir önemli bir rahatsızlıktır. Aynı şekilde diğer B gurubu vitaminlerinde olduğu gibi sinir sisteminde tahribatlarında ön plana çıkacağı unutulmamalıdır. B12 vitamini eksikliğinde reglde düzensizlik, hafıza sorunları ve yorgunluk görülebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz