Ayvanın Faydaları

Ayvanın Faydaları

Ayvanın Faydaları

Peygamber Efendimiz (SAV)  Bir çok hadis-i şerifi Ile Ayvayı bizlere tavsiye Etmiştir:
“Ayva yiyin. Ayva yüreğin hararetini sakinleştirir. Mideye kuvvet Verir.” (Tıbbı Nebevi).
“Hamile Kadınlara ayva yediriniz.Çünkü ayva onlari rahatlatır Çocukları güzel olur ziyaretinde”. (Şifa Demetleri).
100 gramında 14 gram karbonhidrat Ayvanın, 0.6 gram protein 0.3 gram Yağ bulunur ettik. AYRICA bol miktarda
Kalsiyum az miktarlarda da demir, vitaminler ihtiva Çeşitli Eder (A, Bl, B2, nikotinik asit C ve). Bu 71 Miktarı
kalori verir.Ayvanın KULLANILAN Kısmı olgunlaşan meyvesi, tohumu yapraklarıdır ettik.
Meyvelerinde Petkin, tanen, şeker, (glikoz, sakkaroz), elma asidi ziyaretinde C vitamini vardır.Ayvanın Faydaları pek çoktur.
Meyvelerinden hazırlanan şurup ziyaretinde kompostolar  çocuk ishalleri nde çok tesirlidir.
Ayva  kalbe kuvvet Verir , rahatlatır, harareti keser, mideyi kuvvetlendirir ziyaretinde  Hazmi kolaylaştırır . Kusmayı önler.
ishale çok iyi gelir. Bağırsak gazlarını yok Ettiği Gibi güzel kokusu Ile ağız kokusunu giderir da.Ayvadan yapılan  hoşafın ağız yaralarına, akciğer veremine çok güzel iyi geldiğini, gece uyurken ağızdan salya gelmesi problemini engellediğini de bilinir.Ayva Yaprağı kaynatılıp içilince ishali kesmeye yarar. Ayvanın yaprağı kaynatılır,bu suyla gargara yapılıp, pişmiş yaprakları ile de lapa yapılıp boğaza konulursa boğaz ağrısını ve şişginliğini giderir. Burun kanamasını önlemek için buruna ayva suyu çekilirse iyi gelir. Ayva suyu çok olan adet kanamasını önler, bağırsak kanamalarını keser, dizanteriye karşı çok fazla faydalıdır.Doğumu kolaylaştırmak için ayva suyu ve ayva çekirdeği kaynatılıp içilmelidir. Ayva kabuğu ya da ayva çekirdeği kaynatılıp içilirse, idrar yolu iltihaplarına iyi gelir. Ayva suyu iştah açar, böbrek ve idrar torbası iltihaplarını iyileştirir. Grip ve nezle olanlar bol bol yemelidirler. Ayva suyu vücudu terletmek için aşırı etkilidir. Ayva böbrek zafiyetine, karaciğer zafiyetine, mide bulantısına, deniz tutmasına, mide gevşemesi ve mide düşmesine, midenin kuvvetlenmesine çok faydalıdır. Pişirilmiş ayva mide zafiyetine iyi gelir. Ayva suyu vesveseye ve mide ülserine iyi gelmekte, dimağı kuvvetlendirmektedir. Göz beyazı, göz kapak ve kirpiklerinin iltihaplanmasında ayva yaprağı kaynatılıp soğutulduktan sonra gözler günde birkaç kez yıkanır. Ayva meyvesi üzerindeki tüyler kanayan yere konursa kanamayı durdurur. Beyaz akıntıya karşı ayva yaprağı kaynatılıp aç karnına içilmeli ve haricen yıkanılmalıdır. Ağız içi yaraları ve boğaz iltihapları için kurutulmuş ayvanın suda bekletilmesi ile elde edilen şurup gargara şekilde kullanılırsa şifalı gelir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz