Ayva İshale İyi Gelirmi Yoksa İshal mi Yapar? Doktorlar Cevaplıyor

Ayva, sonbahar ve kış aylarının sevilen meyveleri arasında yer alır. Ayva, komposto, reçel, ayva tatlısı olarak tüketilebildiği gibi, yalın olarak da yenilebilir. Bu makalemizde (Ayva kabızlık yapar mı?) ve (Ayva ishale iyi gelir mi?)suallerine uzman doktorlar tarafından verilen cevaplara yer verdik.

Karbonhidrat, potasyum, magnezyum, demir, sodyum, A vitamini, C vitamini, B6 ve B12 vitamini, ayvada bulunan vitamin ve minerallerdir.

Sual: Ayva kabızlık yapar diyorlar doğru mu? Ayva bebeklerde, çocuklarda, yetişkinlerde kabızlığa neden olur mu? Kabızlık yapan yiyecekler nelerdir?

CEVAP

Uzman Dr. Mehmet Atilla Tekin’in cevabı: (Evet, ayva kabızlık yapan yiyeceklerdendir. Ayrıca muz, hamur işleri, beyaz ekmek, pirinç pilavı, patates,havuç, elma suyu, kestane, fast food, kolalı kafeinli içecekler, asitli ve gazlı içeçekler, inek sütü, sucuk, salam, sosis, pastırma, baharatlı köfte ve sakatatlar kabızlık yapıcı besinlerdir.)

Sual: Kabızlıktan muzdaribim, hangi besinlerden uzak durmalıyım? Ayva kabızlığa yol açar mı?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Zeynep Işıl Küçükgöncü’nün cevabı: (Ayva dahil patates, pirinç, muz, makarna, elma, şeftali gibi pektin içeriği daha yüksek olan yiyecekler kabızlık şikayetlerini arttırabilmektedir. Kabızken bu besinlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır.)

Sual: Çocuklarda ve bebeklerde kabızlık yapan besinler nelerdir?

CEVAP

Çocuk Cerrahisi Uzman Muzaffer Zorlu’nun cevabı: (Ayva, muz, elma suyu, havuç, kestane, patates, pirinç, formül mamalar, hamurlu gıdalar, fast food tarzı yiyecekler, kolalı kafeinli içecekler, asitli ve gazlı içeçekler, inek sütü, sucuk,salam, sosis, pastırma gibi şarküteri ürünleri ve margarin bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kabız yapan besinlerdir.)

Sual: Kabızlık yapan ve kabızlığa iyi gelen meyveler nelerdir?

CEVAP

Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Aslı Kınsız’ın cevabı: (Ayva, şeftali ve nar kabızlık yapar. İncir, erik, kayısı gibi meyvelerin tazesi de kurusu da kabızlığa iyi gelir.)

Sual: Ayva ishali keser mi?

CEVAP

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz’ın cevabı: (Ayva veya ayva suyu ishalin geçmesi için çok etkilidir. Ayva meyvesi veya ayva meyvesinden hazırlanan komposto ishale iyi gelmektedir.)

Sual: Ayva ishal yapar mı, ishale iyi mi gelir?

CEVAP

Hayır, ayva ishal yapmaz. Hatta, Beslenme Uzmanı Ve Diyetisyen Taylan Kümeli, ayvanın komposto olarak tüketildiğinde ishale iyi geleceğini bildiriyor. Ayva kompostosu yapmak için 3 ayvayı dilimleyin. Tencereye 4 su bardağı su, 1 su bardağı şeker atıp kaynatın. Su kaynayınca ayvaları içine atıp yumuşayıncaya kadar pişirin. Ocaktan alıp oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Daha sonra buzdolabına koyun. İster soğuk, ister ılık tüketin.

Zeytinyağı Kabızlığa İyi Gelirmi? Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Yoğurt Kabızlık Yaparmı? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Bulgur Kabızlık Yaparmı, Bulgur Yemek Gaz Veya İshale Neden Olurmu? Tıklayınız

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz