Ayakta Çıkan Siğil Ayak Siğili İlaçları Ve Evde Tedavi Yöntemleri

 • Genel Sağlık
 • Ayakta Çıkan Siğil Ayak Siğili İlaçları Ve Evde Tedavi Yöntemleri için yorumlar kapalı
 • 1.109 kez görüntülendi

Ayakta Çıkan Siğil Ayak Siğili İlaçları Ve Evde Tedavi Yöntemleri

Ayak siğilleri genellikle ayakların tabanlarında ya da ayak parmaklarında oluşan yaygın bir siğil çeşididir. Bu duruma neden olan virüs genellikle soyunma odası ve havuz gibi nemli ve sıcak yerlerde oluşur ve doğrudan temas yoluyla ayak tabanlarına bulaşır. Cildinde yarık veya yara olan insanlarda, virüsün bulaşma riski daha yüksektir. Yürürken ayaklarda oluşan hassasiyet ve acı bu sorunun ilk belirtilerindendir. Bir diğer belirti ise ayağın orta yerinde yuvarlak, düz ve basık alan oluşumudur. Siğil sarı renkte, bir tabaka halinde veya ortasında siyah bir nokta şeklinde görülebilir. Çoğu ayak siğili zararsızdır ve zamanla kendiliğinden kaybolur. Fakat rahatsız edici belirtilerini ortadan kaldırmanıza ve daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olacak evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler mevcuttur.

Bu yöntemleri denemeden önce siğilin geçmesinin biraz zaman alacağını bilmelisiniz.

Aspirin

Baş ağrılarını tedavi etmek için kullandığınız aspirin de siğilleri yok etmekte de oldukça başarılıdır. Aspirin içerisindeki salisilik asit, cildi soyarak iltihaplı dokunun ayrılmasını sağlar. Bu da ayak siğilinden kolayca kurtulmanızda etkilidir.

 1. Ilık su ile bölgeyi yıkayın.
 2. Bir ponza taşı ile siğilin en üst tabakasını soymaya çalışın.
 3. Birkaç aspirini ezip, bir miktar su ile karıştırarak bir macun oluşturun.
 4. Bu macunu siğilli bölgeye sürün.
 5. Üzerini bir gazlı bez veya bandaj ile kapatarak, gece boyunca bekletin.
 6. Bir sonraki sabah bandajı çıkartıp bölgeyi temiz su ile yıkayın.
 7. Bu yöntemi birkaç hafta boyunca her gün uygulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi mükemmel bir siğil tedavisi yöntemidir. Elma sirkesi içerisindeki asetik asit cilt dokusunun gereğinden fazla büyümesini önler. Ayrıca virüs önleyici özellikleri sayesinde problemi kökünden çözer. Eşit miktarda elma sirkesini ve suyu karıştırın. Bir pamuk parçasını bu karışıma sokup, siğilli bölgeye sürün. Daha sonra bölgeyi selo bant ile kapatın. Siğil tamamen iyileşene kadar her birkaç günde bir aynı aşamaları tekrarlayın. Ayrıca, 2 yemek kaşığı elma sirkesini, bir bardak suya karıştırıp, günde 2 defa içebilirsiniz. Bu da vücut içinden virüs ile savaşmaya yardımcı olur.

Selo Bant

Bant ayak siğillerine karşı çok etkili bir yöntemdir. Siğilin üzerini bant ile kaplamak, siğilin küçülüp, yok olmasını sağlayacaktır. Ayrıca selo bant tarafından ciltte oluşturulan tahriş, bağışıklık sistemini uyarıp, yaranın daha hızlı iyileştirilmesini sağlayacaktır.

 1. Ayaklarınızı ılık su içerisine sokup, 10 dakika bekleyin. Daha sonra havluyu dokundurarak kurulayın.
 2. Bir parça selo bant kesin. Siğilin boyutundan az bir miktar büyük olmalıdır.
 3. Bu bantı siğilin üzerine yapıştırın ve 1-2 gün bekletin.
 4. Her bantı değiştireceğinizde, suya sokma işlemini tekrarlayın.
 5. Cildin biraz hava almasını bekleyin ve tekrar bölgeye bant yapıştırın.
 6. Toplamda iki aydan daha fazla süre olmamak üzere, bu yöntemi siğil tamamen yok olana kadar yapın.

Hintyağı

Hintyağı da ayaklardaki siğilleri tedavi amaçlı kullanılabilecek bir başka yağdır. Hintyağı içerisinde bulunan risinoleik asidin iltihap önleyici ve iyileştirici özellikleri vardır ve bu sayede siğillerin oluşturduğu rahatsızlığı yok edip, iyileşme sürecini hızlandırır. Ayrıca virüsün ihtiyacı olan havayı ve nemi keserek, virüsü öldürür.

 1. Yatmadan önce bir pamuk parçasını hintyağına batırın. Daha sonra bu pamuğu siğilin üzerine koyup, üzerine bir bant yapıştırın. Sabah kalktığınızda bantı ve pamuğu çıkartarak, ayağınızı ılık su içerisine sokup birkaç dakika bekletin. Son olarak, ölü cildi bir süngertaşı yardımıyla sökün. Bu yöntemi birkaç gün boyunca tekrar edin.
 2. Bir diğer seçenek ise eşit miktarda karbonat ile hintyağını karıştırarak bir macun haline getirmektir. Bu macunu siğilin üzerine sürüp, üzerine bandaj sarın. Gece boyu bekletip, sabahına bandajı çıkartın. Bu yöntemi her gün, birkaç gün boyunca uygulayın.

Limon Esans Yağı

Limon esans yağı gibi bazı yağlar da siğillerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Virüs önleyici özellikleri sayesinde limon yağı, siğillere sebep olan virüsleri yok eder.

 1. Birkaç damla limon yağını, siğilin üzerine sürün.
 2. Bölgeye birkaç dakika boyunca nazikçe masaj yapın.
 3. Birkaç saat boyunca bekletin. Daha sonra yıkamanıza gerek yoktur.
 4. Bu yöntemi birkaç hafta boyunca günde iki defa uygulayabilirsiniz.

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Ayakta Siğil Bitkisel Tedavi

1 soğanı fırında pişirin. Ortasını boşaltıp içine 1’er çay kaşığı deniz tuzu ve elma sirkesi koyup 1 saat bekletin. Bir çubuğun ucuna pamuk sarın. Bu çubuğu hazırladığınız soğanın ortasına batırıp siğilli bölgelere sürün. Ertesi gün de ellerinizi limonla ovun

Ayak Siğil İlaçları Nelerdir?

 1. Endwarts Siğil Solüsyonu
 2. Wartner Siğil İlacı
 3. Urgo Siğil Kriyoterapi Tedavisi
 4. Endwarts Siğil Kalemi

Siğil Geçiren Dua (www.dinimizislam.com sitesinden )

Siğil duası aşağıdadır:

Üç adet boğumlu arpa çubuğu alınır boğumları siğillerin üzerine sürülür ve Taha suresinin 105, 106. ve 107. âyetler bir defa okunur. Sonra çubuklar rutubetli bir yere gömülür ve çürümeye terk edilir. Çubukların çürümesiyle siğiller de Allahü teâlânın izniyle düşer.

İmam Kurtubi hazretleri buyuruyor ki: Kendim ve başka kişilerde tecrübe ettim faydalı oldu.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.