Malzemeler:

1 su bardağı deniz tuzu

1 çorba kaşığı zeytinyağı

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı

5 damla çay ağacı yağı

5 damla nane yağı

5 damla lavanta öz yağı

 

Özellikle bütün gün ayakta kalması gerekenler için yorgun ve ağrılı ayaklar yaygın şikayetlerdir. Ayak bakımının en kolay yollarından biri de, peeling olarak da bilinen ölü deri temizleme yöntemidir.

 

Ev yapımı bir scrub nasıl yapılır merak ediyor musunuz? Kendinizi rahat hissetmenizi ve vakit kaybetmeden yenilenmenizi sağlayacak bu şaşırtıcı ev yapımı scrub reçetesine göz atın.

 

Deniz tuzunu orta boy veya büyük bir cam kaba koyun. İçine zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağını ekleyin. Karışımı bir çatal veya kaşıkla karıştırın. Zeytinyağının antienflamatuvar özellikleri vardır. Ayrıca bir antioksidandır, E vitamini içerir ve mükemmel bir nemlendiricidir. Hindistan cevizi yağı antimikrobiyaldir ve şaşırtıcı iyileştirici özellikler sunar. Bu durum zeytinyağını cilt için mükemmel bir nemlendirici yapar.

 

Sonra, diğer uçucu yağları ekleyin. Çay ağacı yağı, cildin iyileşmesinde inanılmaz etkilidir. Derinin herhangi bir iltihabını iyileştirmeye yardımcı olur ve antibakteriyeldir. Ayak kokusunun giderilmesinde de etkilidir. Nane uçucu yağı da ayak kokusunu gidermeye yardımcı olabilir. Ayrıca ayaktaki tüm kasları rahatlatmaya yardımcı olduğu gibi, bazı sakinleştirici faydalar da sunar. Lavanta öz yağı, ağrı ve sızıları gidermekte size daha da derin bir rahatlama hissi verebilir. Tüm malzemeleri birleştirip, homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın.

 

Malzemeleri sıkı kapaklı bir kavanoza aktarın. Malzemelerin korunmasına yardımcı olmak için serin, karanlık bir yerde saklayın. Hatta buzdolabında saklayabilirsiniz. Sadece doğru bir şekilde etiketlediğinizden emin olun.

 

Kullanmak için, karışımı ayaklarınıza bir fırça ya da kese yardımıyla uygulayabilirsiniz. Bir kaşıkla elinize küçük bir miktar koyun. İçerisinde koruyucu olmadığından bakteri üremesini önlemek için kaşığı kaba daldırmamaya çalışın. Ayak tabanındaki ayak temizleme karışımının damlamasını önlemek için bunu duş veya küvette yapmak isteyebilirsiniz. Sadece oturduğunuzdan ve rahatlamış olduğunuzdan emin olun. Avantajları en üst düzeye çıkarmak için 10 ila 15 dakika fırçalayın ve rahatlayın.

 

İşlemi bitirdiğinizde ayaklarınızı, ılık su ile durulayın, sonra nazikçe kurutun. Muhtemelen nane yağı çok ferahlatıcı olduğundan bir soğuma hissi hissedeceksiniz. Bu mükemmeldir. Nemlendiricinizi uygulayın ve hava alarak kurumasına izin verin.

 

Topuğunuzdaki çatlaklar ve kalınlaşmış deri fazla ise aklınızda bulundurun; ayağınızda daha ciddi bir sorun olabileceğinden önce doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz. Ancak çoğu durumda yumuşak bir ayak scrubı rahatlatıcı olabilir, gevşeme sağlar, mükemmel bir yorgunluk azaltıcıdır ve daha çekici ayaklara kavuşmanıza yardımcı olabilir.

 

Bir ayak spa işlemi alabilirsiniz, ancak çok masraflıdır. Ayak bakım ürününüzü kendiniz yapmak istemez misiniz? Ayaklarınıza kendi evinizde bakmak mükemmel bir yoldur ve çok daha ucuzdur. Ayrıca, ticari ürünlerde sıkça bulunan kimyasallardan kaçınmış olursunuz. Tarifteki içerikleri alerji yapıp yapmadığı hususunda kontrol edebilirsiniz.