Ayak Yorgunluğunu Rahatlatmak İçin İpuçları

 • ALTERNATİFTIP
 • Ayak Yorgunluğunu Rahatlatmak İçin İpuçları için yorumlar kapalı
 • 668 kez görüntülendi

Ayak Yorgunluğunu Rahatlatmak İçin İpuçları

Ayaklarınız gün boyunca bütün ağırlığınızı taşıdığı için vücudunuzun çok önemli bir parçasıdır. Bu nedenle iyice dinlenip rahatladıklarından emin olmalı ve onlara büyük bir ilgi göstermelisiniz, böylece bir sonraki gün rahatça hareket edebilirsiniz.

Uzun bir günün ardından sadece ayakkabılarınızı çıkarmak ayaklarınıza ilgi göstermek anlamına gelmez, ayrıca özel bir ilgi göstermelisiniz. Bugünkü makalemizde, yorgun ayaklarınızı rahatlatmanız için birkaç yöntem göstereceğiz.

Ayaklarınızı yorgun ve ağır hale getiren şey nedir?

Ayaklardaki bitmek tükenmek bilmeyen yorgunluk ve ağırlık hissi birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için, yorgun ayaklarla başı dertte olan insanların en sık karşılaştığı birkaç sebebe bir göz atalım.

 • Ayaklarınız zorlanmış olabilir. Her zaman fark etmesek de, vücudumuzu genellikle çok ağır fiziksel durumların altına sokarız. İster çalışırken, ister bir konser sırasında, isterse evde ortalığı toparlarken olsun, uzunca bir süre ayakta kaldığınız zaman ayaklarınız yeterince dinlenemez veya ihtiyacı olan hareketleri yapamaz. Ayaklarınızdaki yorgunluk hissi, vücudunuzun ona kötü davrandığınızı ve buna bir son vermeniz gerektiğini söylemesinin bir çeşit yoludur.
 • Kalitesiz ayakkabı kullanıyor olabilirsiniz. Ayaklarınızın yorgunluğundan kaynaklanan ağrıları çekmek istemiyorsanız, konforlu ayakkabılar kullanmak kaçınılmazdır. Bunun için yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılardan uzak durun.
 • Dolaşım sisteminizde sorun olabilir. Zayıf dolaşım sistemine sahip olan insanların yorgun ayak problemiyle karşılaşma ihtimali daha yüksektir.
 • Obezite. Aşırı kilolu insanların yorgun ayaklardan dert yanmaları gayet normaldir. Bu durum ayakların üzerinde aşırı yük olmasının bir sonucudur.

Ayak yorgunluğu için doğal tedaviler

Sıcak ayak banyosu

İş yerinde zorlu bir gün geçirdikten sonra, eve gelince insanların ayaklarını yorgunluktan sanki patlayacakmış gibi hissetmesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle ayaklarınızı epsom tuzlu sıcak suyun içine sokmak harika bir fikirdir. Eğer isterseniz, dolaşımı güçlendiren gül yaprağı ekleyebilir veya bir kaç damla nane yağı bile damlatabilirsiniz. Su soğuyana kadar bu şekilde bekleyin ve ayaklarınızı çıkarıp kurulayın. Ardından suya eklediğiniz nane yağıyla ayağınıza biraz masaj yapın ve cildinizi yumuşatmak için losyon kullanın.

Masaj

ayak masajı 2

Eğer ayaklarınızı rahatlatmak istiyorsanız, bal, biberiye ya da nane özlü bir losyonla yapacağınız masaj onlara harika gelecektir. Bu üç ürünü iyice karıştırıp, ayak ve bacaklarınıza dairesel hareketlerle uygulayın. Ardından, içindeki nemi korumak için bir çorap giyin ve ayaklarınızın altına bir yastık koyarak yerden bir kaç santim yukarı kaldırın. Bu işlem sayesinde ayaklarınızın dinlendiğini hissedeceksiniz.

Pirinç suyu banyosu

İki bardak suyun içinde bir miktar pirinci haşlayın. Kaptaki su yaklaşık bir bardak kalana kadar karışımı kaynatmaya devam edin. Ardından suyunu süzüp bir kova veya leğene aktarın. Bu suyu bir süre dinlenmeye bıraktıktan sonra üç yemek kaşığı karbonat ekleyin. Ayaklarınızı hazırladığınız karışımın içine sokun ve su soğuyana kadar bekleyin. Ardından ayaklarınızı güzelce kurulayıp, nane yağı veya nane özlü bir losyonla güzel bir masaj yaparak bu bakımı sonlandırın.

Her gün uygulayabileceğiniz faydalı bir ipucu daha var. Uzun ve yorucu bir iş gününün ardından evinize gelince, ayaklarınızı havaya kaldırıp, bir duvara veya sandalyeye yaslayarak 10 dakika boyunca uzanın. Bu işlemin ardından bacaklarınızın ucundan başlayarak üst kısımlara doğru dairesel hareketlere yumuşak bir masaj yapın.

İçine papatya ve melisa yaprağı eklediğiniz sıcak suyun içine ayaklarınızı her gece yirmi dakika boyunca bekletebilirsiniz. Bu işlem ayaklarınızı rahatlatacak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

Ayaklarınızın yorulmasını engelleyecek ipuçları

ayak çim 3
 • Ayaklarınızın yorulmasını engellemek için her gün en az yarım saat boyunca yalın ayak yürümeye çalışın. Eğer bunu doğada, çim veya kum üzerinde yapma imkanınız varsa çok daha faydalı olur.
 • Kullandığınız ayakkabının çok sıkı olmamasına dikkat edin. Bu durum dolaşımınızın daha iyi olmasını sağlar. Ayrıca, yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılardan uzak durun.
 • Sağlıklı bir diyet uygulayın ve tuzlu yiyeceklerden uzak durun, aksi takdirde ayaklarınızda ödem birikerek şişkinlik oluşabilir.
 • Ayaklarda oluşan kuruluklardan kurtulmak için her gece ayaklarınızın tabanına, özellikle de topuklara vazelin sürüp masaj yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü, en kolay kuruyan bölge burasıdır. Bu işlemin ardından kesinlikle çorap giymelisiniz!
 • Ayak bileklerinizi hareket ettirerek ve ayak parmaklarınızla bazı nesneleri tutmaya çalışarak egzersizler yapın.
 • Cam bir şişeyi havluyla kaplayın ve tek ayağınızla üzerine hafif baskı uygulayarak ileri geri hareket ettirin.

Unutmayın

Gördüğünüz gibi, herkesin ayakları zaman zaman yorulur ve ağrır. Çünkü, vücudumuzun tüm yükünü taşıma sorumluluğu ayaklarımızdadır ve üstelik bir yerden bir yere gitmemiz için bize yardım etmek zorundadırlar. Ancak, ayaklarınızın öneminin farkına varır ve bahsettiğimiz bazı ufak ipuçlarını uygularsanız, bu problem zamanla daha seyrek biçimde ortaya çıkmaya başlar. Ayak sağlığınızı korumak ve günlük yaşamınızı daha kalite hale getirmek için bu ipuçlarını uygulamak gerçekten çok kolaydır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.