Ayak Ve El Tırnak Batması, Batık Tırnak Nasıl Neden Olur, Tedavi Edilir?

Ayak Ve El Tırnak Batması, Batık Tırnak Nasıl Neden Olur, Tedavi Edilir?

“Bu makalemizde el ve ayak tırnak batmasına iyi gelen, tırnak batmasını tedavi edebileceğiniz evde uygulanabilecek doğal yöntemlere yer verdik”

Onikokriptoz olarak ta bilinen tırnak batması, çok sık rastlanılan bir problemdir. El ve ayak tırnak batması olarak karşımıza çıkar. Tırnak batması tırnağın yana veya cilt içine doğru uzamasından kaynaklanır. Genellikle ayak tırnaklarında görülse de nadiren el tırnaklarında da görülmektedir. Ayak tırnaklarında da başparmak bu rahatsızlıkta başı çeker. Tırnak batmasının nedenleri arasında; dar veya sivri burun ayakkabı giymek, tırnakların özensiz kesilmesi (çok derin kesmek vb), parmak veya tırnağa bir şey düşmesi veya bir yere çarpmak, mantar enfeksiyonları, şişmanlık, gut veya şeker gibi hastalıklar başı çeker. Ağrı enfeksiyon şişme belirtileri gösterebilir. Bazı durumlarda yürüyemeyecek kadar etkili olabilirler. Gut ve şeker hastalığına bağlı tırnak batması veya ilerleyip iltihaplanmış tırnak batması sorununuz varsa bu yazımızdaki tavsiyeler size uygun olmayabilir. Bir doktora görünmeniz gerekir. İşte tırnak batması sorunundan kolayca kurtulabileceğiniz doğal tedavi yolları;

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Ayak Tırnak Batmasına Doğal Çözüm

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya  bildiriyor; Tırnak batmasının geçmesi için 3 tarif vereceğim, dilediğinizi uygulayabilirsiniz

1. Tarifim;

Sıcak suyun içine nane katın ve ayaklarınızı bu suda bekletin. Ayaklarınızı kuruladıktan sonraysa eşit miktarda hint yağı, limon yağı ve limon suyunu karıştırıp tırnaklarınıza bu karışımla masaj yapın.

2. Tarifim;

50 gram kafuru 500 gram suyun içinde 5 dakika kaynatın. Bu karışımı 1 leğen ılık suyun içine boca edin. Ayaklarınızı leğenin içinde 15 dakika bekletin. İyice kuruladıktan sonra tırnaklarınızı küt şekilde kesin ve ayaklarınıza kolonya sürün. Ardından 1 çorba kaşığı vazelin, 2 adet antibiyotik ve 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın. Bu karışımı tülbentlerin üzerine dökün ve bu tülbentlerle ayaklarınızı sarın. Bu şekilde mümkün olduğunca uzun süre kalın. Formülden sorununuz ortadan kalkana kadar yararlanın.

3. Tarifim

1 kova sıcak suyun içine yarım kâse nane ve 20 gram kâfur atıp kaynatın. İyice kaynadıktan sonra ılıklaşana kadar bekleyin. Bu suda ayaklarınızı 30 dakika bekletin. Ardından 1 çorba kaşığı vazelin ile 5 adet dövülmüş aspirini karıştırıp masaj yaparak ayaklarınıza sürün. Bir uzmana görünmeyi de ihmal etmeyin.

Tırnak Batmasına İyi Gelen Diğer Uygulamalar:

Sıcak Su Banyosu

Bir leğene sıcağa yakın ılık su koyun. Tırnak batması olan ayak (veya elinizi) bu suyun içinde 15-20 dakika bekletin. Gün içinde 3-4 defa yapmanız durumunda tırnak batmasından kaynaklanan şişme, ağrı ve hassasiyetin giderildiğini göreceksiniz.

Tırnak Altına Takviye

1. maddede belirtildiği gibi sıcak suda 15-20 dakika yumuşattığını tırnağınızı cımbız gibi bir araç kullanarak hafifçe kaldırın. Daha önceden hazırladığınız küçük bir pamuk parçasını tırnağınız ile deri arasına yerleştirin. Bu işlem tırnağınızın ete doğru değil dışarı doğru büyümesine yardımcı olacaktır. Başlangıçta biraz ağrı hissedebilirsiniz ama kısa zamanda rahatlamanızı sağlar. Not: Pamuğu fazla derine sokmaya çalışmayın ve terden dolayı nemlenmesi durumunda, pamuğu değiştirerek yerine yenisini koyun.

Epsom Tuzu

Bilimsel adı magnezyum sülfat olan epsom tuzu(İngiliz tuzu) da tırnak batmalarının tedavisinde etkili bir tedavi yöntemidir. Epsom tuzu batık tırnağın sebep olduğu iltihaplanmayı azaltır, cildi yumuşatır ve batığın tedavisinde yardımcı olur. 1yemek kaşığı epsom tuzunu bir leğen sıcak suya koyun ve karıştırın. Su ayağınızı yakmayacak sıcaklığa indiğinde sorunlu ayağınızı bu suda 20 dakika bekletin. Çıkardıktan sonra ayağınızı iyice kurulayın. Bu uygulamayı haftada 4-5 defa tekrarlayın.

Elma Sirkesi

Sirkenin asidik yapısı tırnak batmasına bağlı oluşan iltihaplanmayı keser, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri dolayısı ile cildinizi yumuşatarak rahatlamanıza yardımcı olur. İyileşene kadar aşağıda vereceğimiz önerilerden birini her gün 2-3 kez uygulayın. Bir leğene eşit miktarda sıcak su ve sirke katın.(karışımın, tırnağınızı geçecek kadar olması yeterlidir.) Ayağınızı 20-30 kadar  dakika leğende bekletin ve çıkardığınızda iyice kurulayın. Diğer bir yol ise; sirke ile ıslattığınız bir miktar pamuğu tırnağınızın üzerine bandajlayın. Birkaç saatte bir yenileyin.

Hidrojen Peroksit

Halk dilinde oksijenli su olarak ta bilinen Hidrojen Peroksit etkili bir dezenfektandır. Tırnak batmasına neden olan ağrı ve enfeksiyon tedavisinde etkilidir. Küçük bir leğen sıcak suyun içine yarım su bardağı Hidrojen Peroksit dökün. Ayağınızı bu solisyonun içinde 20 dakika bekletin. Bunu günde 1-2 kez yapın.

Zerdeçal

Ağrı şişlik ve iltihaplanma sorununuzu gidermeye yardımcı olacak olan zerdeçal tırnak batma şikâyetlerinin azaltılmasında etkili bir bitkisel tedavidir. Zerdeçal antiseptik, antienflamatuar ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Yarım tatlı kaşığı toz zerdeçal ile biraz hardal yağını karıştırın. Macun haline gelmiş bu karışımı batan tırnağınıza sürün ve üzerini bandajlayın. Birkaç gün, günde 2-3 defa tazeleyerek devam edin. Buna ilave olarak bir tatlı kaşığı zerdeçalı bir bardak suda kaynatarak elde ettiğiniz zerdeçal çayı içebilirsiniz. Her gün 2-3 bardak içmeniz tavsiye edilmektedir.

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı tırnak batmalarında ağrıların giderilmesi ve enfeksiyondan kurtulmanıza yardımcı olur. Bunun yanında cildi yumuşatarak tırnağınızın uzama yönüne yön vermenizi sağlar. Bir yemek kaşığı zeytinyağına, 2 damla çay ağacı yağı koyun. Çakmak yardımı ile hafif ısıttığınız kaşıktaki bu yağ karışımını tırnağınıza sürün ve bandajlayın. Bunu sonuç alana kadar günde üç kez tekrarlayın.

Tırnak Batmasının Geçmesi İçin Uzman Tavsiyeleri

  1. Tırnağınızı çok kısa kesmemeye özen gösterin ve tırnak makaslarında bulunan törpü yardımı ile tırtıklarını düzeltin. Mümkün mertebe tırnağınızı yarım ay şeklinde kesmeye çalışın, dik köşeler bırakmayın
  2. Dar ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzak durun. Evde yalınayak gezin
  3. Bir süre terlik, sandalet türü parmağınızı açıkta bırakan ayakkabılar kullanın
  4. Ayaklarınızı mümkün mertebe kuru tutun
  5. Yalnızca pamuklu çorap kullanın ve günlük değiştirin
  6. İçe doğru büyüyen, birkaç hafta süren, iltihaplı tırnak batmanız varsa mutlaka ortopedi doktoruna görünmelisiniz.

Tırnak Yeme Nasıl Bırakılır? Tırnak Yememek İçin Kesin Doğal Çözümler

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz