Ayak Üşümesi, Neden Olur, Nasıl Geçer?

  • Genel Sağlık
  • Ayak Üşümesi, Neden Olur, Nasıl Geçer? için yorumlar kapalı
  • 881 kez görüntülendi

Ayak Üşümesi, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bulunduğu her ortamda insan vücudu fizik kurallarına göre ısı kaybetmektedir.  Buna rağmen soğuk ya da sıcak bir ortamda bulunan herkesin vücut sıcaklığı sabit tutulmaktadır. Yine de bazı sebeplerden dolayı el, ayak, kulak, burun ucu gibi kısımlar yeterince ısınmayıp üşüme hissi duyulabilir. Soğuk bir mevsimde iyi ısınamamak ve ayakların üşümesi normal karşılansa da sıcak bir yaz ayında aynı problemle karşılaşılması normal kabul edilemez. Mesela bir gün hava oldukça sıcakken bile ayakları üşüyen insanlardan biri de siz olabilirsiniz. Organlarda üşüme hissi bazı hastalıkların yansıması olabileceği için ciddiye alınması gereken bir problemdir. Kan damarları soğuk havalarda daralmaktadır. Bu daralma sebebiyle özellikle en uçlardaki organlara kan geç gidecek,  ayak ve eller üşüyecektir. El veya ayak üşümesi kansızlıkla veya hormonlarla ilgili olabilmektedir.

Ayak Üşümesinin Sebepleri

Soğuk ortamlarda ayak üşümesi doğaldır. Doğal olmayan sıcak ortamlarda da ayakların üşümesidir. Bunun altında bir sorun olduğu düşünülmeli ve araştırılmalıdır. Bazı kişiler de gece yataklarındayken ayakları bir türlü ısınmaz ve uykuya geçmeleri zorlaşır. Isıtma çabalarına rağmen devam eden ayak üşümesi hormonlarda, kan dolaşımında bazı sorunlar olabileceğini gösterir. Sebep bazen de kansızlık olabilmektedir. Sebep genellikle kan dolaşımındaki bozukluktur. Bu sebeple ayak uçlarına yeterli kan gidemez ve kişi üşüme hisseder. Dokunulduğunda da ayaklar buz gibi soğuktur. Günlük yaşamında fazla hareketli olmayan, masa başında çalışmak zorunda olan kişilerde daha çok rastlanan kan dolaşım bozuklukları ve ayak üşümesi sorun çözülerek giderilebilir. Metabolizma üzerinde etkili olan tiroid bezlerinin çalışmasında düşüş olduğunda da ayaklar üşüyebilir. Tiroidin az çalışması yani hipotiroid durumunda kişi aynı zamanda halsizlik hissedebilir, cildi kuru olabilir ve kilo alabilir.

Raynaud Hastalığı Ve Üşüme

Ayak ve el üşümelerinin bir sebebi de Raynaud hastalığı (Reyno) olabilmektedir. Bu nadir hastalık burun ve kulakları da etkilemektedir. Üşüme olan bölgelerdeki damarlar stres veya soğuk nedeniyle ani olarak daralmakta, söz konusu olan organlar üşümekte hatta kan akışının azalması nedeniyle morarmaktadır. Kan akışı hızlanıp normale döndüğünde cildin beyazlayan ya da moraran kısımları kırmızılaşıp karıncalanmaktadır.

Kansızlık Da Ayak Üşümesi Yapıyor

Vücutta enerji üretimine yardımcı olan, oksijen taşıyan kan hücreleri yani alyuvarların sayısı az olduğunda (kansızlık) da yeterli enerji üretilemeyecek, ayak üşümesi gibi bazı belirtiler verecektir. B 12 vitamini kan yapımıyla ilgilidir. Bu vitaminin eksikliği yaşayanlarda anemi yani kansızlık görülecektir. Kansızlık ayak üşümesinden başka halsizlik hissine, mide ağrılarına, baş dönmesine veya baş ağrısına, cildin soluk görünmesine de sebep olabilmektedir.

Ayak Üşümesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak üşümesi şikayeti olanlar iç hastalıkları (dahiliye), endokrinoloji veya kalp-damar hastalıkları uzmanlarından birine başvurabilir. Hastanın öyküsü alındıktan sonra bazı kan tahlilleri istenecektir. Sonuçlar normal görünüyorsa ayak ve ellerdeki üşümenin sebebinin romatizma olabileceği düşünülür. Sebep bazen sadece suyun az tüketilmesi,  stres, alkol veya sigara kullanımı olabilir. Saptanan sebebe göre el ve ayak üşümesi tedavilerinin planı değişiklik gösterecektir. B 12 vitamini eksikliği saptanmışsa takviye vitaminle, tiroid problemi saptanmışsa hormon düzeyinin normale getirilmesiyle de sorun çözülebilir.

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.