Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Konumuz dahilinde sizlere ayak sorunları ile ilgili ağrılı bir durum olan ayak burkulmasına ne iyi gelir ve nelere dikkat edilmelidir üzerine bilgiler sunacağız. Ayak burkulması birçok farklı olay durumundan ötürü meydana gelebilmektedir. Halı saha, koşma, oyun oynama veya farklı bir aktivite dahilinin dışında bile ayak burkulmaları meydana gelebilmektedir. Birçok farklı iş kazası da bu durumun içerisinde bir parça olmaktadır. Yazımızın tamamını okuyarak çözüm yola bulabilir ve ayak  ağrınızdan kurtulabilirsiniz. Ayak bileği dayanıklı olduğu kadar en ufak yüklenmelerde bile hassaslık yönünü göstererek burkulmalara yol açabilmektedir. Hem arka hem de ön kısımlarda aşırı zorlanma veya yüklenme durumlarında ökçe kemiğinin yerinden çıkması veya oynaması sonucunda ayak burkulması meydana gelebilmektedir.

ayak-burkulması Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Bu gibi durumlara ek olarak burkulma esnasında eklem bağlarında çeşitli yırtılmalar veya sinir hasarları da meydana gelebilmektedir. Burkulmalara ek olarak oluşan yırtılmalar ile birlikte bu vakaya maruz kalan kişilerde tarifi imkansız ağır bir acı oluşabilmekte. Dayanılmayacak dereceye gelen bu ağrıları dindirmek için ilk olarak buz uygulaması yapılmalıdır. Bu konuya dayalı olarak ayak burkulmasına ne iyi gelir sorusuna konumuzun devamında verdiğimiz bilgiler doğrultusunda cevaplar bulabilirsiniz. Hemen aşağıda yer alan bilgileri iyi okumanız ve uygulamanız  gerekiyor.

AYAK BURKULMASINA NE İYİ GELİR?

  • Burkulma esnasında ayağınızı sarsmayacak şekilde hafifçe baskı yapmanız gerekmektedir. Burkulan ayağı iki elinizin ortasına alarak sağa ve sola çevirmeksizin sabit bir şekilde kıpırdatmadan hafif baskı uygulayarak beklemelisiniz.
  • Baskı uyguladıktan sonra buz tamponu yaparak ağrıyı dindirebilirsiniz. Fakat buz takviyesi yaparken dikkat etmeniz gereken tek kural öncelikli olarak 1. maddede belirttiğimiz hafif baskı kuralını uygulamanız ve buzu bir buz torbasına veya benzeri bir kalıpta ayağınıza tampon yapmanız gerekmektedir. Tam tersini uyguladığınız takdirde burkulan ayağın ağrısını şiddetlendirebilirsiniz.
  • Burkulan ayağın yüksekte durması oldukça önemli olmaktadır. Buz tamponu yaptıktan sonra ayağınızın altına bir yastık koyarak veya yukarıya bir ip bağlayarak ayağınızı yüksekte tutmanız oldukça sağlıklı bir adım olacaktır.
  • 24 saat boyunca ayağı kalkmamalısınız, aynı zaman’da olası bir acil durumda kalkmanız gerekse bile burkulan ayağın üzerine basmamalı ve baskı uygulamamalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz