Ayak Burkulmasına, Ayak Bileği Ağrısına Ne İyi Gelir? Doğal Tedaviler

Ayak Burkulmasına, Ayak Bileği Ağrısına Ne İyi Gelir? Doğal Tedaviler

Burkulma, kastaki gerilme yahut yırtılma sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Ayak bileği burkulması ağrısından kurtulmak için size bildireceğimiz doğal tedavi yöntemlerini uygulayabilirsiniz.

Buz

Ayak ve el bileği burkulmalarına buz koymak, şişkinliğin, yanma ve acı hissinin azalmasına çok yardımcı olacaktır. Buz kompres uygulaması,bağların iltihaplanmasını ve yırtık bağlarından dolayı oluşabilecek kanamayı da durdurur. Pamuklu bir beze buz küplerini sarın. 15-20 dakika boyunca burkulmuş bölgeye tutun. İki üç saatte bir bu işlemi tekrar ettirin. Şayet buz yoksa eczaneden satın alacağınız soğuk kompresi de kullanabilirsiniz. (Buzu, pamuklu bez kullanmadan vücuda direkt temas ettirmeyin. Cilde zarar verebilir.)

Soğan

Soğan, anti-inflamatuar yani iltihap giderici özelliğinden dolayı burkulmuş bileklerin tedavisinde ve ayrıca kireçlenme ile romatizma için kullanılır. Soğan; acının, şişkinliklerin ve iltihabın azalmasını sağlar. Büyük bir soğanı küçük parçalara doğrayın. Tülbente sarıp bağlayın. En az iki saat burkulmuş bileğe bu tülbenti sarın. Gerekirse bu işlemi tekrar yapabilirsiniz. İkinci yöntem olarak, iki saat boyunca bir soğanı buzdolabında donmaya bırakın. Sonra onları küçük parçalara bölüp bir miktar tuzla karıştırın. Şişmiş bileğe koyup bandajla sarın. 7-8 saatte bir bu karışımı yenileyin. İyileşme oranınıza göre bir iki gün daha devam edebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak da burkulmanın etkilerini hızlıca azaltmak için kullanılabilir. İltihabı gideren anti inflamatuar özellikleri olduğu için, acıyı ve yanma hissini (iltihabı) azaltmada yardımcı olabilir ve iyileşme sürecini hızlandırır. Katı meyve sıkacağında yahut rendeleyip süzgeçten geçerek sarımsağın suyunu çıkarın. Bir yemek kaşığı sarımsak suyu ile iki yemek kaşığı ılıttığınız katı hindistan cevizi yağını karıştırın. Burkulan bölgeye bu solüsyonu nazikçe sürün. Yarım saat kadar bu şekilde tutun ve ılık su ile yıkayın. Bileğiniz iyileşene kadar birkaç gün daha, günde 3-4 sefer bu ilacı bileğinize sürün.

İngiliz Tuzu

Burkulmalara evde tedavide İngiliz tuzu çok popülerdir. Bu tuzun kristalleri,kas ağrılarının hafifletilmesinde ve yakınındaki sinirlerin gevşemesinde oldukça etkilidir. Büyük şehirlerdeki eczanelerde ve aktarlarda İngiliz tuzunu bulabilirsiniz. Bir bardak İngiliz tuzunu ılık suyun içine koyup elinizle karıştırın. Burkulmuş bileği suyun içine batırın, 30 dakika boyunca suyun içinde kalsın. Günde iki kez üç dört gün boyunca bu işleme devam edin.

Zeytinyağı 

Zeytinyağı da, fenoliğin maddesi içeriğiyle burkulmadan dolayı oluşan iltihabı gidermeye yardımcı olur.  Zeytinyağını ısıtın ve soğumaya bırakın. Ilıkken nazikçe, birkaç dakika boyunca burkulan yere masaj yaparak uygulayın. Bu uygulama kasları rahatlatıp acınızı hafifletecektir. Birkaç gün boyunca, günde 3 veya 4 defa devam edin. İkinci yöntem olarak, bir yumurta sarısına bir yemek kaşığı zeytinyağını ekleyip güzelce karıştırın. Karışımı burkulan kısma güzelce sürün, temiz bir bezle kapatıp sarın. Birkaç gün daha aynı işlemi uygulayın. 

Ayak Ağrılarına Ne İyi Gelir? 10 Doğal Tedavi Yöntemi Tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz