Ayak Bileği Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Bileği Şişmesi Nedenleri ve Tedavisi

Ayak bileği şişmesi endişelenmeye gerek olmayan geçici bir durum olabilir. Ayakta çok duran, yeni egzersiz deneyen ya da işte yoğun bir gün geçiren herkesin ayak bileğinde şişme veya bilekte rahatsızlık görülebilir. Bu şişme başka yan etki gösterirse veya birkaç gün boyunca geçmezse ayak bileklerinizin normale dönmesi için doktora görünmeniz gerekebilir.

 

Ayak Bileğindeki Şişmelerin Nedenleri

Ayak bileklerinde görülen şişmelerin potansiyel hastalıklar, sağlık durumları, ilaçlar ve yaralanmalar gibi çok çeşitli sebepleri olabilir. Şişliğin bazı sebepleri detaylı şekilde aşağıda belirtilmiştir:

Uzun Süreli Hareketsizlik
Uzun süren araç seyahatlerinde olduğu gibi uzun süre hareketsiz oturulması durumunda geçici olarak ayak bileklerinde şişme görülebilir. Bu geçici şişmeler hava yolculuğundan veya leğen kemiği ameliyatından sonra da sıkça görülür. Bu tip şişmeler için kaygılanmaya gerek yoktur ve hasta normal hareket seviyesine döndüğünde şişlik mümkün olduğunca hızlı şekilde indirilmelidir.

Ayak ve Ayak Bileği Yaralanması
Ayak veya ayak bileğinde meydana gelen yaralanmalar sonucunda da ayak bileğinde şişme görülebilir. Bu şişme, bağ çekmesi veya bileğin burkulmasından dolayı olabilir. Bu tip şişmeyle o bölgede hassaslık ve ağrı hissedilebilir ya da yürürken etkilenen bölgenin üzerine basmakta güçlük çekilebilir. Bu yan etkilerin şiddeti meydana gelen yaralanmanın ciddiyetine ve özelliklerine bağlıdır.

Lenfödem
Bacaklardaki lenfödem ayaklarda ve bileklerde şişmeye sebep olabilir. Lenfödem, lenf damarlarının veya lenf düğümlerinin düzgün çalışmaması durumuna denir. Bakteri enfeksiyonundan veya lenf düğümlerinin tıkanmasından kaynaklanabilir. Bu durumun tedavi edilmemesi, kansere dönüşebilecek bileklerde enfeksiyon ilerlemesine veya bileklerde şekil bozukluğuna yol açabilir.

Enfeksiyonlar
Bacaklarda meydana gelen başka enfeksiyonlar da ayak bileğinde şişmeye sebep olabilir. Bu durum özellikle diyabet hastalarında yaygındır. Enfeksiyondan kaynaklanan şişmeler kontrol edilmezse sinir hasarlarına sebep olan kabarcık ve yaralarla birlikte ele alınabilir.

İlaçlar
Östrojen, testesteron, kalsiyum kanal blokeri, steroid içermeyen iltihap sökücü ilaçlar, şeker hastalığı ilaçları ya da steroidler ayak bileklerinde veya vücudun başka bölümlerinde şişmeye neden olabilir. İlaçlardan kaynaklanan bazı şişmeler geçici olabilir ve vücut tedaviye alıştıkça bu şişkinlikler zamanla gider. Eğer şişkinlik artarsa veya inmezse, bu durumda şişmeyi durdurmak için ilacın değiştirilip değiştirilmemesi konusunda doktora görünmekte fayda vardır.

Hamilelik
Hamilelik sıklıkla ellerde ve ayaklarda şişliğe sebep olabilir. Hamilelik süresince alınan kiloların etkisi ayaklarda şişmeye sebep olabilir. Bu kaygılanmaya gerek olmayan doğal bir durumdur. Bununla birlikte, ayaklarda ani ya da aşırı görülen şişme, proteinin kana fazla karışması sonucu oluşan preeklampsi (hamilelik zehirlenmesi) hastalığından kaynaklanabilir. Bu durum hamileliğin yaklaşık yirminci haftasında görülür. Yüksek tansiyon, karın ağrısı, nadiren idrar kaçırma, mide bulantısı, görüş bozukluğu veya baş ağrısı bu durumun başka belirtilerindendir.

Venöz Yetmezliği
Venöz yetmezliği de ayaklarda ve ayak bileklerinde şişmeye neden olabilir. Bu durumda kanın bacaklara geri akmasını engelleyen yukarı kapakçıklar zarar gördüğü için kan bacaklardan kalbe doğru verimli bir şekilde akmaz. Venöz yetmezliği görülen kişilerde deride ülser, deride bozukluklar veya bacaklarda enfeksiyon görülebilir.

Kan Pıhtıları
Bacaklarda oluşan kan pıhtıları bu bölgede deriye yakın damarlarda kan toplanmasına neden olduğu için ayak bileklerinde şişmeye sebep olur. Ayak bileği şişmesi yanında, yüksek ateş, düşük dereceli ağrı veya kanın toplandığı bölgede renk değişikliği meydana gelebilir. Bu durumun mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmesi gerekir. Çünkü kontrol edilmezse kan pıhtıları dağılıp diğer bölgeleri etkileyerek tehlikeli hale gelebilir.

Yaşlanma
Yaşlanan insanların da ayaklarında ve ayak bileklerinde şişme başlayabilir. Bu durum yaşlanan insanların vücut duruşunun eskisine göre değişmesinden ya da daha az egzersiz yapmasından kaynaklanır. Bu şişme kan dolaşımını etkilemediği ve hareket etme kabiliyetini engellemediği sürece kaygılanacak bir durum yoktur.

Ayak Bileği Şişmesi Tedavisi

Ayak bileğindeki şişmelerinin tedavisi durumun ciddiyetine bağlı olarak evde ya da tıbbi tedavi ile yapılabilir. Aşağıda bu şişliklerle baş etmenin bazı yolları verilmiştir:

Ayakları Yukarı Kaldırmak
Ayaklarınızı yukarı kaldırarak kan akışının iyileşmesini ve böylece şişliğin iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Buz Tedavisi
Özellikle burkulma gibi nedenlerle ortaya çıkan şişliklerde buz tedavisi çok önemlidir. İnce bir havlunun içine sardığınız buzları şişlik olan yerde bekleterek, hem şişliği indirebilir hem de iltihaplanma riskini azaltabilirsiniz.

Bacaklara Egzersiz Yaptırmak
Geçici şişlikler bacaklara egzersiz yaptırılarak indirilebilir. Şişmeden kaynaklı hissedilen rahatsızlık şişliğin olduğu alana giden kan akışının normale dönmesiyle ve kan pompalanma hızının daha yüksek bir orana yükseltilmesiyle giderilebilir. Uzun süre oturma gerektiren işlerde ve seyahatlerde kan dolaşımını iyi seviyede tutmak için sık sık ara verip ayağa kalkıp dolaşılmalıdır.

Beslenme ve Giyinme Alışkanlığının Değiştirilmesi
Sık ayak bileği şişmesinden şikayet eden insanların sıvı birikimini azaltılmasını sağlamak için tuz alımını azaltması gerekebilir. Yatar durumdayken ayakların yüksek bir yere konması gün boyunca meydana gelen şişliğin inmesini sağlayabilir. Ayaklara ve ayak bileklerine kan akışını kısıtlayan dar kıyafetlerin giyilmemesi gerekir. Ayrıca doktorlar ayak bileklerine yapılan basıncın azalması için kilo verilmesini tavsiye edebilirler.

Destek İçin Yardımcı Alet Kullanılması
Eğer yaralanmadan dolayı şişme görülüyorsa ayak bileğinin sarılması veya vücut normale dönene kadar baskı yapan çoraplardan giyilmelidir. Bu yardımcı eşyalar yeteri kadar sıkı olması gerekir ama kan akışını kısıtlayacak kadar da sıkı olmamalıdır. Şişliğin indirilmesi için şişen kısma buz torbası konabilir.

Antibiyotik Tedavisi
Eğer ayak bileğinde şişme bakteri nedenli bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, doktor antibiyotik tedavisi önerebilir. Antibiyotik tedavisinden sonra şişlik normale dönecektir.

Tıbbi Müdahale Yapılması
Şişmeyle birlikte nefes darlığı, göğüs ağrısı, vücudun başka kısımlarında ateşli şişme görülüyorsa ya da ani şişme oluyorsa en kısa sürede tıbbi yardım almak gerekir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz