Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Ayak bileği ağrısı birçok sebebe dayanan, son derece yaygın bir şikayet. Uygun tedavi görebilmeniz için belirtilerin sebebinin tam olarak teşhis edilmesi önemli.

Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri

Artrit
Artrit, eklemlerde vücut tarafından üretilen iltihapların ortaya çıkmasıdır. Artrit ayak bileği kıkırdağının yıpranmasına neden olur ve bu genellikle çok acı vericidir. Ayak bileği artriti romatoid artrit hastalarında ya da ayak bileği ekleminde daha önce incinme olan hastalarda yaygındır.

Ayak Bileği Burkulmaları
Ayak bileği burkulmaları ayak bileğinin etrafındaki bağ dokuların zarar görmesine neden olur. Şişmenin ve eklemin tükenmesi gibi bir hissin yanı sıra ciddi bir ayak bileği ağrısına sebep olur.

Tendon İltihabı
Tendon iltihabı, eklem etrafındaki herhangi bir tendon (sinir) etrafında meydana gelebilir ve ayak bileği ağrısına neden olur. Tendon iltihabı tendonların, kasların kemiğe olan bağlantılarının tahriş olması ve iltihaplanmasıyla meydana gelir.

Çatlaklar
Ayak bileği çatlaklarına sık rastlanır. Birçok ayak kemiği çatlağı türü vardır ve bunların her biri ayrı ayrı tedavi edilmelidir. Bazı ayak bileği kırıkları burkulmalar gibi tedavi edilebilirken, bazıları ameliyat gerektirir.

Kıkırdak Hasarı
Eğer ayak bileği burkulması, kırılması veya başka bir travmatik sakatlık geçirdiyseniz ayak bileği eklemi kıkırdağınız sakatlığa yatkındır. Kıkırdak sakatlanmaları belirli hasar vermesinden tutun da çok daha geniş kapsamlı ayak bileği artritine yol açabilir.

Gut
Gut hastalığının ayak bileği ağrısına neden olması alışılmamış bir durumdur. Buna rağmen, gut teşhisi konulmuş hastalarda, yeni bir ayak bileği ağrısının sebebi olarak dikkate alınmalıdır.

Ayak Bileği Ağrınız İçin Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız?

Eğer belirtilerinizin sebebinden emin değilseniz ya da rahatsızlığınızla alakalı önerilen belirli tedaviyi bilmiyorsanız, tıbbi bir müdahale almalısınız. Ayak bileği ağrınızın tedavisi altta yatan nedene göre yapılmalıdır.

Doktora görünmeniz gereken bazı belirtiler şöyle:

  • Etkilenen tarafta yürüme rahatlığına erişememe
  • Eklemin etrafında bozunuma sebep veren bir sakatlık
  • Gece ya da dinlenirken ortaya çıkan ayak bileği ağrısı
  • Birkaç günden daha fazla süren ayak bileği ağrısı
  • Ayak bileğini bükememek
  • Ateş, kızarıklık ve sıcaklığı içeren enfeksiyon belirtileri
  • Olağan dışı başka semptomlar

Ayak Bileği Ağrısı Tedavisi

Tedavi tamamen rahatsızlığın sebebine bağlıdır. Bu yüzden tedaviye başlamadan önce semptomların sebebini anlamak önemlidir. Eğer teşhisinizden ya da rahatsızlığınızın şiddetinden emin değilseniz, tedavi planına başlamadan önce bir doktor tavsiyesi almalısınız.


Ayak bileği ağrısı için bazı yaygın tedavi yöntemleri burada listelenmiştir. Buradaki bütün tedavi yöntemleri her rahatsızlığa uygun değildir ancak bazıları sizin durumunuzda faydalı olabilir.

Dinlenme
Ayak bileği ağrısına neden olan en yaygın sorunların ilk tedavisi eklemi dinlendirmek ve şiddetli iltihabın çekilmesine izin vermektir. Genellikle ayak bileği ağrısını dindirmek için sadece bu adım gereklidir. Eğer semptomlar şiddetli ise, koltuk değnekleri yardımcı olabilir.

Ayakkabı Modifikasyonları, Ortotikler ve Desteklemeler:
Sakatlığın türüne göre ayakkabı modifikasyonları, ortotikler ve desteklemeler potansiyel olarak yardımcı olabilirler. Sakatlığın niteliği ve ele alınması gereken sorun, bu yöntemlerden hangisinin faydalı olacağını belirleyecektir.

Buz ve Isı Uygulaması
Buz ve sıcak ısı pedleri ayak bileği ağrısında kullanılan en yaygın tedavilerden. Buzu ince bir havluya sarıp, ağrıyan yerin üzerinde bekletebilirsiniz.

Esnetme
Eklemi çevreleyen kas, tendon ve bağ dokuların esnetilmesi bazı ayak bileği ağrısı durumlarında yardımcı olabilir. İyi bir rutin belirlenmelidir.

Fizik Tedavi
Fizik tedavi, neredeyse bütün ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde önemli bir husustur. Fizik tedaviciler; hastaların gücü arttırmak, hareketliliği geri kazandırmak ve sakatlık öncesi hareketlilik seviyesine geri döndürmek için hastalara farklı yöntemler uygularlar.

İltihap Sökücü İlaç Tedavisi
Çoğunlukla NSAİD’ler olarak anılan, steroid nitelikli olmayan iltihap sökücü ilaçlar, özellikle artrit ve tendonit kaynaklı ayak bileği ağrısı olan hastalar için en yaygın reçete edilen ilaçlardır.

Kortizon Enjeksiyonları
Kortizon iltihabı tedavi eden güçlü bir ilaç ve iltihap ayak bileği ağrısı hastalarında yaygın görülen bir sorun. Rahatsızlığınız için kortizon enjeksiyonunun olası faydalarını doktorunuz ile görüşün.

Artroskopik Ameliyat
Artroskopik bilek ameliyatı belli bilek ağrısı türleri için bir tedavi seçeneği olabilir. Artroskopik ameliyat, eklemin içine küçük bir kamera sokmayı içeren bir işlem. Başka küçük kesikler sayesinde, araçlar zararlı yapıları onarmak ya da çıkarmak için içeri sokulabilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz