Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak bilekleri gün içerisinde en çok kullandığımız eklemlerden birisidir. Ayak bileği ağrıları son derece yaygın bir şikayettir. Bu nedenle ayak bileği ağrısı nasıl geçer? Sorusu büyük bir merak uyandırmaktadır. Ayak bileği ağrısına uygun tedavi uygulanabilmesi için tam teşhisi konulması gerekir. Ayak bileği ağrısı eklem hastalıkları, çatlaklar, kemik kırıkları, gut, obezite gibi nedenlerden ortaya çıkabilmektedir. Ayak bileği ağrısının klinik tedavisinin yanı sıra doğal çözümlerinde etkisi yüksektir.

Ayak Bileği Neden Ağrır?

Ayak bileği ağrısının birçok sebebi olabilir bunu tam olarak belirleyebilmek için uzman bir doktor muayenesine gerek duyulmaktadır. Ayak bileği neden ağrır bir göz atalım.

Ayak Bileği Burkulmaları

Ayak bileklerinin burkulmasıyla bileklerde bulunan bağ dokuları zarar görür. Bu burkulmalar sonucu ayak bileklerinde çok şiddetli ağrılar oluşur.

Ayak Bileği Çatlakları

Ayak bileği çatlakları çok sık rastlanan bir durumdur. Ayak bileği çatlaklarının da farklı türleri vardır bunların bazıları fizik tedavi ve kremlerle tedavi edilebilirken bazıları ise ameliyat gerektirebilir.

Kıkırdak Hasarları

Daha önceki yaşantısında ayak bileği burkulması kırılması gibi sakatlık geçiren bir kişinin ayak bileği kıkırdağı zedelenip sakatlanmaya daha yatkındır. Kıkırdak sakatlanması basit hasarların yanı sıra ayak bileği arteritine kadar yol açabilir.

Sinir İltihabı

Ayak bileği etrafında herhangi bir sinir iltihabı meydana gelebilir ve ayak bileği ağrısına neden olabilir. Sinir iltihapları ayağın bileklere bağlı olduğu kısımdaki sinirlerin zarar görerek iltihaplanmasıyla meydana gelir.

Gut Hastalığı

Gut hastalığı olan kişilerde ayak bileği ağrıması pek normal olmayan bir durumdur fakat gut hastalığı teşhisi koyulmuş bir kişi ayak bileği ağrısına maruz kalabilir. Eğer ayak bileği ağrınız var ise gut hastalığınızın olup olmadığını göz önünde bulundurun.

Ayak Bileği Ağrısı Nasıl Geçer? Tedavileri Nelerdir?

Ayak bileği ağrılarında tedavi tamamen ağrının sebebine bağlı olarak yapılır. Bu yüzden herhangi bir tedavi uygulamaya başlamadan önce tam olarak ağrının neden kaynaklandığı öğrenilmesi gerekir. Eğer ağrınızın tam olarak neyden kaynaklandığını bilmiyorsanız uzman bir doktora muayene olmanız faydalı olacaktır. Ayak bileği ağrısı nasıl geçer sorusuna cevap olarak tedavi yöntemlerini maddeler halinde sıraladık.

Dinlenme

Ayak bileği ağrısına neden olan sebeplerin tedavisinde ilk olarak uygulanması gereken durum eklemin dinlendirilmesidir. Eklemi dindirerek bilekte oluşan iltihabın çekilmesine ve kaybolmasına yardımcı olarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Genel olarak ayak bilekleri ağrısında ilk aşama dinlendirme yöntemidir. Ağrılar hafifletilebilir ya da tamamen kaybolabilir. Dinlenme sırasında ayak bileği koruyucuları takılabilir.

Beslenme

Ayak bilekleri vücudun ağırlığını taşıyan bir eklem olduğu için gün içerisinde fazla yüke maruz kaldığı takdirde zedelenip ağrılara sebep olabilir. Bu durum fazla kilolu olan kişilerde daha fazla görünür. Bu ağrıların oluşmaması için beslenme alışkanlıklarına dikkat edilerek kilo kontrolü sağlanmalıdır.

Soğuk ve Sıcak Kompresler

Soğuk veya sıcak ısı pedleri ayak bilek ağrısında kullanılan çok yaygın yöntemlerden birisidir. Donma etkisi yaratıp deriye zarar vermemesi açısından buzu bir havluya sararak kompres uygulayın. Sıcak ve ya soğuk kompresi günde 2-3 defa uygulayabilirsiniz.

Ayak Bileği Ağrısı İçin Masaj

Ayak bileği ağrıları için kas gevşetici kremlerle birlikte masaj uygulayabilirsiniz bu kremler kasları ve bağ dokuları rahatlatacağından dolayı iyileşmeye fayda sağlayacaktır, mümkünse masajdan sonra ayak bileğini yeterince dinlendirmeye çalışın.

Fizik Tedavi Yöntemi

Fizik tedavi günümüzde birçok eklem rahatsızlığı tedavilerinde kullanılan etkili bir yöntemdir. Fizik tedavisi klinik ortamlarda uygulandığı için bu yönteme doktor muayenesi olmadan başlayamazsınız. Fizik tedavi sırasında kaybedilen ve zayıflayan kasların geri kazandırılması için hastalara farklı yöntemler uygulanır.

Doğal Bitki Çayları

Doğal bitki çaylarının kas gevşetici özellikleri olduğundan dolayı eklem rahatsızlıklarında ve ayak bileği ağrısında gönül rahatlıyla tüketilebilen bir besin kaynağıdır.

Listelemiş olduğumuz bu maddeler ayak bileği ağrısı için faydalı olabilecek yöntemlerdir. Her kişide aynı etkiyi gösteremeyebilir bu durumdan dolayı ayak bileği çatlağı nasıl geçer? Sorusunun en doğru cevabını size uzman bir ortopedi uzmanı yaptığı tetkikler sonucu daha net ve kesin olarak bilgilendirecektir.

var td_screen_width=window.innerWidth;
if(td_screen_width >=1140){
document.write(‘‘);
(adsbygoogle=window.adsbygoogle||).push({});
}
if(td_screen_width >=1019&&td_screen_width < 1140){
document.write('‘);
(adsbygoogle=window.adsbygoogle||).push({});
}
if(td_screen_width >=768&&td_screen_width < 1019){
document.write('‘);
(adsbygoogle=window.adsbygoogle||).push({});
}
if(td_screen_width < 768){
document.write('‘);
(adsbygoogle=window.adsbygoogle||).push({});
}

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz