Ayak Başparmak Ağrısı: Nedenleri ve Tedavisi

Ayak Başparmak Ağrısı: Nedenleri ve Tedavisi

Ayak başparmak ağrısı genelde fiziksel bir temas sonucu meydana gelir. Başparmağın bir yere çarpması, uzun süre yürümek, sıkı ayakkabılar gibi nedenlerle ayak başparmağı ağrıyabilir, şişebilir, uyuşma veya morluklar oluşabilir. Ama bunun dışında da gut hastalığı, damar hastalığı romatoid artrit gibi ciddi nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Ayak Başparmak Ağrısı Nedenleri

Çarpma, Vurma, Sıkma
Ayak parmaklarındaki ağrılar genelde fiziksel olarak parmağın dışarıdan bir temas sonucu zarar görmesiyle ortaya çıkar. Bu durumda ağrı dinlenme ve buz tedavisiyle kolayca geçme eğilimindedir.

Gut Hastalığı
Gut hastalığı ayak başparmağında kızarma, şişme, ani ağrı ve sertlik gibi belirtilerle ortaya çıkar. Gut kendini sağ ve sol ayaklarda, bileklerde ve dizlerde gösterebilir. Ürik asit yüksekliği gutun altında yatan nedendir.

Bunyon
Bunyon, ayak başparmağını ayağa bağlayan eklemde ortaya çıkan bir şişliktir. Bunyon başparmağın diğer parmaklara doğru baskı yapmasına neden olduğu için oldukça acı verici olabilir.

Ayak Nasırı
Sürtme ve baskı nedeniyle ortaya çıkan ayak nasırı başparmakta oluştuysa buranın ağrımasına neden olabilir.

Ayak Mantarı
Ayak mantarı, mantarların neden olduğu enfeksiyon sonucu deri soyulması, kızarıklık, kaşıntı, su toplaması ve ağrı ile kendini belli eden bir hastalıktır. Ayak mantarı son derece bulaşıcı olduğu için, havuzlardan, hamamlardan kolayca kapılabilir.

Düz Tabanlık (Pes Planus)
Düz tabanlık, ayak tabanının neredeyse tamamının yere değmesi durumudur. Genelde genlerle geçer. Ayakta ve ayak tabanlarında ağrıya neden olabilir.

Diğer Nedenler
Ayak başparmağında ağrının diğer nedenleri şunlardır:


  • Damar Hastalığı
  • Kemik tümörü
  • Parmağı saran tendon ve bağlarda iltihap
  • Tırnak batması
  • Çatlama, kırılma
  • Osteoartrit
  • Romatoid Artrit

Ayak Başparmak Ağrısı Tedavisi

Tedavi altta yatan nedene göre değişiklik gösterir. Eğer gut hastalığı, damar hastalığı gibi ciddi durumlardan şüpheleniyorsanız mutlaka tıbbi yardım alın.

İltihap Sökücü İlaçlar
İbunofren, aspirin gibi steroid olmayan iltihap sökücü ilaçlar, ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

Dinlenme ve Buz Tedavisi
Çarpma gibi fiziksel bir temas sonucu oluşan ağrılarda en iyi yöntem dinlenip, vücudun iyileştirmesini beklemek ve bu sırada da ağrıyan yere buz koyup, beklemektir.

Ayakkabılarınızı Değiştirin
Başparmağı sıkıştıran dar ayakkabılar kolaylıkla ağrıya neden olabilir.

Diyet Değişikliği
Eğer gut hastalığı şüphesi varsa, proteinli yiyecek tüketimini azaltmanız gerekebilir. Bu konuda teşhisi ve tedavi yöntemini doktorunuz sizinle paylaşacaktır.

Bol Su İçin
Vücudun susuz kalması dolaşımda problemlere neden olarak ağrıya neden olabileceği için bol bol su içmeyi unutmayın.

Kortikosteroid Enjeksiyonlar
Normal ağrı kesicilerin işe yaramadığı durumlarda kortikosteroid enjeksiyonlar doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz