Ayçiçeği Çekirdeğinin (Tohumlarının) Sağlık Faydaları

Ayçiçeği tohumları, birçok çeşit esansla zengin, bazen de beslenmesi zor olan eşsiz bir besindir. Ayçiçeği tohumları; E vitamini, bakır, B vitamini bakımından zengindir, tiamin, fosfor, selenyum ve benzeri gıdaları barındıran en iyi 10 besin listesine girebilir.

Ayçiçeği tohumları, hemen hemen her türlü fıstık ve tohum gibi, esansiyel yağ asitleri için sağlıklı bir kaynak sağlar; onların özel yağ asitleri linoleik asit formundadır. Buna ek olarak, ayçiçeği çekirdekleri ayrıca, protein, B Vitaminleri, fitosteroller ve diğer yapı taşlarını oluşturan mükemmel bir lif kaynağı, amino asitlerdir (özellikle triptofan).

 

Ay Çekirdeğindeki Sağlıklı Yağlar Vücut İçin Gereklidir

Her ne kadar bir kültür olarak; yağın istenmeyen kilo alımına neden olabileceğine inanmamıza yol açmış olsak da, bunun tam tersi gerçektir; sağlıklı yağ tüketimi aslında sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme, dengeli sağlıklı bir vücut ağırlığına ve vücutta enflamasyon düzeylerinde azalmaya neden olur.

Ayçiçeği tohumlarında bulunan yağların sağlıklı kaynakları aslında hücre zarlarının yapı taşlarıdır; vücudunuzun hormonları dengelemesine, yemek zamanında gıdanın emilimini yavaşlatmaya yardımcı olur, böylece aç hissetmeksizin daha uzun süre tok kalabilirsiniz ve ayrıca önemli yağda eriyen vitaminler A, D, E ve K için taşıyıcılardır.

Diyetinize ayçiçeği tohumlarında bulunan çoklu doymamış yağ türü gibi sağlıklı yağ kaynakları ekleyerek ve trans yağlar ile düşük kaliteli, kolayca oksitlenmiş yağları çıkararak, birden fazla sağlık faydası yaşayabilirsiniz.

Ay Çekirdeğinin Besin İçeriği

Ayçiçeği tohumlarının çeyrek su bardağı kadarlık porsiyonunda:

190 kalori

16 gram yağ

6 gram protein

4 gram lif

E vitamini (Günlük ihtiyacın % 82’si)

Bakır (Günlük ihtiyacın % 70’i)

Vitamin B1 (tiamin) (Günlük ihtiyacın % 43’ü)

Manganez (Günlük ihtiyacın % 34’ü)

Selenyum (Günlük ihtiyacın % 34’ü)

Fosfor (Günlük ihtiyacın %33’ü)

Magnezyum (Günlük ihtiyacın % 28’i)

Vitamin B6 (Günlük ihtiyacın % 28’i)

Folat (Günlük ihtiyacın % 20’si)

B3 vitamini (Günlük ihtiyacın % 18’i)

Kalp Hastalığı Riskini Azaltıyor

Yüksek antioksidan E Vitamini, çeşitli hastalıklara yol açan vücut çapında tehlikeli inflamasyonun azaltılmasına yardımcı olur. Gama tokoferol olarak da bilinen E Vitamini, ayçiçeği tohumları da dahil olmak üzere fındık ve tohumlarda bulunan güçlü bir antioksidandır.

Araştırmacılar yüksek seviyedeki iltihaplanmanın kalp rahatsızlığı için artmış bir risk ile ilişkili olduğunu, ancak inme, kanser, diyabet ve Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi ciddi nörodejeneratif bozukluklara da yol açabileceğini biliyorlar.

Sıklıkla tüketilen ayçiçeği tohumlarının; kolesterol düzeylerini dengelemeye, hipertansiyonu düşürmeye, yüksek kan basıncını düşürmeye ve kalp rahatsızlığına karşı korumaya yardımcı olduğu gösterilmiştir; bunların hepsi, iltihaplanma seviyeleri kontrol edildiğinde mümkündür.

Ayçiçeği tohumları, oksidatif stresin ve vücutta zararlı serbest radikallerin varlığını düşüren antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşikler açısından zengindir. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan son araştırmalara göre, fıstık ve tohumlarda bulunan faydalı fitosterol miktarı ayçiçeği tohumlarında hemen hemen tüm diğer türlerden daha yüksektir. Fitosteroller, sağlıksız kolesterol seviyelerini kontrol altında tutmaktan sorumludur; bu, kardiyovasküler hastalığa karşı korunmanın en iyi yollarından biridir. E vitamini yağda çözünür bir vitamindir; yani vücudun iyi şekilde emebileceği anlamına gelir. Bu, Ayçiçeği tohumlarının E Vitamininin yanı sıra esansiyel yağ asitleri sağladığını da gösterir.

E vitamini antioksidanları kolesterol partiküllerinde bulunur ve serbest radikallerin tehlikeli bir şekilde kolesterolü oksitlemesini önlemeye yardımcı olurlar. Kolesterol, önce ateroskleroz meydana gelmeden önce, okside olmalı ve bu da yaraların iyileşmesini engeller ve sonuç olarak kalp durmasına yol açabilir.

 

Yüksek Antioksidan İçeriğ Nedeniyle Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Çalışmalar, ayçiçeği tohumlarının, kanseri önlemede özellikle yararlı olduğunu gösteriyor. Ayçiçeği tohumlarında bulunan önemli antioksidanlar, az miktarda mineraller ve diğer vitaminler, oksidatif stresin kontrolsüz bırakıldığında kanser gelişimine katkıda bulunan vücut içinde oluşumunu azaltmaya yardımcı olur.

Araştırmalar, ayçiçeği tohumlarında bulunan besinlerin, tümör gelişimini durdurmaya yardımcı olmak için kanser gelişiminin erken safhalarını durduran kemo önleyici bileşikleri olduğunu gösteriyor. Ayçiçeği tohumlarında bulunan antioksidanlar, DNA onarımı için kullanılır ve mutasyona uğramış kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatmak için çalışırlar. Bu, ayçiçeği tohumlarını; kanseri önlemek ve ölüm gerçekleşme şansını azaltmak için mükemmel bir seçenek haline getirir.

Gama-tokoferol (Vitamin E), kanseri önlemeye yardım eder. Araştırmalar, E vitamininin erkekleri prostat kanserinden koruduğunu ve Texas Woman’s Üniversitesi tarafından yürütülen yeni bir çalışmayla da; akciğer kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Ay Çekirdekleri; ayrıca meme kanseri önlemede önemli bir antioksidan olan selenyum içerir. Selenyum, DNA onarımına yardımcı olan ve zararlı, hasar görmüş hücrelerin vücuttan atılmasını sağlayan bir bileşiktir. Vücudun kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurmasına ve apoptoz yoluyla tümör büyümesini durdurmasına, kanserli tümörlerde bulunanları da dahil olmak üzere, kendi vücudu tarafından hasar görmüş hücrelerin kendi kendine tahrip edilmesine yardımcı olur.

Selenyum Aracılığıyla Tiroid Fonksiyonunu Destekliyor

Sadece Amerika’da 27 milyon tiroid hastalığından mustarip kişi var. En çok da kadınların ve yaşlıların duyarlı olduklarını tahmin ediyor. Hipotiroidizm ve hipertiroidi de dahil olmak üzere tiroid rahatsızlıklarının önde gelen nedenlerinden biri, ayçiçeği tohumlarının şans eseri mükemmel bir kaynağı olan mineral selenyumun kişilerdeki eksikliğidir.

Tiroid bezi; vücut ısısını, kalp atış hızını, protein üretimini ve metabolizma hızını kontrol etmekle sorumludur; bu nedenle tiroid rahatsızlığı birçok farklı semptomda (kilo alımı, yorgunluk, anormal vücut ısısı vb.) ortaya çıkabilir ve kan veya idrar testi yapılmadan doğru tanı koymak zor olabilir. Doğal olarak tiroid rahatsızlıklarını kontrol etmenin anahtarlarından biri; – ilaç kullanmak dışında- yapabileceğiniz diğer yararlı değişiklikler arasında diyetinize daha çok selenyum ve iyot eklemektir.

Osteoporoz, Kemik Kaybı ve Kas Krampları ile Savaşa Yardım Ediyor

Ayçiçeği tohumları, yüksek miktarda magnezyum içerir.  Magnezyum vücutta birçok önemli rol oynamaktadır: Hücrelerdeki kalsiyum/potasyum oranının dengelenmesine yardımcı olur, genel kardiyovasküler sağlık için çok önemlidir ve sağlıklı tansiyona yardımcı olur.

İskelet yapısını sağlıklı tutmaktan kısmen sorumludur ve osteoporoz gibi kemik mineral yoğunluğunda kayıplara neden olan durumları önlemeye yardımcı olur. Ek olarak kan pıhtılaşması ve kemik kireçlenmesi için yardımcı olur. Magnezyum ayrıca; kronik migren baş ağrısı, kabızlık, kronik yorgunluk ve hatta depresyon ve anksiyete gibi duygu durum bozukluklarıyla ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olur.

 

Kan Şekeri Düzeylerini Dengeleyerek Diyabetin İyileşmesine Yardımcı Olur

Her tür kuruyemiş ve tohumdan zengin diyetin; hiperglisemiyi azalttığı ve kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olduğu kanıtlandı. Bu, diyabet veya insülin direnci de dahil olmak üzere metabolik sendrom geliştirme şansını azaltır. Geleneksel olarak yüksek miktarda tohum ve yemiş tüketen popülasyonların diyetlerine bakarak, tohumlarda bulunan bileşiklerin kontrolsüz kan şekeri seviyeleri ile ilgili hastalıklarla mücadelede yardımcı olduğu sonucunu çıkarabiliriz.

 

Cilt Sağlığını İyileştirir

Çalışmalar Vitamin E’nin özellikle; genç, güçlü, sağlıklı cildi korumak için kullanışlı olduğunu göstermiştir. Ayçiçeği tohumları, esansiyel yağ asidi lipidlerine ilaveten E vitamini içerir; bu lipidler, cildin kirden arındırılmasına ve güneşten ve kirlilik hasarından uzak kalmasına yardımcı olur. Araştırmacılar, kontrollü hayvan çalışmalarında; hem ayçiçeği tohumları hem de keten tohumları tüketiminin; cildi sağlıklı tuttuğunu ve yaşlanma belirtilerini azalttığını ve cilt gibi saç yapısının da aynı yararlardan faydalandığını gözlemlemiştir.