Avuç İçi Terlemesi Nedenleri

Avuç İçi Terlemesi Nedenleri

Havaların ısınması ile daha sık karşılaşılan bir durumdur avuç içlerinin terlemesi. Bazen en olmadık yerde terleyen avuç içleri insanları zor durumlara sokabilir. Bu yazımızda avuç içi terlemesinin nedenleri ve sebeplerinden bahsedeceğiz.

Avuç içlerinin terlemesi aşırı stres, kaygı gibi psikolojik nedenlere ya da ter bezlerinin fazla çalışmasına yol açan hiperhidroz gibi fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Nedeni ne olursa olsun özellikle el sıkışmanın gerektiği ortamlarda rahatsız edici olabilir. Psikolojik nedenler için sakinleşmeyi sağlayan nefes alıp verme teknikleri, spor aktiviteleri tavsiye edilirken fizyolojik nedenler için doktor kontrolü ile tedavi gerekebilir.

Terleme vücudun sıcaklığını ayarlaması ve toksinlerin vücuttan atılabilmesi için gereklidir. Vücudumuzda bulunan ter bezlerinin yarısı avuç içlerinde yer almaktadır. Bu nedenle strese ya da sıcağa maruz kaldığımızda ilk olarak terleyen bölge avuç içleridir.

Terlemenin fizyolojik nedeni olan hiperhidroz ise herhangi bir dış faktöre veya psikolojik nedene bağlı olmaksızın terlemeye yol açabilir. Aşırı terleme hastalığı olan hiperhidroz tedavisinde çeşitli prosedürler kullanılmasına rağmen bazı insanlarda kesin ve kalıcı bir tedavi sağlamayabilir.

Geçmişte avuç içlerinin aşırı terlemesi tamamen psikosomatik hastalıklara bağlanıyordu ancak günümüzde bunun nedeninin ter bezlerinin aşırı çalışması gibi bazı diğer nedenleri de olabileceği biliniyor. Psikolojik nedenlerle ortaya çıkan avuç içi terlemesi yabancı sosyal ortamlarda bulunma, stresin artması, toplum önüne çıkma gibi zorlayıcı nedenlerle sempatik sinir sisteminin adrenalin üretimini arttırması ile ortaya çıkar. Genellikle yüzde kızarma ve/veya kalp atışlarının hızlanması ile birlikte görülür.

Bu yazı avuç içi terlemesi, avuç içi neden terler, avuç içinin terlemesi, avuç içlerinin terlemesi, avuç içlerinin ter kokusu, avuçların terlemesi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

avuç içi terlemesi, avuc ici neden terler, avuç içi terlemesi nedenleri, avuç içi terlemesinin nedenleri, avuç içi terlemesi neden olur, avuç terlemesi nedenleri, avuç içi terleme nedeni, avuc icinin terlemesi, avuç terlemesi, avuç içi terleme

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz