Avuç İçi Kaşıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Avuç İçi Kaşıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Avuç içlerinizdeki kaşıntılar, gün içerisinde faaliyetlerinizi yerine getirirken ciddi rahatsızlıklara neden olur. Çünkü avuç içiniz doğrudan yüzeylere temas eden önemli vücut bölgelerinizdendir.

Kaşıntının giderilmesi için yapılan kaşıma faaliyeti ayrıca tahrişlere neden olacağından yaralar da kaçınılmazdır. Bütün bunların yanında alışık olunmayan bir durum olan avuç içi kaşıntılar uyku bozukluklarını da beraberinde getirir.

Avuç İçi Kaşıntısının Nedenleri: Kuru cilt avuçlarda kaşıntının en büyük nedenidir. Bunun yanında deri hastalıklarından mantar enfeksiyonları, uyuz vakaları, parazitler, deri enfeksiyonları, özellikle bazı iç organlardaki hastalıklar, şeker hastalığı ve bunlara benzer sebepler avuçlarda kaşıntıya neden olan çok önemli etkenlerdir. Aslında avucunuzun kaşınmasına en çok neden olan faktörlerin başında egzamalar gelir.

Derinizin dış tarafında iltihaplı ve kaşıntılı bir görüntü şeklinde kendini gösterir. Özellikle parmaklarda avuca doğru yayılan belirtiler, ciddi kaşıntılara neden olur. Kaşıntılar parmak ve avuç içerisindeki küçük çaptaki kabarcıklarla başlar ve ileri derecede tahrişle devam eder.

Sedef Hastalığı: Deriniz pul pul olmuş ve ciddi şekilde kaşınıyorsa sedef hastalığından şüphelenebilirsiniz. Kızaran deri sedef hastalığının ilk etkilerindendir. Sedef genelde öncelikle avucun bileğe yakın kısımlarını ve parmak eklemlerinin iç taraflarını tutar. Sedef hastalığına neden olan faktörler. Deri enfeksiyonları ve bazı ilaçların yan etkileri olarak gösterilir.

Kullanılan İlaçlar: Kullandığınız ilaçların yan etkilerinden birisi de avuç içi ve ayak tabanlarında kaşıntıdır. Bu durumun asıl nedeni vücuda uzak olan bu organlarımızda kan göllenmelerinin sıkça yaşanıyor olmasıdır. Aldığımız ilaçlar kanımıza karışır ve damarlar yoluyla ellerimize ve dolayısıyla avuçlarımıza ulaşır. Burada göllenen kandaki ilaç kalıntıları ellerde kaşıntıya neden olur. Bu tür avuç içi kaşıntıları alınan ilacın kesilmesinden birkaç gün sonra kendiliğinden iyileşecektir. Bazı durumlarda nadir de olsa kalıcı kaşıntılarda yaşanabilmektedir.

Tıbbi Durumlar: Kronik Böbrek yetmezliği, karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı,bağırsak hastalıklarından chorn hastalığı, B1, B6 ve B12 vitamini eksikliği gibi hastalıklar ve metabolik eksiklikler de ellerde avuç içi kaşıntısına neden olan önemli faktörler arasındadır.

Stres ve Psikolojik durumlar: Hangimiz heyecanlandığımızda elimizi başımıza götürmedik? Yada küçük yalanlar nedeniyle burnumuzu kaşımadık? Bütün bunlar aşırı heyecan nedeniyle vücudumuzda meydana gelen kaşıntı hissiyle alakalıdır. Stres veya psikolojik durumlar ellerimizde kalıntıya neden olan önemli etkenlerdendir. Ancak bu kaşıntı genellikle kısa süreli olur saman alevi gibi çabucak geçer. Stres durumu biraz farklıdır. Strese neden olan durum devam ettiği sürece kaşıntı da devam edebilir.

Avuç İçi Kaşıntısının Tedavisi: Tedavi bu rahatsızlığı ortaya çıkartan etkene bağlıdır. Öncelikle avuç içi kaşıntısını ortaya çıkartan etken tespit edilmelidir. Kaşıntıya neden olan etkenin ortadan kaldırılması aynı zamanda avuç içi kaşıntısının tedavisidir. Diğer yandan kaşıntıyı baskılayıcı ilaçlarda kullanılabilir. Bu ilaçların kullanılması tedavi için değil tedaviye yardımcı olmak içindir. Bazı aşırı kaşıntı durumları uykusuzluk, iş yaşamında aksaklık, psikolojik sorunlar ve daha ileri sağlık sorunlarına neden olur. Bu tür sorunlu durumlarda kaşıntının baskılanması gerekmektedir.

Bu yazı avuç içi kaşıntısı nedir, avuç içleri neden kaşınır, avuç içi kaşıntısının nedenleri sebepleri, avuç içi kaşıntısına ne iyi gelir, avuçlardaki kaşınma nasıl geçer, avuç için kaşınmasına bitkisel çözüm iyi gelen şifalı bitkiler konusunda yazılmıştır.

avuc ıcı neden kaşınır, avuç içi kaşıntısının nedenleri, el kaşıntısına ne iyi gelir, avuç içi kaşınması, avuç içi kaşıntısına ne iyi gelir, sağ avuç içi neden kaşınır, avuç içleri neden kaşınır, avuç içi kaşıntısı neden olur, AYAK VE AVUÇ ICLERINDE KASINMA SEBEPLERI, sağ avuç içi kaşınması

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz