Avokado Yaprağı Çayı Faydaları

 • ALTERNATİFTIP
 • Avokado Yaprağı Çayı Faydaları için yorumlar kapalı
 • 638 kez görüntülendi

Avokado Yaprağı Çayı Faydaları

Çağımızda artık birçok hastalık ve sorunun çözümü konusunda çeşitli bitkilerin karışım olarak veya sadece kendinden yapılan çaylarının tüketme yolu ile insanlara fayda sağlamaktadır. Bu yöntemler kesinlikle bilimsel değildir ve her türlü sağlık sorununuzda yapmanız gereken en önemli şek uzman bir doktora başvurmak olmalıdır. Bu bitki çayları tedaviye yardımcı olma ve destekleme amacıyla yine hekiminizin önerisi ile kullanmalısınız. Avokado Yaprağı çayı sağladığı bir yardımcı fayda ile en çok tüketilen ve rağbet gören bitki çayları arasında yer almaktadır.

Geçmişte oldukça sık olarak tüketilen bu bitki çayları günümüzde tekrar önemi kavranarak insanlar tarafından sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Avokado yaprağının içerisinde barındırdığı çok sayıda antioksidan madde sayesinde bu yapraktan hazırlanan birçok hastalığa karşı koruyucu ve engelleyici etkiye sahiptir.

Bu faydalarının en başında böbrek taşlarının düşmesi konusunda odlukça yararlıdır, ayrıca sırt ve bel bölgelerindeki ağrılara oldukça iyi seviyede fayda sağlaması, yüksek tansiyonu dengelemesi avokado yaprağı çayının faydaları arasında sıralanmaktadır. Zayıflama konusunda ise kritik bir yardımcı görevi bulunmaktadır. Avokado Meksika kökenli bir meyvedir. Yapraklarının çay olarak içilebilmesinin yanında taze meyve seklinde tüketimi de sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Avokado Yaprağı Çayı Tarifi

Avokado yaprağı çayı hazırlamak oldukça basittir. Ve diğer bikri çaylarının hazırlanmasından pek bir farkı bulunmamaktadır. Bir kişilik hazırlanan avokado yaprağı çayı için 1 bardak su ve biraz avokado yaprağı konmaktadır. Burada istediğiniz yoğunluğa göre yaprak sayısını birkaç tane artırabilirsiniz. Bu çayı hazırlamak için öncelikle suyumuz kaynama derecesine gelmesini bekliyoruz.

Su iyice kaynadıktan sonra birkaç adet kurumuş avokado yaprağı veya 5 adet taze avokado yaprağını suya koyulmaktadır. Avokado yapraklarının kaynar suda 10 dakika daha iyice özdeşleşmesi için kaynatmaya devam edilmektedir. Daha sonra yapraklar süzülür ve 20 dakika çayın demlenmesi beklenir. Avokado yaprağı çayı tarifi bu şekilde hazırlanmaktadır.

Avokado Yaprağı Çayı Faydaları

Avokado yaprağı çayı insan üzerinde oldukça yoğun faydaları bulunmaktadır. Avokado yaprağı çayının sağladığı faydalar ise şu şekildedir;

 • Böbrek iltihaplanmalarını giderilmesinde oldukça faydalıdır. Günlük olarak Avokado yaprağı çayı tüketen bireylerin böbrek iltihapları hızlı bir şekilde geçmesini sağlamaktadır. Ayrıca böbrek taşını da eriterek düşmesini sağlar. Böbrek taşının eriyerek kısa sürede düşürülmesini sağlamaktadır.
 • İdrar yolu iltihaplarını düzenli kullanımda söktürmektedir. Prostat iltihabı ve büyümesinde önüne geçilmesi konusunda oldukça faydalıdır.
 • Mide konusunda oldukça faydalı olan bu çay, mide ülserlerinde ve gastritte geçmesinde aktif rol üstlenmektedir.
 • Basur kanamalarında oldukça faydalı olan Avokado yaprağı çayı onikiparmak bağırsağı iltihabına da oldukça faydalı gelmektedir.
 • İçerdiği ” Glutathion ” ile çok etkili bir hücre savunucusu konumundadır. Çünkü içeriğinde oldukça kuvvetli antioksidan maddeler barındırmaktadır. Antioksidan maddeler yaşlanmayı geciktirir, kırışıklıkları önler ve daha genç görünmeyi sağlamaktadır. Ve birçok yaşlanmayı geciktirici ürünün içerisinde kullanılmaktadır.
 • Avokado yaprağı çayı kanser tümörleri ile savaşta da oldukça etkilidir.Kanserin vücutta yayılmaması konusunda oldukça faydalıdır.
 • Doğadaki tüm meyve grupları arasında protein bakımından en zengin olan meyve türüdür. Bol miktarda E vitamini de barındırmaktadır. E vitamin grubu cilt ve kalbi korurken ve daha rahat bir dolaşım sağlamaktadır.
 • Potasyum ve B6 bakımından oldukça zengin olması kadınlar için ekstra fayda sağlamaktadır. Özellikle hamile olan kadınların hamilelik dönemlerinde bu çayıiçmeleri kaybettikleri birçok minerali doğal yollardan almalarını sağlar. Fakat bunu uzman denetiminde alınması önemlidir.
 • Son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde Avokado yaprağı çayının zayıflama konusundaki faydaları gözler önüne serilmiştir. Ama yine de uzman tarafından zayıflama programına eklenmeden kullanılması sakıncalıdır.
 • Baş ağrılarında doğal ağrı kesici görevi üstlenmektedir.
 • İshalin geçmesine yardımcı olmaktadır.Sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsakların işlevini arttırır. İshal gibi diğer sindirim rahatsızlıklarına yarar sağlar.
 • Ruh durumunu pozitif olarak etkilemektedir.Sakinleştirici yapısı ile dinginlik yaratmaktadır. Anksiyeteye ve sara nöbeti olanlar için oldukça faydalıdır. Uykusuzluk sorunu çekenler için çok yararlıdır

 Avokado Yaprağı Çayının Zayıflatma Özelliği

Avokado yaprağı çayı tek başına zayıflatma sağlamada zayıflama konusunda oldukça yardımcı olmaktadır. Daha az iştahlı olunmasını sağlayan bu çay aynı zamanda yağ yakışını ciddi oranda arttırmaktadır. Zayıflama için çeşitli faaliyetlerde bulunan kişilerin bir numaralı yardımcısı konumundadır. Günde ortalama 2 bardan avokado çayı içilmesi zayıflama konusunda oldukça fayda sağlamaktadır. Ama sadece bu çayı içerek zayıflamaya çalışmak hem sağlıksız hem de oldukça zor olmaktadır. Bundan dolayı bu çayı programların bir parçası olarak uygulamak daha iyi sonuçlar vermesi açısından faydalı olacaktır.

Günümüzde yapılan araştırmalar göstermektedir ki avokado yaprağı çayının içerisinde bulunduğu zayıflama formüllerinin başarıya ulaşma yüzdesi oldukça artmaktadır. Son yıllarda diyetisyenler tarafından hazırlanan listelerde de bu çayın eklendiği görülmektedir.

Avakado Yaprağı Çayının Yan Etkileri

Avakado Yaprağı çayının birçok olumlu özelliğinin yanında aşırı tüketildiği zaman bazı yan etkileri görülebilmektedir. Avakado Yaprağı çayının yan etkileri ise şunlardır;

Avokado yapraklarındaki toksitlenme riski olduğundan dolayı kullanımında dikkatli olmak gerekir. Yapılan klinik araştırmalar neticesinde, avokado türlerinden bazılarının yapraklarında potansiyel toksit oluşturma riski bulunmaktadır. Özellikle bazı bilim insanları Guatemala avokadosunun yapraklarında toksit olma ihtimalinin hayli yüksek olduğunu söylemektedirler. Diğer taraftan, Meksika avokado bitkisi güvenli olarak kabul edilmektedir. Ve çayı yapılan yaprak bu bitkiden elde edilmektedir. Guatemala avokadosu kullanıldığı takdirde yapraklarının büyük miktarlarda tüketilmesiyle toksitlenme riski olmaktadır. Avokado yaprağı çayının hamile ve emziren kadınlarda tüketimi fazla olmamalıdır. Ayrıca kabız yaptığı için fazla miktarda kullanılması önerilmemektedir

Avokado Yaprağı Çayının Tüketilmesi

Avokado yaprağı çayı günde iki kere olmak şartıyla akşam yemeklerinden üç saat önce veya akşam yatmadan hemen önce içilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Avokado yaprağı çayı düzenli olarak 5 gün ve ikişer defa kullanıldıktan sonra 3 gün ara verildiğinde etkisi daha iyi ve uzun dönemli olmaktadır.

Bazı uzmanlar tarafından ise 20 günlük bir kullanımdan sonra 20 gün ara vermek şeklinde kullanımı da oldukça yoğun bir şekilde görülmektedir. Avokado yapraklarından yapılan çaya tadını değiştirmek için tatlandırıcı madde eklenmesi tavsiye edilmez. Çünkü zaten etkisini bu buruk lezzetten gelmektedir. Kabızlık etkileri olduğu için ise aşırı tüketimi yapılmamalıdır. Avokado yaprağı çayının tüketilmesi esasları bu şekildedir.

 

 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.