Avokado, ülkemizde beslenme programlarına son dönemlerde girse de, tüm dünya genelinde çok uzun yıllardır yaygın olarak tüketilen bir meyvedir. Bilim insanları tarafından yapılan araştırmaların sonuçları avokadoyu her geçen gün daha sık ve yaygın olarak tüketilen bir meyve haline getirmiştir. Öyle ki, avokadonun hem içi hem kabuğu hem de avokadodan elde edilen yağın sağlığa sayısız faydası bulunmaktadır.

Avokado; tüm vücut sağlığı için ciddi önem taşıyan bakır, potasyum, demir, fosfat ve magnezyum bakımından çok zengindir. Bunun yanında yüksek oranda A, C, E, K vitaminleri içermektedir. Bu yüzden de başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere kişinin yaşam kalitesini düşüren, ömrünü kısaltan çok rahatsızlığı önlemek için düzenli olarak avokado tüketilmesi önerilir. Avokado metabolizmayı, bünyeyi güçlendirdiği için tüm kanser türlerinde hastalıklı hücre üreme hızını azaltır, kanserli hücrelerin büyüyüp yayılmasını, çoğalmasını önler. Yüksek lif içeriği sayesinde avokado, sindirim sisteminin ve tüm metabolizmanın tam fonksiyonla çalışmasına yardım eder. Ayrıca avokadonun içeriğinde bulunan folik asit, kan yapımında, yeni hücre oluşumunda, hücrelerin uzun süre sağlıklı kalmasında, DNA ve RNA üretiminde çok etkin bir maddedir. Bundan dolayı da avokado, kalp ve genel olarak tüm vücut sağlığına etki eder. Avokadonun faydaları:

 • Kabızlığı önler ve giderir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kandaki, kötü kolesterolün yükselmesini engeller.
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.
 • Vücuttaki toksit maddelerin atılmasını sağlayarak yaşlanmayı geciktirir.
 • Başta çocuklar ve hamile kadınlar olmak üzere her yaştan kişinin birçok besin ihtiyacını giderecek kadar zengin içeriklidir.

İşte bu kadar kaliteli, zengin ve besleyici olan avokadodan elde edilen avokado yağı da sağlığımız için çok faydalı ve değerlidir.

Avokado yağı; kabukları yeşil, yenen kısmının ise sarımsı, beyaz renkte olan tropikal bir meyve avokadodan elde edilmektedir. Tüm dünyada avokado yaygın olarak tüketilmekte ve avokado yağı da hem ağızdan alınarak hem de topikal olarak uygulanarak kullanılmaktadır. Pek çok bitkisel yağ, o bitkinin çekirdeğinden elde edilirken avokado yağı, tıpkı zeytinyağı gibi meyvenin kendisinden elde edilmektedir. Avokado yağı, avokadonun sağladığı faydaların tamamını sağlarken, özellikle kozmetik ve cilt bakımı alanlarından çok büyük önem arz etmektedir. Aslında avokado yağı güzelliğin, gençliğin, fresh görüntünün bir anahtarı, formülü kadar etkilidir. Avokado yağının bilinen en büyük faydası ise cilde bakım yaparak yaşlanmayı durdurmasıdır.

Avokado yağı cildin gençlik iksiridir!

Avokado yağı, kozmetik ürünlerde, maskelerde sıklıkla kullanıldığı gibi, tek başına da cilde uygulanabilmektedir. A, B6, C, D ve E vitamini, potasyum, bakır, lesitin, Omega 3 ve Omega 6 yağları bakımından çok zengin olan avokado yağının, cilt sağlığı ve güzelliği açısından sayısız faydası bulunmaktadır. Avokado yağının cilde faydaları:

 • Cilt yaşlanmasını geciktirir cildin genç kalmasını sağlar.
 • Ciltte kolajen üretimini teşvik eder.
 • Ciltte kırışıklıkların oluşumunu önler ve ince çizgilerin görünümünü hafifletir.
 • Cildi nemlendirmek için çok iyi bir cilt üründür. Cildi nemli tutar ve uzun süre yumuşak kalmasını sağlar.
 • Kasların gevşemesine, kas ağrılarının hafiflemesine ve rahatlamasında yardımcı olur.
 • Ciltteki selülit görünümünü azaltır.
 • Soğuk, sıcak, rüzgar ve kirli havadan kaynaklanan kuru ve yıpranmış ciltlerin onarımını sağlar ve cildi yeniden canlandırır.
 • Ölü hücreleri ciltten atarak yeni hücrelerin oluşumunu destekler.
 • Cildi olduğu gibi saçları da besler, güçlendirir ve onlara parlak bir görünüm sağlar.
 • İçinde bolca bulunan E vitamini cildin güzelleşmesinde etkin rol oynar.
 • Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur.
 • Havanın aşırı kirli olduğu yerlerde cildin zarar görmesini önler.

Avokado yağı yüze nasıl uygulanır?

Avokado yağından birkaç damla parmak uçlarıyla alınır. Yağın doğal vücut sıcaklığına ulaşması için birkaç dakika beklenir. Ardından avokado yağını göz ve göz çevresine değdirmeden, yanaklara ve tüm yüze sürülür. Yağ yüze uygulandıktan sonra yumuşak ve uzun süre nemli kalan bir yüze sahip olmak mümkün.

Not: Avokado yağının yüze tek başına uygulanmasında bir sakınca olmadığına dair görüşler bulunsa da uzmanlar başka bir sabit yağla karıştırarak sürülmesinin daha doğru olacağını belirtmekteler.

Avokado yağı selülitli bölgeye nasıl uygulanır?

Avokado yağı selülitli bölgeye birkaç damla kadar dökülür ve ardında yaklaşık 10 dakika süre ile masaj yapılır. Yaz düzenli aralıklarla uygulandığında selülit görünümü kısa sürede azaltmaktadır.

Avokado yağı gözaltı torbalarına nasıl uygulanır?

Gözaltında oluşan morluklar için, kesinlikle sade olarak avokado yağı kullanılmaz. Ancak 1 tane kivi iyice ezilir ve içine 4 – 5 damla kadar avokado yağı eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra gözaltına sürülür ve 10 dakika bekledikten sonra iyice yıkanır, temizlenir.

Avokado yağı ciltteki çatlaklara nasıl uygulanır?

Ciltte hızlı kilo alıp vermekten, hamilelikten, cildin esnekliğini kaybetmesinden kaynaklanan çatlaklar oluştuğunda bu çatlakların onarımı için de avokado yağından yardım almak mümkündür. Bunun için zeytinyağı ve avokado yağı birer yemek kaşığı kadar karıştırılır ve elde edilen bakım yağı gece uyumadan önce çatlakların olduğu bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Bu uygulamanın düzenli olarak haftada iki kez tekrarlanması çatlak görünümünü kısa sürede hafifletecektir.

Avokado yağı saça nasıl uygulanır?

Avokado yağı cilde faydalı olduğu gibi kafa derisi ve saça da çok faydalıdır. Özellikle yıpranmış, parlaklığını kaybetmiş, boyadan hasar görmüş, dökülen, kırılan saçlara eski sağlığını ve canlılığını tekrar kazandırabilir. Avokado yağı düzenli olarak uygulandığında 3- 5 uygulamanın sonunda saç dökülmesini tamamen kesebilir. Saçın sağlığı ve canlılığı için avokado yağı içeren maske tarifleri:

 • 1 yemek kaşığı avokado yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve yine 1 yemek kaşığı badem yağını karıştırıp saç diplerine, kafa derisine uygulamak önerilmektedir. Fakat bunun için yağlar cam bir kase içinde karıştırılmalı ve sıcak bir suyun içine konarak 10 dakika kadar bekletilmelidir. Bu sayede yağ karışımı ısınır ve daha kolay etki eder.
 • 1 yemek kaşığı avokado yağı, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 5 damla nar çiçeği yağı, 1 tatlı kaşığı badem yağı, 3 yemek kaşığı ev yoğurdu, 1 yemek kaşığı doğal bal cam bir kasede iyice karıştırılır. Ardından saç diplerinden uçlarına kadar tüm karışım masaj yapılarak sürülür. Maske tüm saça yedirildikten sonra saç toplanır ve bir eşarp ya da bone ile kapatılır. Ortalama yarım saat bekledikten sonra ılık su ve doğal bir sabunla saç yıkanır. Bu işlemin haftada 1 kez uygulanması yeterlidir.

Not: Bu maskenin daha kısa sürede etki gösterebilmesi için saçın şampuanla yıkamak yerine doğal zeytinyağı sabunuyla yıkanması önerilir. Ancak boyalı ve fazla işlem görmüş olan saçlar zeytinyağı ile yıkandığında sertleşebilir, taranmakta güçlük yaşanabilir. Bu bakımdan böyle bir durumda şampuanla yıkanmasında fayda var. Ancak saçın maskeden yeterince arınmadığını düşünüp birkaç kez şampuanlamaktan kaçınmak gerekiyor. Aksi halde maskenin etkisi geçecek, kafa derisi kuruyacaktır. Bir kez yıkamak yeterlidir.