Avakado Meyvesi ve Yaprağı Faydaları

  • ALTERNATİFTIP
  • Avakado Meyvesi ve Yaprağı Faydaları için yorumlar kapalı
  • 804 kez görüntülendi

Avakado Meyvesi ve Yaprağı Faydaları

Genel özellikleri ile bu tropik meyveyi inceleyecek olursak ana vatanının Meksika, Guatemala ve diğer Güney Afrika ülkeleri olduğunu görebiliriz.  Yetiştiriciliği yoğun bir şekilde yapılmakta ve ciddi bir pazar oluşturulmaktadır.Dış özellikleri bakımından ise yeşil ve kalın bir dış kabuğa sahiptir. Yenilebilen kısımları ise beyaz renktedir. Diğer tropik meyvelerden farkı ise yoğun yağlı lezzetidir. İlk tüketildiği zaman pek hoşa gitmese de daha sonralarda avakado lezzeti ile ön plana çıkmaktadır.İçeriğinde pek çok ve oldukça yoğun etkileri bulunduğu bilinmektedir. Bunlarında ötesinde avakado yaprağı yoğun bir şekilde tüketilmeye müsait bir antioksidan olarak da ön plana çıkmaktadır.

Avakado Faydaları Nelerdir?

Daha önceden de faydalarına değindiğimiz bu mucize meyve kabızlıktan tutunda dolaşıma kadar son derece geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Avakado faydaları uzun süredir herkes tarafından yoğun bir biçimde kullanıldığından dolayı ön plana çıkmaktadır. Dilerseniz bu faydalarına bir göz atalım:İçeriğinde yoğun olarak A, C ve E vitamini barındırır. Üstelik gençleşmek isteyen insanların yoğun olarak başvurduğu Lutein ve Glutathion gibi antioksidanlarda yoğun olarak bulunmaktadır.Kabızlığın aktif tedavisinde kullanılabilir. Doğrudan bağışıklık sisteminin kısıtlanmasında ön plana çıkmaktadır. Antioksidan özelliğinin de verdiği etkiler ile vücut fonksiyonlarının düzenlenmesini sağlar deri ve organların yenilenmesinde etkilidir.Doğrudan kullanıldığı zaman yaraların iyileştirilmesini sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bağışıklık sistemini koruduğu da ortaya çıkarılmıştır. Üreme sistemi ve üreme organları üzerinde de etkili olmaktadır. Avakado yaprağı ile yapılan çayın da son derece büyük etkileri olduğu ortaya çıkarılmıştır.Aynı zamanda faydaları arasında ilk sırada kansere karşı olan etkileri gelmektedir. Yüksek tansiyonu bulunan insanların tansiyonunu düşürücü etkileri olduğu da bilinmektedir.Hücre yenilenmesini destekler. Bu özelliğini içeriğinde bulundurduğu yoğun A vitamini oranından da kolaylıkla öğrenebilirsiniz.  Bir diğer önemli artısı ise saç sağlığına yaptığı artılarıdır. Doğrudan saçta kepeklenme ve saç diplerinin kurumasını engeller.

Avakado Yaprağı ve Avakado Nasıl Tüketilmelidir.

Salata ve limon ile birlikte tüketilmektedir. Yoğun tadından dolayı tek başına pek tercih edilmez. Yağ ilave edilmemesi gerekmektedir. Son zamanlarda yapılan çaylarda da yoğun bir şekilde avakado yaprağı kullanılmaktadır.Avakadoyu farklı şekillerde tüketmek istiyorsanız omlet yaparak peynir yerine tüketebilirsiniz. Son dönemlerde yapılan araştırmalar sonucunda ülkemize dışarıdan giriş yapan tropik meyveler arasında halkımız tarafından avakadonun pek tercih edilmediği ortaya çıkmıştır. Bu sebepten bu şifalı meyvenin düzenli olarak tüketilmesinin teşvik edilmesi gerekmektedir.Özellikle faydalarında da yer aldığı gibi orta yaş üzerinde bulunan insanların düzenli olarak avakado tüketerek yaşlanmanın zararlarını engellemektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.