At Kestanesinin Faydaları ve Kullanımı

  • ALTERNATİFTIP
  • At Kestanesinin Faydaları ve Kullanımı için yorumlar kapalı
  • 692 kez görüntülendi

At Kestanesinin Faydaları ve Kullanımı

At kestanesi bitkisi ülkemizde sıkça rastlanmasına rağmen ne yazık ki faydaları ve özellikleri yeteri kadar bilinmez. Oysa ki özellikle güzellik alanında at kestanesinin faydalarını sıralamak mümkün. Ayrıca at kestanesi çayı, at kestanesi kremi ve at kestanesi yağı da kullanılabilir.

At Kestanesi: Atkestanegiller familyasından; 15-30 metre yüksekliğinde süs bitkisi olarak yetiştirilen iri bir gölge ağacıdır. Baş parmak şeklinde büyük yaprakları vardır. Nisan-Temmuz aylarında çiçek açar. Meyveleri kestaneye benzer. Meyveleri sonbaharda toplanır. İçindeki eskülin esansından dolayı kan dolaşımına tesir eder. P vitamini özelliklerine sahiptir.

Bilinen Bileşimi: Kalın yağ, sabunlu bir madde, aesculin, saponin, tanen, nişasta, şeker, albüminli maddeler, flovanlar, fitosterin, adenozin, fermentler, B1, C, K, P vitaminleri, cumarin.

Diğer İsimleri: Hindkestanesi, Marronnier d’lnde, Aesculus hippocastanum.

– Damar büzücü özelliğe sahip olan at kestanesi bitkisi kadınların çoğunlukla güzelleşmek için kullandığı bir bitkidir. Botoks etkisi sağlayan krem ya da yağların içeriğinde yoğun olarak kullanılan at kestanesi, sadece güzelleşme amacıyla kadınların kullandığı bir bitki olmadığı gibi tıpta da yaygın olarak kullanılmaktadır.

– Ciltteki gözenekleri kapatarak; kırışlığı önler, sivilce ve siyah nokta oluşumunu minimum düzeye indirir.

– Cilt güzelliği için şifalı bitkiler deyince akla ilk gelen bitkiler arasında yer alan at kestanesi, damar büzücü etkiye sahip olduğundan, güzellik açısından son derece etkilidir. Kılcal damarları kapatarak, pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlayan atkestanesi krem ya da yağ olarak daha sık kullanılmaktadır.

– Varisten kurtulmak ve varis ağrılarını azaltmak için de atkestanesi kullanılmaktadır. Kan dolaşımını düzenleyerek daha güzel ve pürüzsüz bir cilt sağlayan bu bitki, sadece görünüm açısından değil, sağlık açısından vücuda olumlu etki sağlar.

– At kestanesinin faydaları arasında basura iyi gelmesi de bulunur.

– At kestanesi bağırsak problemlerini en aza indirir.

– At kestanesi krem ya da yağ olarak cilt güzelliği için kullanılmakla birlikte, at kestanesi çay olarak da içilebilmektedir.

Bu yazı at kestanesinin faydaları, at kestanesinin yararları, at kestanesinin saça cilde kullanımı nasıldır, at kestanesi nedir ne işe yarar nerelerde yetişir, at kestanesi neden yenmez nerede satılır nereden alınır, at kestanesi nasıl kullanılır yenir konusunda yazılmıştır.

at kestanesinin cilde faydalari, at kestanesi ne işe yarar, at kestanesi ve nerelere sürülmeli, at kestanesinin faydaları, yhs-ddc_bd, at kestanesi kremi nereden alinir, at kestanesi nereden alınır, at kestanesi nerelerde satılır, at kestanesi sıvı n işe yarar, at kestanesi ve merhemi ne işe yarar

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.