ASTIMLILARIN BELALISI “solunum virüsleri” MEVSİMİ GELDİ

ASTIMLILARIN BELALISI “solunum virüsleri” MEVSİMİ GELDİ

Solunum yollarının viral enfeksiyonları astımı tetikleyen en önemli faktörlerdendir.

Bu virüsler sıklıkla soğuk algınlığı yaparlar.Bu virüslere grip aşısının etkisi yoktur.Havanın soğumaya başlamasıyla erken sonbaharda görülmeye başlarlar.

…Respiratuar sinsisyal virüs (RSV)
…Rinovirüsler
…Adenovirüs
…Koranovirüs

En sık rastladığımız etkenlerdir.

Gribe neden olan influenza Türkiye’de aralık sonu şubat başı arası etkinlik gösterir.Ağır gribe neden olur.Grip aşısı bu virüs içindir.

Çocuklarda astım ataklarının %60-80 ni virüslere bağlıdır.

Rhino virüsler genç ve erişkinlerde,RSV ise çocuk ve bebeklerde genellikle astım krizini başlatır.Ya da hiç astım olmayanlarda astımın başlangıç nedenidir.Grip aşısının bu sık astım nedeni olan virüslere etkisi yoktur.

Solunum yollarını evin çatısını koruyan kiremit gibi döşeyen solunum epiteli solunum sistemini dışardan gelen hertürlü zararlıdan korur.Yani ayni yağmurluk gibi dışardan gelen zararlıların ,allerjen ve tahriş edici gazlar,mikroplar gibi etkenlerden bu hücreler solunum sistemini korurlar.

Virüsler bu hücrelerin içine girerek içinde çoğalırlar.Belirli sayıya geldiklerinde hücreyi parçalayarak dışar çıkarlar.Bu şekilde ayni çatıdaki kiremit kırıldığında altına su geçirmesi gibi zararlılar ve allerjenler kolaylıkla solunum sistemimizin derinliklerine ulaşırken bir dizi allerjik reaksiyonu başlatırlar.

Astımın kontrolü bu hastalarda zordur.İlaçla iyileşme 2-3 haftayı bulur.Elektron mikroskobunda bu hücrelerin onarılmasının 6 ay aldığı gösterilmiştir.

Tedavide antibiyotiklerin yeri yoktur.Astım ilaçlarının ortalama dört kata kadar arttırmakla şikayetle genellikle kontrol altına alınabilir.

Virütik enfeksiyondan 3-5 gün sonra allerjiklerde ağır allerjik solunum sıkıntılı tablo gelişir.Allerjinin azaltılması bu nedenle çok önemlidir.

Allerjik astımlılarda uygun hastalarda allerjiyi azaltma-yok etme tedavisi (SİT) onun için bu kadar önemlidir.

Sonuçta virüsten korunmak için öksürenlerden,ateşlilerden uzak durmalı.Öksürürken ağzımızı kapamalı elimizi sık sık sabunla yıkamamızda yarar var.

Grip aşısınında soğuk algınlığı virüslerine etkisi olmadığını ,çocuklar ve bebeklerde astım krizini sıklıkla RSV nin tetiklediğini unutmamak gerekli.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz