Aslanpençesi Çayının Faydaları

Aslanpençesi Çayının Faydaları

Aslanpençesi çayı faydaları oldukça fazla olan bitki çaylarından biridir. Aslanpençesi asıl adı Alchemilla vulgaris olan bir bitkidir. Aslanpençesi bitkisi neredeyse tüm dünyada yetişen bir çok farklı adla tasvir edilen çok yıllık bir bitkidir. Eski dönemlerden beridir tedavi ve sağlıklı bir bedene sahip olanak amacıyla tüketilen bir bitkidir. Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya kıtalarında her ülkede neredeyse yetişen ve birçok toplum için de kullanılan bir bitkidir. İçeriğinde hem yaralanmalara karşı hem de diğer sağlığa faydalı etkilere karşı etkili olan mineraller ve diğer besin kaynakları vardır. Zor günlerinizde tüketildiğinde sağlık bakımından oldukça faydalı bir bitki çayıdır. 300 ve üzerinde türü olan bir bitkidir. Belirli bir yetişme alanı yoktu. Dağlık alanlarda, nehir kıyılarında, ovalarda ve vadilerde de yetişebilir. Genellikle Nisan ve Ağustos aylarında ormanlık alanlarda rahatlıkla temin edilebilir. Peki, aslanpençesi bitkisinin faydaları nelerdir?

Kasların İşleyişine İyi Gelir

Özellikle kas spazmları için faydalı olan bir bitkidir. Kas krampları için de tüketildiğinde rahatlatıcı ve iyileştirici etkilere sahiptir. İçeriğindeki besin değerleri ile kas ve iskelet sistemini olumlu etkileri vardır. Çeşitli sebeplerle meydana gelen kas ağrılarına iyi gelir.

Sindirim Sistemine İyi Gelir

Aslanpençesi bitki çayı sindirim sistemi üzerinde de oldukça etkili ve faydalı bir bitkidir. Sindirim sistemindeki fonksiyonel sorunları ortadan kaldırmaya yarar. Tüketildiğinde sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Yiyeceklerin hazm edilmesini sağlar ve sindirimi kolaylaştırır.

Mide Sorunları İçin Faydalıdır

Midede meydana gelen fizyolojik ya da fonksiyonel aksaklıkların giderilmesine faydalıdır. Mide sorunları olanlar için mutlaka tüketilmesi gereken bir bitkidir. Ayrıca ağızda gargara yapılarak tüketilmesi halinde de ağız içi yaralanmalara iyi gelir. Özellikle ağız içi yaralanmalara nedeniyle meydana gelen enfeksiyonları giderir. Her yönüyle sindirim sisteminin daha iyi bir şekilde işlemesini sağlar. Çeşitli sebeplerle meydana gelen ishal hastalığının da kısa bir sürede tedavi edilmesini sağlar. Bu sayede kısa sürede bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Boğaz Ağrısına Faydalıdır

Özellikle kısa ayarında soğuktan dolayı meydana gelen boğaz ağrılarının tedavisi için aslanpençesi çayı tüketilmelidir. En az ıhlamur çayı kadar etkili olan aslanpençesi çayı ile boğaz ağrılarından kısa bir sürede kurtulabilirsiniz. Kış aylarında tüketilen aslanpençesi çayı aynı zamanda sizleri soğuk algınlığına karşı da koruyacaktır.

Menopoz Belirtileri ve Adet Döngüsü İçin Faydalıdır

Aslanpençesi çayı menopoz dönemlerinde ve döngüsel adet dönemlerinde oldukça faydası olan bir bitki çayıdır. Menopoz belirtilerine iyi gelen ve bu dönemde kötü ruh halinden kurtulmanızı sağlar. Adet ise kimi kadınlarda düzensiz olabilir ya da çok fazla sancılı ya da kanamalı olabilir. Aslanpençesi çayı tüketerek ilk önce adet dönemlerini düzene sokabilirsiniz. Bu sayede adet gününüzün daha belirli olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda adet düzensizlikleri nedeniyle ortaya çıkan sınırlı ve kötü ruh halinden kurtulabilirsiniz. Bazı kadınlarda adet dönemleri daha sancılı ve ağrılı geçebilir. Özellikle bu dönemlerde meydana gelen karın ağrıları, kramplar, kasık ağrıları en çok karşılaşılan durumlardır. Aslanpençesi çayını tüketerek bu dönemleri daha rahat ve ağrısız geçirebilirsiniz. Bunlara ek olarak bazı kadınlarda adet dönemlerinde aşırı kanama olur. Bu da rahatsızlık verici ve riskli bir durumdur. Bu sorunu olan kadınlar da aslanpençesi çayı tüketerek kanamayı azaltabilir. Böylelikle bunun oluşturduğu riskleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Ciltteki Aknelere ve Cilt Sorunlarına Faydalıdır  

Aslanpençesi bitkisi, içeriğindeki materyaller ve vitaminler sayesinde aynı zamanda cilt sorunlarına da iyi gelir. Özellikle akne oluşumuna karşı birebir çözümdür. Bu bitki çayını tüketerek yüzde oluşan aknelerden kurtulabilir ve akne oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ayrıca egzama gibi cilt rahatsızlıklarına da faydalı olan bir bitki çaydır. Cildi yumuşatan ve parlaklaştıran bir doğal yöntemdir. Ciltte meydana çeşitli sebepler ile gelen çizilmelere, yaralara ve izlere de iyi gelir. Aslanpençesi çayını tüketerek yüzde oluşan bu olumsuz durumlara çözüm bulabilirsiniz. Daha sağlıklı ve daha güzel görünümlü bir cilt için aslanpençesi oldukça faydalı bir bitkidir. Kozmetik alanında fazlaca kullanılan bir bitki türüdür.

Aslanpençesi Çayı Ne Kadar Tüketilmeli?

Aslanpençesi çayı oldukça faydalı bir bitki çayı olmakla beraber kesinlikle çok fazla tüketilmesi gereken bir bitki çaydır. En fazla 1 hafta üst üste içilmesi ve günde 1 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Bilimsel araştırmalara çok fazla konu olmayan bir bitkidir. Dolayısıyla faydaları olsa da bilimsel olarak çoğu kanıtlanmamıştır. Ancak çoğu faydası tecrübe ile edinilmiş faydalardır. Her ne kadar bilimsel konulara pek konu olmasa da bu faydasız olduğu anlamına gelmez. Faydalıdır. Ancak bilimsel olarak bu faydalar kanıtlanmamıştır. Bunlara ek olarak aslanpençesi çayı yan etkileri de oldukça fazla olabilen bir bitkidir. Dolayısıyla aşırı tüketilmemeli ve eğer kronik bir hastalığınız varsa muhakkak doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Aslanpençesi Çayı Nasıl Hazırlanmalı?

Aslanpençesi çayı hazırlanışı oldukça kolay ancak önem verilmemiş gereken bir husustur. Bu nedenle hazırlanırken dikkat edilmelidir. Bunun için öncelikle miktar doğru bir şekilde ayarlanmalıdır. Standart olarak 2 bardak su için 3 gram kurutulmuş aslanpençesi tüketilmelidir. 2 bardak suyu önce kaynatmanız gerekir.  Suyu kaynattıktan sonra 3 gram kuru aslanpençesi bitkisinin demlenmesi için suya atın. 10 dakika kadar bu süre demlenmesini bekleyin. 10 dakika sonra çayı süzerek içebilirsiniz. Süzdükten sonra içine bal ya da pekmez karıştırarak da içebilirsiniz.

Aslanpençesi Çayı Yan Etkileri Nelerdir?

Aslanpençesi çayının yan etkileri oldukça fazla olan bir bitki olduğunu belirttik. Aslanpençesi tüketiminde olası yan etkiler şunlardır:

  • Kalp hastaları ve çocuklar kesinlikle tüketmemelidir. Bu kişilerin tüketmeleri için doktor tavsiyesi alınmalı ve bu tavsiyeye uyularak tüketilmelidir.
  • Diğer adı anemi olan kansızlık hastalık olan kişiler ve yüksek tansiyon şikayeti olan kişiler de kesinlikle aslanpençesi çayını tüketmemelidir.
  • Kansızlık ve yüksek tansiyon hastalarının yanında kansızlık için ilaç kullananlar veya kan inceltilmesi için ilaç kullanan kişiler de bu bitki çayını tüketmemeleri gerekir.
  • Hamilelik döneminde olan anne adaylarının da kesinlikle bu çayı tüketmemeleri gerekir. Çünkü kanama riskini arttırarak düşük yapma ihtimalini arttırır. Aynı şekilde emziren kadınların da bu çayı tüketmemeleri gerekir.

Bunlara ek olarak bir önceki paragraflarda da belirtiğimiz gibi aslanpençesi bitkisi üzerinde bilimsel araştırmalar yeterince yapılmamıştır. Dolayısıyla mutlaka tüketmeden önce doktorunuza danışmalı ve herhangi bir kronik hastalığınız varsa da yine doktorunuza danışmalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz